021-28422910
info@utiran.com

کنکور زبان | شرایط شرکت در کنکور منحصرا زبان | رشته های دانشگاهی

 کنکور زبان

یکی از پنج کنکور سراسری ، کنکوری است با نام کنکور منحصرا زبان. داوطلبین این کنکور به دو دسته تقسیم می شوند کسانی که قصدشان تحصیل ادبیات انگلیسی یا ترجمه یا آموزش زبان انگلیسی است و کسانی که تفننی این کنکور را می دهند وقصد انتخاب رشته در آن را ندارند. از آنجایی که گروه دوم تعداد بیشتری را در برمیکیرد و  از آنجایی که متاسفانه تاثیر دروس عمومی در این کنکور بیشتر از تاثیر درس زبان تخصصی این کنکور می باشد لذا هر سال رتبه های برتر این کنکور کسانی هستند که هیچ گاه علاقه به این رشته ها ندارند و هدفشان کنکور خودشان بوده است نه کنکور زبان.

توجه!!!

شاید به جرات بتوان گفت این کنکور از همه ی کنکور های دیگر سخت تر است چرا که هیچ منبع رسمی و حتی غیر رسمی (!!!) ندارد. سوالات هر ساله بر خلاف دیگر کنکور ها تغییرات دراماتیکی دارند و داوطلبین این کنکور تکلیف خود را نمی دانند.

از همه بدتر سرزنش خانواده های آن هاست که می گویند : “خوب زبان را خودت در موسسات یاد بگیر چرا می خواهی در دانشگاه آن را بخوانی؟” یا مثلا می گویند ” مگر دانستن زبان علم است ؟ این همه آدم چند زبانه اند” یا ممکن است بگویند ” تو که زبانت فول است چرا می خواهی در دانشگاه زبان بخونی؟” پاسخ به همه ی این سوالات خیلی ساده است اول این که ما رشته ای به نام “زبان” نداریم و در دانشگاه به هیچ کس “زبان” درس نمی دهند. رشته های کنکور منحصرا زبان شامل ادبیات انگلیسی ، ترجمه و آموزش انگلیسی می باشد که هر کدام از آن ها شامل تئوری های ادبیاتی و زبان شناسی و روانشناسی است. در هیچ دانشگاهی گرامر و لغت به کسی یاد نمی دهند و این تصور اشتباه کسانی است که با رشته های آکادمیک آشنایی ندارند.

پیشنیاز قبولی

در واقع پیش نیاز قبولی در یکی از رشته های کنکور منحصرا زبان آن است که دانشجو قبل از ورود به دانشگاه تسلط کامل به زبان انگلیسی داشته باشد ( ناگفته نماند در دانشگاه های سطج پایین تر ممکن است این تسلط اهمیت پایین تری داشته باشد و در ترم های یک تا سه ، به آموزش گرامر و لغات و توانایی های زبانی پرداخته شود ولی در هیچ دانشگاهی در ایران بیشتر از سه ترم ، زبان عمومی یا همان گرامر و لغات و توانایی های زبانی تدریس نمی شود لذا بعد از سه ترم تمامی دروس حالت تخصصی ادبیات یا آموزش یا ترجمه میگیرند). جواب دومی که به آن ها میتوانید بگویید آن است که شما علاقه دارید و زندگی شخصی شما به هیچ کس ربطی ندارد!!!

اکثرا حتی خود داوطلبین زبان که عزم خود را جمع کرده اند از بنده می پرسند آیا بازار کار این سه رشته خوب است؟ پاسخ من مشخص است بله حتی بهتر از هر رشته ای در ایران. کمتر دانشجوی کارشناسی این رشته ها را می توان یافت که بیکار باشد چه برسد به فارغ التحصیل های این رشته ها. لذا داوطلب این کنکور باید از هوش هیجانی بالایی برخوردار باشد تا همه ی این فشار های روانی بیرونی و داخلی را تحمل کند و از همه مهمتر بتواند برنامه ریزی بکند برنامه ریزی در این رشته بسیار مشکل است چرا که داوطلب نمی داند چه کتاب هایی بخواند و هر کتابی را چگونه بخواند و چقدر بخواند.

اما من همیشه گفته ام فرمول موفقیت در هر کنکوری خیلی ساده است :

انگیزه + اراده + سخت کوشی و غیرت + هوش هیجانی بالا. این فرمول در هر کنکوری صدق می کند اما در کنکور زبان مهمترین جزء آن هوش هیچانی است. یکی از دلایل دیگری که رتبه های برتر این کنکور به ندرت کسانی بوده اند که هدفشان رشته های زبان بوده است آن است که آن ها تفننی و بدون استرس در این کنکور شرکت می کنند.

حالا یک داوطلب بر همه ی این ها غلبه کرد و با عزم و اراده خود را برای این کنکور می خواهد آماده کند از کجا باید شروع کند؟ جواب این سوال کمی سخت است. اما اولین فاکتور آن است که کسی که می خواهد در این کنکور شرکت کند باید پیش زمینه ی خوبی از زبان انگلیسی داشته باشد حالا چه به صورت حود آموزی باشد چه به صورت کلاس های مکالمه ای که موسسات برگزار می کنند.

لذا حداقل داوطلب باید از اول دبیرستان به تقویت زبان خود بپردازد. یا به عبارت دیگر قبل از شروع برای آمادگی این کنکور داوطلب باید در سطح INTERMEDIATE باشد تا بتواند با یک برنامه ریزی یک ساله ( از تابستان قبل از پیش دانشگاهی تا کنکور ) و مطالعه ی کنکوری به سطح UPPER INTERMEDIATE و اوایل سطح پیشرفته برسد.

یادآوری

داوطلب این کنکور نباید دروس عمومی را فراموش کند اشتباهی که خیلی از داوطلبین این رشته می کنند همین است که به دروس عمومی نمی پردازند و فقط به فکر زبان تخصصی هستند آن هم بخاطر این که علاقه ی زیادی به یادگیری زبان تخصصی دارند و به کلی دروس عمومی را کنار می گذارند. با این که تاثیر دروس عمومی بیشتر از درس زبان تخصصی است اما پیشنهاد بنده آن است که داوطلب نیمی از مطالعاتش را به دروس عمومی و نیمی دیگر را به زبان تخصصی اختصاص دهد. چون بعدا ممکن است در دانشگاه نسبت به کلاس از لحاظ تسلط به زبان کم بیاورد.

 دیدن فیلم های زبان اصلی و خواندن کتاب های به زبان انگلیسی علاوه بر نقش یادگیری که برای شما خواهند داشت تفریح نیز محسوب می شوند! یک داوطلب منحصرا زبان باید از خواندن زبان تخصصی لذت ببرد!

 همانطور که گفته شد کنکور منحصرا زبان از زیر مجموعه های کنکور سراسری محسوب می شود. کنکور زبان همانند سایر گروه های آزمایشی کنکور سراسری شامل دفترچه اختصاصی و دفترچه عمومی می باشد.

دروس عمومی این کنکور شامل:

 • دین و زندگی
 • ادبیات
 • عربی
 • زبان انگلیسی

که هرکدام شامل ۲۵ سوال می باشد.

دفترچه اختصاصی

 • فرانسه
 • آلمانی
 • ایتالیایی
 • اسپانیایی
 • و …)

شامل ۷۰سوال تخصصی با توجه به نوع زبان خارجه که جهت کنکور انتخاب شده

 

چگونگی شرکت در کنکور منحصرا زبان

داوطلبان علاقمند جهت شرکت در گروه آزمایشی منحصرا زبان  می توانند هم در کنار گروه آزمایشی دیگر و یا به صورت مجزا اقدام به ثبت نام نمایند. همچنین جهت اطلاع آن دسته از داوطلبانی که علاوه بر گروه آزمایشی مرتبط با رشته خود در کنکور زبان  هم شرکت می کنند توجه داشته باشیدکه کنکور زبان در بعد از ظهر روز آزمون مشخص شده برگزار می گردد.

ضرایب دروس کنکور زبان 

 • زبان و ادبیات فارسی ( ضریب ۴ )
 • دین و زندگی ( ضریب ۳ )
 • عربی ( ضریب ۲ )
 • زبان انگلیسی عمومی ( ضریب ۲ )
 • زبان تخصصی ( ضریب ۴ )

 

سوالات تخصصی کنکور منحصرا زبان

 همانطور که می دانید منبع مشخص و معینی برای سوالات تخصصی وجود ندارد.به همین دلیل جهت کسب موفقیت در کنکور زبان  باید مهارت خود را در بخش هایی چون لغات،گرامر،ریدینگ و… افزایش دهید. کنکور زبان ماهیتی چهار گزینه ای دارد و تعداد سوالات تخصصی طرح شده در کنکور زبان به طور کلی شامل ۷۰ سوال از بخش های مختلف که به شرح زیر می باشد:

واژگان ۱۵سوال
ریدینگ ۲۰سوال
گرامر ۱۰سوال
کاربرد زبانی ۱۰سوال
کلوز تست ۱۰سوال
ترتیب واژه ها ۵سوال

معرفی رشته های دانشگاهی و گرایش های کنکور منحصرا زبان

از رشته های دانشگاهی مربوط به کنکور منحصرا زبان  (زبان انگلیسی،آلمانی ،فرانسه،ایتالیایی و…)می توان به رشته های زیر اشاره کرد:

۱- رشته مترجمی زبان انگلیسی                            

۲-رشته ادبیان زبان انگلیسی

۳-دبیری زبان زبان انگلیسی                                  

۴-آموزش زبان انگلیسی

منابع کنکور منحصرا زبان

 برای مطالعه کنکور زبان انگلیسی ، معمولا کتاب ها و منابع کنکور مختلفی وجود دارد و هر شخصی بر اساس تجربه خود هر کدام از آنها را پیشنهاد میکند اما این کتاب ها که در زیر گفته شده، حاصل تجربیات و ارزیابی بسیار است و جزو بهترین منابع می باشد.

۱-ادبیات و زبان فارسی : تاریخ ادبیات : کتاب تاریخ ادبیات نشر دریافت

۲-آرایه ها و قرابت معنایی : کتاب های نشر الگو و نشر دریافت

۳-معنی لغت: کتاب نشردریافت،کتاب خیلی سبز

۴-املا :کتاب نشر دریافت و خیلی سبز 

۵-زبان فارسی : کتاب نشر دریافت

۶-دین و زندگی:گاج میکرو طبقه بندی، گاج نقره ای، همایش نشر دریافت،ایات نکات گاج

۷-عربی:کتاب های تست تخته سیاه تالیف مهدی شریفی و میکروطبقه بندی گاج و فوت و فن

۸-زبان انگلیسی عمومی:کتاب گاج نقره ای ،جامع مبتکران

مطالب مرتبط

One thought on “کنکور زبان | شرایط شرکت در کنکور منحصرا زبان | رشته های دانشگاهی

 • آبان ۴, ۱۳۹۶ at ۱:۲۳ ب.ظ
  Permalink

  سلام خداقوت ممنون از توضیحات مفیدتون ولی کاش یه کانال ویا حتی گروه رقابتی برای بچه های منحصرا زبان درست میکردید

  Reply

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *