021-28422910
info@utiran.com
  • نمونه سوالات مدارس

چگونه وسواس مطالعاتی را از بین ببریم؟

شاید برای شماهم پیش امده باشد که یک مطلب را چند بار  مطالعه می کنید ولی باز هم احساس می کنید آن را بلد نیستید و نیاز به مطالعه مجدد دارید وهمین امر سبب می شود که سرعت مطالعه شما پایین بیاید.اما چکار باید کنیم؟ | چگونه وسواس مطالعاتی را از بین ببریم؟

به یکی از دانش آموزان وقتی مشاوره می دادم متوجه شدم که مشکلش کمبود وقت می باشد.خیلی  تعجب کردم،چون تا به حال با این قضیه مواجه نشده بودم ابتدای سال و کمبود وقت!

آن هم در سال سوم دبیرستان!از او خواستم که میزان مطالعه ۲ روز گذشته خود را برایم بنویسد.بنویسد که از هر درس چه مقدار خانده و چه مقدار زمان صرف مطالعه آن کرده است. | چگونه وسواس مطالعاتی را از بین ببریم؟

با نوشتن برنامه ی ۲ روز خود مشخص شد که  با توجه به اینکه زمان زیادی به مطالعه اختصاص داده است ولی مقدار خیلی کمی از دروسش را مطالعه کرده است.پرسیدم که یک مطلب یا یک صفحه از کتاب را چند بار می خوانی؟

او در پاسخ به سوال من گفت  شاید بیشتر از ۵ بار،پدرش هم از این قضیه نگران بود و بیان کرد که مشکل اصلی پسرم زیاده روی در مطالعه است.از او پرسیدم که خلاصه نویسی را در هنگام مطالعه انجام می دهی؟گفت خیر ، چگونه این کار را انجام می دهند؟

از او خواستم مطالعه اش را به روشی که من برایش مطرح می کنم انجام دهد و نتیجه را به من اعلام کند.روش اینگونه بود که ابتدا مطلبی را که می خواهی مطالعه کنی به صورت روزنامه وار یکبار بخوان سپس به صورت عمقی مطالب را مطالعه کن و خلاصه یا کلید واژه مطلب را در یک برگه بنویس،مانند سابق هر زمان که احساس کردی مطلب را یاد نگرفته ای و قصد مرور دوباره را داشتی به جای اینکه وقت زیادی را صرف خواندن مطلب کنی خلاصه مطلب را مطالعه کن،با این کار از مطالعه های پی در پی وقت گیر جلو گیری می کنی. | چگونه وسواس مطالعاتی را از بین ببریم؟

دقیقا یک هفته بعد از این صحبت ها به من مراجعه کردند و عنوان کردند خیلی راحت تر از آنچه که فکر می کردند مشکلشان حل شده است.خوب!شما هم این مشکل را دارید؟حتی اگر این مشکل را ندارید و خلاصه نویسی را انجام نمی دهید کافیست یکبار امتحان کنید،ارزش آنرا در زمان امتحانات به خوبی درک خواهید کرد.

برای اینکه با وسواس در مطالعه مقابله کنید، راهکار های ساده ای وجود دارد:

کمک دانش‌آموز به خودش

هیچ شخصی به اندازه شما نمیتونه در رفع این مشکل بهتون کمک کنه. شما باید تصمیم بگیرید که با استفاده از روش‌های درست یکبار برای همیشه این مشکل رو از بین ببرید

 بازیابی مطالب به جای بازخوانی

 شما به جای اینکه مدام بر روی یک مطلب یا یک صفحه از کتاب درسی کلید کنید و خودتون رو اذیت کنید، میتونید با مرورهای منظم و از قبل تعیین شده مطالب رو مجدد بازیابی کنید. برای اینکه بتونید این کار رو هرچه راحت تر انجام بدید، باید برای درس‌های مختلف خلاصه نویسی کنید. خلاصه‌ها بهترین ابزار برای مرورهای شما در بازه های زمانی تعریف شده هست. | چگونه وسواس مطالعاتی را از بین ببریم؟

 بالا بردن قدرت تشخیص نکات مهم

 مطمئنن تو هر فصل از کتاب درسی، مباحثی از درجه اهمیت بالاتری برخوردار هستن و طراحان سوالات کنکور سراسری توجه بیشتری به این مباحث دارن. شما باید به جای تکرار مطالب حاشیه ای تمرکر خودتون رو بر روی این مباحث مهم بذارید و با مرور این بخش‌های مهم کلیت هر فصل رو برای خودتون بازیابی کنید.

 خلاصه‌نویسی و یادداشت‌برداری از مطالب

 خلاصه نویسی به شما کمک میکنه با دقت و تمرکز بیشتری مباحث رو مطالعه کنید و همواره به دنبال پیدا کردن مهم ترین و کلیدی ترین مباحث باشید. در کنار خلاصه برداری، حاشیه نویسی هم میتونه تاثیر به سزایی در مطالعه شما داشته باشه. حاشیه نویسی برای درس هایی مثل زیست شناسی و شیمی میتونه خیلی مفید باشه. این دو از بهترین ابزارها، برای مرور سریع شما در هر درسی خواهند بود که در آزمون‌های جامع و همچنین دوران جمع بندی کمک زیادی به شما خواهند کرد.

 پرهیز از تکرار زیاد

 تکرار زیاد مطالب هیچ کمکی به شما نمیکنه، فقط زمان و انرژی شما رو میگیره و نتیجه اون یاس و نا امیدی هست. به جای اینکه دوباره به سراغ مطلب برید، از خودتون پرسش‌هایی از متن بپرسید؛ اگر تونستید به درستی پاسخ بدید جایی برای نگرانی نیست. با این تمرین میتونید این عادت وسواس رو تا حد زیادی کنار بذارید. | چگونه وسواس مطالعاتی را از بین ببریم؟

 تست زدن و حل نمونه‌ سؤال

 تست زدن هم به تسلط شما کمک میکنه و هم به شما نشون میده کدوم مباحث از درجه اهمیت بیشتری برخوردار هستن. بنابراین به شما توصیه میکنیم به جای تکرار کردن مباحث، زمان خودتون رو به تست زنی اختصاص بدید. حتما در نظر داشته باشید که تست‌های مهم و تست‌هایی رو که اشتباه پاسخ میدید رو علامت دار کنید تا با زدن مجدد اون‌ها نکات مهم برای شما مرور بشن.

 مشخص کردن تعداد صفحه و زمان برای مطالعه

 شما اگر قبل از شروع به مطالعه مطالب، زمان تعیین کنید و خودتون رو متعهد کنید که در زمان مشخص، مطالعه یک مبحث خاص رو به پایان برسونید خیلی کمتر دچار وسواس مطالعاتی میشید و راحت تر میتونید این عادت بد رو ترک کنید. در کنار مشخص کردن ساعت، حتما تعداد صفحاتی که مایلید مطالعه کنید رو هم مشخص کنید.

 اعتماد به خود

 به خودتون اعتماد داشته باشید و با جرئت به خودتان بگید که من این مطلب رو یاد گرفتم و دیگر نیازی به دوباره خوندن اون نیست و اگر خیلی شک داشتید، میتونید سوالاتی  مطرح کنید در مورد موضوع و اگر به اون ها جواب دادید نشون میده مطالب رو خوب یاد گرفتید و نیاز به مطالعه مجدد نیست.

وسواس مانعی برای پیشرفت:

وقتی به زندگی حرفه‌ای یک ورزشکار نگاه می‌کنیم، هرگز ورزشکاری را نمی‌بینیم که از خودش انتظاراتی فراتر از حد معقول داشته باشد. به عنوان مثال یک وزنه‌بردار در مسابقات وزنه‌‌هایی را انتخاب می‌کند که در تمرینات موفق به بلند کردن آن‌ها شده باشد و گام اول در موفقیتش، بلند کردن وزنه‌های تمرینی است. پس اگر حتی یک کیلو بیش‌تر از تمرینات در مسابقات وزنه بلند کند، برایش پیشرفت محسوب می‌شود.

وقتی کارنامه‌ی بسیاری از دانش‌آموزان را می‌بینیم، تعداد غلط‌ها در یکی از درس‌ها بسیار زیاد است و اتفاقاً این درس، دقیقاً همان درسی است که بیش‌ از همه مطالعه شده است. پس مشکل کار کجاست؟

مشکل کار در وسواس است. بسیاری از دانش‌آموزان با این استدلال که «چون این درس را خیلی خوانده‌ام، باید بتوانم به همه‌ی سؤالات جواب بدهم» در یک تله‌ی بزرگ می‌افتند. این استدلال باعث می‌شود دانش‌آموزی که در آزمون‌های قبل به این درس به طور میانگین ۳ تا از ۱۰ سؤال جواب داده، به یک‌باره در این آزمون ۸ یا ۹ تا از ۱۰ تا را جواب می‌دهد و نتیجه همانی می‌شود که نباید بشود: «مطالعه‌ی زیاد و نتیجه‌ی کم» و درنهایت یأس و ناامیدی از مطالعه. | چگونه وسواس مطالعاتی را از بین ببریم؟

گام اصلی در پیشرفت، حفظ جایگاه خودتان است. در گام نخست باید بتوانید تراز آزمون قبل خود را حفظ کنید، سپس در گام بعدی اگر حتی به یک سؤال بیش‌تر از ۱۰ سؤال جواب بدهید، این یعنی پیشرفت. ابتدا به سراغ سؤالاتی بروید که ساده هستند و مطمئن هستید که می‌توانید به آن‌ها پاسخ درست بدهید. این توانایی نیاز به دو ابزار بسیار قدرتمند دارد: اول تست‌زنی و دوم استفاده از تکنیک ضربدر و منها.

وسواسی و عجول نباشید. پیشرفتی معقول است که تدریجی باشد؛ پیشرفت غیر معقول مانند دوپینگ کردن همان وزنه‌بردار است.

یوتیران آرزومند موفقیت شما آیندگان ایران زمین است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *