021-28422910
info@utiran.com
  • نمونه سوالات مدارس

۱۰ دلیل حذف مدارس نمونه دولتی و سمپاد | راه حل ها چیست ؟

دلایل حذف آزمون‌هاي مدارس نمونه دولتی و سمپاد و راهكارهاي پيشنهادي:

۱- براساس مبانی نظری سند تحول شکوفایی استعدادها در دوره متوسطه اول (دوره سوم تربیت) می باشد. لذا بهتر است در سه سال پایه هفتم ، هشتم و نهم با ابزار متفاوت امکان شناخت دقیق تر استعدادها را فراهم آوریم و در پایان پایه نهم این جداسازی اتفاق بیافتد. عملا براساس دستورالعمل هدایت تحصیلی این کار در حال انجام است.

۲- جداسازی استعدادها براساس روش قبلی یعنی آزمون چهارگزینه ای در پایه هفتم دقیق و کامل نیست. این آزمون یک آزمون پیشرفت تحصیلی است و همه استعدادها را نمی سنجد. استعداد هنری، فني، ورزشي و … دانش آموزانی که در درس ریاضی و . . . موفق تر باشند در این آزمون رتبه بهتری پیدا خواهند کرد. لذا اگر این کار در پایه نهم انجام شود دقیق تر خواهد بود.

۳- برگزاری آزمون در ورودی پایه هفتم فرایند تربیت همه جانبه دانش آموزان ابتدایی را تحت الشعاع قرار داده است. مدارس از پایه چهارم تا ششم درگیر کلاس های تست زنی جهت آماده شدن برای آزمون ورودی تیزهوشان و نمونه دولتی می شوند. لذا استرس در مدارس ابتدايي بالا رفته است.

10 دلیل حذف مدارس نمونه دولتی و سمپاد۱۰ دلیل حذف مدارس نمونه دولتی و سمپاد

۴- کلاس های تست زنی استرس خانواده ها را نیز زیاد کرده است و در رقابت غیرعقلانی زمینه استرس بچه های خود را بیشتر فراهم می آورند.

۵- کلاس تست زنی مربوط به ورودی پایه هفتم باعث گردیده تا ارزشیابی کیفی در دوره ابتدايي جایگاه خود را از دست بدهد.

۶- قبول نشدن اکثریت شرکت کنندگان ورودی پایه هفتم در آزمون های فوق باعث اضطراب و نگرانی خانواده ها و برچسب زنی به بچه ها می شود. چون خانواده ها اطلاع ندارند که از حدود ۴۰۰ هزار نفر شرکت کننده برای آزمون نمونه دولتی و تیزهوشان حدود ۶۰ هزار نفر در پايه هفتم جذب می شوند.

۷- مدارس عادی متوسطه اول جذابیت و شادابی خود را از دست داده است. به ویژه در مناطق کوچک تر با گلچین شدن عده ای در مدارس خاص، این مدارس از وجود دانش آموز پرتلاش کم رنگ تر می شوند. در عین حال برچسب های خانواده و معلمان به این بچه ها مبنی براینکه اگر دانش آموزان خوبی بودید در مدارس خاص قبول می شدید نیز در آسیب پذیری این دانش آموزان کمک می کند.

۸- افزایش میزان جذب دانش آموزان در دولت قبلی برای مدارس تیزهوشان ومصوبه تأسیس مدارس نمونه دولتی شهری کاری غیرعلمی و عقلانی بوده است و آسیب های اشاره شده در بندهای فوق به این تصمیم غیرکارشناسی مرتبط است.

۹- از نظر علمی هر دانش آموزی در یک یا چند استعداد می تواند رشد کند. لذا نخبه لزوماً به کسی اطلاق نمی شود که در مدارس استعداد درخشان درس می خواند بلکه نخبه کسی است که در زمینه استعداد ترجیح خود بدرخشد و فرد مؤثری در آن زمینه باشد.

نخبه علمی، هنری، فنی، ورزشي، اجتماعی و … 

۱۰- نکته دیگر اینکه خلاقیت و روحیه کارآفرینی هر فرد در زمینه استعداد  فرد در فضای کنونی کشور مهم است. 

به عبارت دگیر باید زمینه خلاقیت و کارآفرینی دانش آموزان را فراهم بیاوریم. خلاقیت و کارآفرینی با کارهای مهارتی در ارتباط است. لذا رویکرد اصلی متوسطه اول توسعه مهارت تفکر، مهارت و کارافرینی است.

10 دلیل حذف مدارس نمونه دولتی و سمپاد۱۰ دلیل حذف مدارس نمونه دولتی و سمپاد

راهکار ها

۱- برگزاري آزمون استعداد

۲- برگزاري آزمون علاقه

۳- بررسی شواهد مربوط به مطالعات غیردرسی

۴- بررسی نظر معلمان مبنی بر میزان لذت دانش آموزان از مطالعه درس ها و فعالیت های علمی

۵- نمرات عملکردی دانش آموزان در دروس

۶- بررسی نوع مسابقات علمی ، فرهنگی ، ورزشی و … که دانش آموز شرکت کرده است

۷- بررسی گزارش های تهیه شده دانش آموزان از بازدیدهای علمی و …

۸- نوع مديريت دانش آموزان در فعالیت های مدرسه

۹- بررسی نتایج جشنواره های مدرسه(جابر، نوجوان خوارزمی و…)

۱۰- بررسی سرگرمی های دانش آموزان در منزل

۱۱- نتایج مصاحبه مشاور مدرسه با اولیا و دانش آموزان

۱۲- بهره گیری از برنامه شهاب

همه این راهکارها در برنامه هدایت تحصیلی پیش بینی شده است . لذا جداسازی دانش آموزان و هدایت آنها اگر در پایان نهم باشد هر دانش آموزی بهتر براساس استعداد خود راهنمایی خواهد شد . چون رشته های تحصیلی نشانگر استعدادهای فرد در عین حال نوع انتخاب شغلی وی در آینده می باشد.

منبع : دكتر عظیم محبی مدیرکل آموزش دوره اول متوسطه

جهت آگاهی از آخرین اخبار و اطلاعیه های رسمی مدارس کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *