021-28422910
info@utiran.com
  • آزمون آنلاین زیست شناسی

چگونه دروس را تستی بخوانیم؟ | شیوه صحیح تست زدن در کنکور

مطالعه برای یک امتحان چندگزینه ای نیازمند شیوه ی آمادگی خاصی است که به طور واضح با روش امتحان تشریحی فرق می کند. امتحان چندگزینه ای از یک دانش آموز می خواهد که از میان ۳ یا ۴ پاسخ ناصحیح، پاسخ درست را تشخیص دهد به جای این که از او بخواهد کل جواب صحیح را از ذهن خود استخراج کند. | چگونه دروس را تستی بخوانیم؟

به دلایل بسیاری دانش آموزان امتحان های چندگزینه ای (تستی) را از امتحانات تشریحی آسان تر می دانند.

شاید بدیهی ترین دلایل اینها باشند:

۱- پاسخ صحیح حتماً در میان پاسخ های احتمالی (همان گزینه ها) وجود دارد. یک دانش آموز می تواند با یک حدس از روی خوش شانسی نمره کسب کند.

۲- اکثراً امتحانات چندگزینه ای، به جای آن که از دانش آموزان بخواهند اطلاعات جدید را تحلیل کنند یا نظریات را بر حالت های جدید اعمال کنند، مایل هستند که بر تعاریف پایه ای و مقایسه های ساده تأکید کنند. | چگونه دروس را تستی بخوانیم؟

۳- از آنجایی که معمولاً امتحان های چندگزینه ای، تعداد سؤالات بیشتری نسبت به امتحانات تشریحی را شامل می شوند، هر سؤال بارم کمتری دارد و بنابراین ریسک کمتری دارد.

اما علیرغم همه ی این عوامل، امتحانات چندگزینه ای واقعاً می توانند خیلی سخت باشند و به همین صورت هم هستند.

باید بدانید که:

۱- چون امتحانات چندگزینه ای سؤالات بسیاری را در بر می گیرند، دانش آموزان را مجبور می کنند که از گستره ی وسیع تری از مطالب نسبت به امتحانات تشریحی، آگاه باشند. | چگونه دروس را تستی بخوانیم؟

۲- همچنین معمولاً امتحانات چندگزینه ای انتظار دارند که دانش آموزان آگاهی بیشتری با جزئیاتی مثل تاریخ های ویژه، نام ها یا لغات داشته باشند. (در صورتی که در امتحانات تشریحی این گونه نیست). دانش آموزان به راحتی نمی توانند در یک امتحان چندگزینه ای بلوف بزنند.

۳- و نهایتاً از آن جا که نوشتن سؤالات چندگزینه ای خوب بسیار سخت تر از طراحی یک امتحان تشریحی است، به علت ابهام های ناخواسته دانش آموزان با ریسک بیشتری روبرو هستند.

چگونه دروس را تستی بخوانیم؟

برای آماده شدن برای یک امتحان تستی از گام های زیر پیروی کنید :

۱- مطالعه را زود شروع کنید: امتحان های چندگزینه ای (تستی) مایل هستند که بر جزئیات متمرکز شوند و شما نمی توانید جزئیات زیادی را به طور مؤثر در حافظه کوتاه مدت حفظ کنید. اگر هر روز یک مقدار خیلی کم یاد بگیرید و زمان زیادی برای مرورهای پی در پی اختصاص دهید، حافظه ی بلندمدت قابل اطمینان تری خواهید داشت. | چگونه دروس را تستی بخوانیم؟

۲- باید مطمئن شوید که می توانید همه ی چیزهایی که معلم تان در کلاس مطرح کرده است را به طور کامل می شناسید و می فهمید. (این برای وقتی است که خود معلم تان طراح سؤال باشد).

به عبارت ها و مفاهیم اساسی که وقایع و خصوصیات مهم را وصف می کنند یا آنهایی که اندیشه های مرتبط و مشاهدات را به هم مربوط می کنند، توجه ویژه داشته باشید. این ها مواردی هستند که بیشترین حضور را در امتحانات چندگزینه ای دارند.

۳- هنگامی که جزوات کلاسی و مطالعات لازم را انجام می دهید، لیست و جدول درست کنید. بر فهمیدن فرآیندهای چندمرحله ای و ایده ها، اتفاقات یا چیزهایی که گروه بندی ها و سلسله مراتب های طبیعی را شکل می دهند، متمرکز بشوید. | چگونه دروس را تستی بخوانیم؟

دنبال تشابه ها و تفاوت هایی بگردید که می توانند بین گزینه های صحیح و غلط در یک امتحان تمایز ایجاد کنند.

اگر کتاب درسی تان کلمات جدید یا تعاریف کلیدی را مشخص کرده است، حتماً آنها را بفهمید. برخی مواقع کلمات و مفاهیم جدید در آخر یک فصل کتاب جمع آوری شده اند. چک کنید تا مطمئن شوید که از سر اشتباه هیچ کدام را از دست نداده باشید.

تعاریف کتاب را همین طوری و ساده حفظ نکنید. اکثر معلمان وقتی که سؤالات امتحان را می نویسند، این چیزها را با کلمات زبان خودشان، دوباره می سازند. بنابراین باید شما مطمئن شوید که حتماً آن چه را که تعریف مورد نظر می گوید، می فهمید. | چگونه دروس را تستی بخوانیم؟

با چندین نفر از دیگر دانش آموزان که همان درس را می خوانند برای حدس زدن سؤالات احتمالی، همفکری کنید.

بر روی سؤالات نمونه کار کنید البته اگر به امتحان های قدیمی یا راهنمای دانش آموز دسترسی داشتید.

چگونه دروس را تستی بخوانیم؟

پاسخ دادن به سؤالات چندگزینه ای :

استراتژی های زیادی برای حداکثر کردن موفقیت شما در یک امتحان چندگزینه ای وجود دارند. البته بهترین راه برای افزایش شانس تان، مطالعه با دقت قبل از امتحان است.

هیچ جایگزین خوبی برای دانستن پاسخ صحیح مناسب وجود ندارد. اما حتی یک دانش آموز کاملاً آماده و درس خوانده هم می تواند اشتباه های احمقانه ای در یک امتحان چندگزینه ای بکند یا می تواند قربانی گزینه ای غلطی که خیلی شبیه جواب صحیح هستند، بشود. در این جا چند راه کار برای کمک به کاهش این خطرات آمده است:

قبل از آن که امتحان را شروع کنید، همه ی اطلاعات خواسته شده را روی برگه ی پاسخ نامه وارد کنید(مثل نام و نام خانوادگی و…).

اگر آنقدر مشتاق شروع کردن باشید که فراموش کنید نام و شماره ی دانش آموزی خود را وارد کنید، ممکن است به برگه ی شما هیچ نمره ای تعلق نگیرد. به یاد داشته باشید: معلم شما نمی تواند نام شما را از روی دست خط یا دیگر نشان های متن بشناسد. | چگونه دروس را تستی بخوانیم؟

۱- همیشه وقتی که در حال خواندن صورت سؤال هستید، گزینه ها ر با دست تان یا یک تکه کاغذ بپوشانید. قبل از آن که با نگاه کردن به گزینه هایی که معلم تان (طراح سؤال) قرار داده است، از پاسخ صحیح منحرف شوید، سعی کنید جواب درست را پیش بینی کنید. سپس دست خود یا تکه کاغذ را از روی گزینه ها بردارید.

۲- اگر گزینه ای را که پیش بینی کردید، می بینید، دور آن یک خط بکشید و دیگر گزینه ها را چک کنید تا مطمئن شوید که هیچ کدام از آنها، گزینه ی بهتری نیستند. | چگونه دروس را تستی بخوانیم؟

۳- اگر پاسخی را که انتظار داشتید، نمی بینید، از استراتژی های زیر استفاده کنید تا پاسخ هایی که به احتمال زیاد غلط هستند، حذف کنید.

هیچ کدام از این استراتژی ها از خطا در امان نیستند. هر آموزگار (یا طراح سؤال) با هوشی از طراحی سؤالات به صورتی که با این استراتژی ها کار کند، خودداری می کند، اما همیشه می توانید امیدوار به کمی کم توجهی او باشید:

الف- گزینه هایی که از لغات مطلق مانند همیشه یا هرگز استفاده می کنند نسبت به گزینه هایی که از لغات مشروط مانند همیشه یا احتمالاً استفاده می کنند احتمال درست بودنشان کمتر است.

ب- معمولاً پاسخ های خنده دار غلط هستند.

پ- اغلب گزینه ی “همه ی موارد بالا”، گزینه ی صحیح است.

اگر می توانید ببینید که بیش از یک گزینه از دیگر گزینه های صحیح هستند، پس گزینه ی “همه موارد بالا” را انتخاب کنید.

ت- گزینه ی “هیچ کدام از موارد بالا” معمولاً گزینه ای غلط است. | چگونه دروس را تستی بخوانیم؟

اما این قانون، از قانون “همه ی موارد بالا” احتمال کمتری دارد. خیلی مواظب باشید که به وسیله ی دو پاسخ غلط این گزینه را انتخاب کنید و در دام بیفتید. شما باید همه گزینه ها را بررسی کنید.

ث- دنبال نشانه های گرامری بگردید. مثلاً اگر صورت اصلی سؤال در یک امتحان زبان انگلیسی با کلمه ی “an” پابان می یابد، احتمال خیلی زیاد جواب کلمه ای است که با یک مصوت شروع می شود.

ج- اغلب طولانی ترین جواب، جواب صحیح است. زیرا معلم (یا طراح سؤال) مایل است که پاسخ صحیح را با صفت یا عبارات وصفی همراه کند. صفت یا عباراتی که به توضیح جواب می پردازند. | چگونه دروس را تستی بخوانیم؟

چ- به دنبال هم خوانی و تطابق از لحاظ کلمات بگردید. گزینه ای که کلمات کلیدی موجود در تنه سؤال (صورت سؤال) را تکرار می کند، احتمالاً گزینه ی صحیح خواهد بود.

ح- اگر همه این ها بی فایده بود، گزینه ی دوم یا سوم را انتخاب کنید(البته حواستان به نمره ی منفی هم باشد). خیلی از معلمان فکر می کنند که اگر گزینه ی صحیح توسط گزینه های غلط در بر گرفته شده باشد، بهتر مخفی می ماند. گزینه ی اول کمترین احتمال را برای صحیح بودن دارد.

اگر نمی توانید گزینه ای را در یک دقیقه یا کمتر پاسخ دهید، آن را نگه دارید و برنامه ریزی کنید تا بعداً دوباره به سراغ آن بروید. همه ی پاسخ ها را در همان زمان که پیدا کردید، به برگه پاسخ نامه منتقل کنید. اگر بخواهید چندین پاسخ را به صورت همزمان وارد کنید، احتمال اشتباه کردن را بالا می برید. | چگونه دروس را تستی بخوانیم؟

خودداری از انجام کار نسبتاً بی فکرانه ی پرکردن دایره های موجود در پاسخ نامه در آخرین مرحله احتمال رخ دادن اشتباه های احمقانه را کاهش می دهد.

۴- حواستان باشد که گزینه های مناسب را در پاسخ نامه با دقت و با مداد پر کرده اید. احتمالاً معلمان ما نگاه نزدیکی به برگه ی پاسخ نامه ی شما نمی اندازند بنابراین اگر موفق به پرکردن کامل دایره ها نشوید یا در جاهای نامربوط و غیر از پاسخ صحیح علاماتی زده شود، فقط کامپیوتر متوجه خواهد شد و شما جریمه خواهید شد(یانمره ی منفی می گیرید یا امتیاز آن سؤال را از دست خواهید داد). هرگونه علامت تصادفی را کاملا پاک کنید.

۵- از زمان برای مرور کارتان قبل از آن که برگه را تحویل دهید، استفاده کنید.

برخلاف یک امتحان تشریحی که در آن به علت درست نفهمیدن پاسخ شما توسط معلم، شما یک نمره ای کسب خواهید کرد، یک امتحان تستی چندگزینه ای هیچ فرصتی برای چنین کارهایی به شما نمی دهد. اگر شما دایره درست در پاسخ نامه را پر نکردید، پاسخ شما صددرصد غلط خواهد بود.

 اولین قدم تست زدن

 اولین قدم تست زدن:

روش تست زدن موفق

بطور کلی بحث آزمون دادن چه بصورت تشریحی و چه بصورت تستی ،چه  شفاهی چه کتبی ، جزء جدای ناپذیر در هر مقطعی است، معمولاً یکی از مشکلات دانش آموزان یا دانشجویان این است که گاهی اوقات و در برخی دروس،نتایج آزمون ها، انتظارات آنها را برآورده نمی کند و به عبارت دیگر نمرات آنها از سطح انتظارشان پایین تر است. | چگونه دروس را تستی بخوانیم؟

شاید این جمله را بارها و بارها شنیده باشیم که دانش آموزی  می گوید: خیلی خوانده بودم، نمی دانم چرا نمره ام پایین است.

بطور خلاصه برای پاسخ دادن به ای سوال باید گفت که نوع تمرین ومطالعه قبل از آزمون با ماهیت آزمون هماهنگی  داشته باشد، بطور مثال اگر دانش آموز یا دانشجو  برای موفقیت در آزمون  ریاضیات بیشتر به مطالعه مفاهیم ریاضی(و نه حل تمرینات)بپردازد،احتمالاً نتیجه او در آزمون در حد انتظاراتش نخواهد بود،برای آنکه این مفهوم بیشتر تشریح شود به توضیح زیر توجه کنید.

بطور کلی دروس به دو دسته تقسیم می شوند:

۱) بیشتر تحلیلی : اگر دروسی نیاز به تمرین زیاد برای افزایش مهارت حل تمرین داشته باشد و به عبارت دیگر خواندن آن به تنهایی دردی را دوا نکند،آن درس تحلیلی است. مثل ریاضیات،فیزیک،عربی

۲) بیشتر توصیفی: به دروسی که با خواندن بیشتر می توان در آنها تسلط بسیار بالایی دست پیدا کرد و معمولاً به حل تمرین زیاد نیاز ندارد،توصیفیمی گویند. مثل:زیست شناسی ،ادبیات،معارف و… | چگونه دروس را تستی بخوانیم؟

سوال: چگونه برای یک آزمون توصیفی خود را آماده کنیم؟

پاسخ: علاوه بر نکاتی که در مباحث روس مطالعه PQ5R دیدید، باید مراحل بازگو کردن یا توصیف کردن (Recite) را خیلی انجام دهید، به عبارت دیگر تیتر مطا لب را نگاه کرده و سعی کنید نکات آن پاراگراف را بگویید و سپس بازگشته و نکات جا افتاده را با روش دیگر مطالعه کنید. ( چون اگر روش قبلی مطالعه خود را تکرار کنید ، باز هم آن را یاد نمی گیرید و یا فراموش خواهید کرد. )

به عبارت دیگر برای تسلط روی مباحث توصیفی باید خروجی های شفاهی زیادی از خود بگیریم. در این جا خروجی یعنی پاسخ گویی مطالب با کمک آموخته های ذهنی خود ، علاوه بر این ، باید زمان بندی مرور هم به خوبی رعایت شود.

سوال : چگونه برای یک آزمون تحلیلی مثل : ریاضی ، فیزیک ،  فصل استوکیومتری شیمی ، مبحث ژ نتیک زیست ، عربی و … خود را آماده کنیم؟

پاسخ : خروجی گرفتن و افزایش قدرت پاسخ گویی در این دروس با زیاد خواندن به دست نمی آید ، در چنین دروسی باید تمرین نوشتاری ( حل تمرین ) بیشتری انجام داد و این کار اگر تدریجی باشد نتایج بهتری به دنبال خواهد داشت.

مثلاً اگر دانش آموزی روزانه ۵ الی ۱۰ تمرین فیزیک حل کند ، به زودی در این درس جزو بهترین های کلاس خود خواهد شد ، در صورتی که اگر این تمرینات را یک جا قبل از امتحانات حل کند ، چنین رشد قابل توجهی نخواهد داشت.

 

با اشتباهات خود چه کنیم ؟

فرض کنید در یک آزمون جامع ( شامل تمام دروس ) شرکت کرده اید ، پس از آزمون متوجه خطاهای بسیاری شده اید که اگر اتفاق نمی افتاد ، نمره و رتبه شما بهتر می شد ، درست است که ناراحت هستید

اما می توانید این شکست را به عنوان مقدمه پیروزی برای خود در نظر بگیرید به شرطی که عاقلانه عمل کنید و قبل از اقدام به هر کاری ابتدا اشتباه های خود را بشناسید و سپس به روش پیشنهاد شده ، آنها را به حداقل برسانید ، اشتباهات شما می تواند به دو دسته کلی تقسیم شود . | چگونه دروس را تستی بخوانیم؟

دسته اول : اشتباهات عملی که عبارتند از :

الف) عدم تسلط کافی به مباحث درسی .

ب) نخواندن درس و اتکا کردن به حضور در کلاس.

ج) سطحی خواندن درس ، چرا که فکر می کنید آن را می دانید.

د) شیوه های غلط مطالعه .

* درس خوانده اید ولی تمرین و تست کار نکرده اید

۱- درس را خوانده و بدون تمرین و آموزش لازم ، تست زده اید.

۲- درس را با تمرین کافی کار کرده اید ولی تست نزده اید.

۳- بدون درس خواندن به سراغ تمرین و تست رفته اید .

۴- برای درس های عمومی تست کار نکرده اید.

۵- هفته اول درس ها را خوانده اید و در هفته دوم تست هایش را زده اید.

دسته دوم : اشتباهات رایج ( به نظر پیش پا افتاده )

الف) اشتباهات افقی ، تست را حل کرده به جواب عدد دو رسیده اید که در گزینه ( ۳ ) است ولی اشتباهاً گزینه ( ۲ ) را می زنید.

ب) اشتباهات عمودی ، پاسخ سوال ۱۵ را در گزینه های سوال ۱۴ یا ۱۶ علامت می زنید.

ج) اشتباه محاسباتی ( ۲ ضرب در ۳ را ۵ ، علامت منی را در نظر گرفتن و … )

د) درست نخواندن صورت تست

ه ) درست نخواندن گزینه های تست

و) سرعت بیش از حد

ز) تک بعدی دیدن تست ( در سوال بیش از یک پرسش بوده و ما فقط اولی را پاسخ داده ایم )

ممکن است اشتباهات دیگری هم علاوه بر اشتباهات فوق وجود داشته باشد که بهتر است آنها را نیز تثبیت کنید و جهت ساده سازی کار به ترتیب زیر عمل کنید :

۱- درصد خطای هر یک از دروس آزمون را به دست آورید ( تعداد غلط هر درس تقسیم بر تعداد سوال آن درس ضرب در ۱۰۰ )

۲- درس را با درصد خطای بالا را به عنوان مشکل عمده در نظر بگیرید.

۳- برای درس فوق ( مشکل عمده ) بیشترین تکرار علت خطا را شیوه صحیح تست زدن در کنکور

شیوه صحیح تست زدن در کنکور

شیوه صحیح تست زدن در کنکور

بسیاری ازعوامل هستند که با وجود سادگی و سهولت اجرا، در موفقیت یا عدم موفقیت دانش‌آموزان درکنکور بسیار تأثیر گذارند ولی متأسفانه، اغلب مورد بی‌توجهی یا کم توجهی ما قرار می‌گیرند. در صورتی که، استفاده‌ی صحیح از این عوامل و ابزار، می‌تواند راندمان زحماتی را که کشیده‌ایم تاچند برابر، افزایش دهد. | چگونه دروس را تستی بخوانیم؟

از آن جا که در مرحله ایی قرار گرفته ایم، که آزمون‌های آزمایشی مرحله ای و جامع را در پیش رو دارید، درباره‌ی کارهایی که باید برای حضور موفق وآرام در جلسه‌ی کنکور انجام دهید، گفتگو می‌کنیم تا با تمرین و تکرار آن ها در آزمون‌های آزمایشی، و هم چنین در کنکور اصلی، این ابزار را به راحتی به کار ببندید.

۱-شیوه‌ی صحیح تست زنی:

دراین رابطه ابتدا باید به انواع سوالات درکنکور و تقسیم بندی آن ها توجه کرد:

الف) سؤالات ساده که بایک بار خواندن سریع یا با یک راه حل کوتاه و ساده به پاسخ آن ها دست پیدا می‌کنید

ب) سؤالات نیمه مشکل که نیاز به راه حل طولانی دارند و در مرحله دوم پاسخ‌گویی خواهند شد را، با علامت (+) در کنار آن ها از باقی سؤالات جدا سازید.

ج) سؤالات مشکل که درصورتی که وقت اضافه داشتید، باید به آن ها پاسخ دهید و درکنار آن ها علامت (-) قرار می‌دهید.

با توجه به تقسیم بندی فوق، شروع به خواندن سریع سوالات می‌کنیم و دراین مرحله سؤالات دسته الف(درهمه‌ی دروس) را پاسخ می‌دهیم و سؤالات قسمت (ب ) و (ج) را علامت گذاری می‌کنیم. | چگونه دروس را تستی بخوانیم؟

پس ازپایان این مرحله، سؤالاتی را که با علامت (+) مشخص شده‌اند حل می‌کنیم و در صورتی که وقت اضافه‌ای داشتیم و در مرحله‌ی بعد، به حل مسائلی که باعلامت (-) مشخص شده‌اند می‌پردازیم.

در مراحل فوق به چند نکته مهم توجه کنید:

اول:

احتمال دارد در بعضی از آزمون ها سؤالات به نحوی چیده شده باشند که شما نتوانید به چند سؤال اول، پاسخ بدهید. دراین صورت با حفظ خونسردی، این سؤالات را علامت گذاری نموده و به سراغ سؤالات بعدی بروید.

اگر با چنین آزمونی مواجه شدید، از طراحان سؤال ایراد نگیرید، این امر ممکن است در کنکورهای سراسری و آزاد نیز اتفاق بیافتد.

دوم:

در مرحله‌ی اول، سؤالات قسمت الف، درمرحله‌ی دوم سؤالات قسمت (ب) و در مرحله‌ی سوم سؤالات قسمت (ج) را پاسخ دهید و سؤالات را به ترتیب دفترچه سؤال جواب بدهید.

سوم:

سعی کنید به ترتیب دفترچه پاسخ بدهید مگر آن که در درسی فوق العاده ماهر هستید.این مورد را بایک مشاور زبده درمیان بگذارید.

چهارم :

در صورت کمبود وقت، به سراغ دروسی که ضریب بالاتری دارند، بروید.

پنجم:

فقط سؤالاتی را جواب بدهید که به جواب آن ها اطمینان دارید.

۲-آرامش در لحظه شروع آزمون:

معمولاً دانش آموزان در لحظه شروع آزمون، با دستپاچگی مواجه می‌شوند، سریع شروع به پاسخ‌گویی تست ها می‌کنند. و همین امر باعث می شود چند دقیقه‌ی ابتدای آزمون را از دست بدهند و سؤالات ابتدایی را با آرامش و تمرکز حواس کمتری پاسخ بدهند. بارعایت نکات زیر، این اضطراب بی مورد را از خود دور کنید:

شیوه صحیح تست زدن در کنکور

الف) تفکر مثبت داشته باشید و به خودتان بگویید: «حتماً موفق خواهم شد. همه چیز برای موفقیت من فراهم است».

ب) نفس عمیقی بکشید.

ج) خونسرد باشید و حس سرحال بودن و نشاط را درخود القاء کنید.

د) نگاهی به دوروبرخود بیندازید و بر محیط جلسه‌ی آزمون مسلط شوید. | چگونه دروس را تستی بخوانیم؟

هـ) هنگامی‌ که اعلام شد: « داوطلبین، آزمون را آغاز کنید»، مضطرب نباشید، زیرا لحظه‌ی نتیجه‌گیری و موفقیت شما فرا رسیده است، کمی صبر کنید تا داوطلبین دیگر برگه ها را از روی زمین بردارند، سپس به آرامی برگه‌ی خود را از روی زمین بردارید، چند نفس عمیق بکشید و با توکل برخدا و استعانت ازائمه‌ی اطهار، پاسخ گویی به سؤالات را آغاز کنید.

۳-زمان:

برای اینکه هنگام پاسخ‌گویی به سؤالات، گذر زمان شما را اذیت نکند و درعین حال هر چند وقت یکبار بتوانید زمان را کنترل کنید، ساعت خود را از دستتان باز کرده و در جیبتان قراردهید. سعی کنید ساعت مچی شما از نوع کامپیوتری و دیجیتالی معین کنید.

یوتیران آرزومند موفقیت شما عزیزان ایران زمین است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *