021-28422910
info@utiran.com
  • آزمون آنلاین زیست شناسی

چگونه تست زنی های خود را دسته بندی کنیم؟ | بهتر تست زنی کنیم

 علامت های مخصوص

هنگامیکه در منزل مشغول به زدن تست هستید از سه علامت برای دسته بندی تست ها استفاده کنید.

این علامت ها به شرح زیر می باشند:

مثلث (نیازمند خلاقیت):هنگامی که به تستی برخوردید که از نظر نکته بسیار ظریف طراحی شده بود و یا احتیاج به خلاقیت داشت حتما آن را با مثلث علامت گذاری کنید که در دور بعدی تست زنی یا در دوران جمع بندی به حل آن مبادرت بورزید (دقت کنید دوباره حلش کنید نه اینکه از روی جواب بخوانید و یا آن را حفظ کنید.)

آلفا (حل اشتباه ) :اگر تستی را به هر دلیل غلط حل کردید (حتی اشتباه محاسباتی) یا اصلا نتوانستید آن را حل کنید به طورحتم آن را برای دور بعد تست زنی و جمع بندی علامت گذاری کنید.

دایره (پاسخ تشریحی جالبی دارد):یک قانون مهم در تست زدن این است که حتی پاسخ تشریحی تستهایی را که درست زده ایم را نیز کامل بخوانیم حتی اگر تست حل شده ازنوع تست های تکراری باشد.دلیل این امر این است که ممکن است در بعضی از پاسخ های تشریحی این تستها شما به نکته ای ریز یا راه حل های جالبی بر بخورید که یا در زمان شما صرفه جویی می کنند یا به فهم بیشتر شما از درس کمک می کنند.

چگونه تست زنی های خود را دسته بندی کنیم

 ۵ در میان (اگر زمان کمی در اختیار دارید از این روش استفاده کنید):

هنگامی که به صورت طبقه بندی شده تست حل می کنید تستها را به صورت ۵ در میان حل کنید بدین صورت که ابتدا تست ۱ سپس تست ۵ بعد تست ۱۰ و … فایده این کار این است که شما در طی ۲ ساعت که تست می زنید از اکثر زیر شاخه های یک مبحث تست میزنید.

تست با دو رنگ آبی و قرمز :

 یکی از دغدغه های همیشگی دانش آموزان زدن صحیح تست در زمان استاندارد آن در کنکور می باشد نکته مهم اینجاست که نباید از همان ابتدا به حل تست در زمان پرداخت. شما هنگامی که توانایی تست زدنتان به حد مطلوبی رسید روی به حل تست در زمان بیاورید .

یکی از راه های پر بازده این است که شما از دو رنگ خودکار جهت زدن تستها استفاده کنید.بدین صورت که اولا زمان را به صورت کلی در نظر بگیرید یعنی تستها را پشت سر هم حل کنید و زمان کل را مد نظر داشته باشید. شما هنگامی که زمان استاندارد تستهایتان به پایان رسد دست از حل کردن آنها نکشید بلکه فقط رنگ خودکار خود را عوض کنید. این کار به شما کمک می کند که به دو صورت درصد گیری کنید.

یک درصد شامل کلیه جواب های تستهای شما می باشد(رنگ آبی و قرمز)که این درصد،توانایی شما بدون در نظر گرفتن زمان را نشان می دهد ونشان از قدرت خام شما در پاسخگویی به تستها می باشد.

درصد دوم فقط شامل پاسخهای شما در زمان استاندارد می باشد(که همان تستهای با رنگ خودکار اول می باشد ) این درصد نشان از توان قدرتی – سرعتی شما دارد. نکته مهم این است که این درصد در ابتدای راه ممکن است بسیار پایین باشد .

ولی این امر نباید مایه دلسردی شما شود بلکه شما به تحلیل و مقایسه این دو درصد بپردازید تا بتوانید قدرت تست زنی خود در زمان استاندارد را افزایش دهید.

 به مغزمان یاد بدهیم که به یاد بیاورد:

یکی از مهمترین اصول تست زنی که اکثر دانش اموزان آن را رعایت نمی کنند این است که قبل از زدن تستهای مبحث مورد نظر به دوره کردن آن قسمت از روی کتاب یا جزوه مبادرت می ورزند که با این کار ناخواسته ضربه سنگینی به سرنوشت کنکوری خود می زنند.

اگر مغز شما عادت کند که قبل از حل کردن تستها نگاهی به جزوه داشته باشید در نزدیکی کنکور به مشکل عظیم بر خواهید خورد اینکه مغز شما از شما می خواهد در عرض کمتر از یک هفته کلیه مباحث را برایش دوره کنید چون شما در طول سال مغزتان را اینطور عادت داده اید و چون نمی رسید در هفته قبل از کنکور کلیه مباحث را دوره کنید در سر جلسه امتحان با اینکه بسیاری از سوالات را مشابهشان را قبلا حل کرده اید همین سوالات برایتان گنگ به نظر می آید بنابراین در طول زمان این عادت بسیار مضر را از خود دور کنید و به مغزتان اطمینان کنید تا مغزتان به شما جواب دهد.

یادتان باشد با این هدف جلو بروید که مغزتان باید به یاد بیاورد نه اینکه مدام به یادش بیاورید.

چگونه تست زنی های خود را دسته بندی کنیم

تست زدن در آزمون :

در تست زدن در آزمون سعی کنید ابتدا به سراغ درسی بروید که بیشتر بر آن تسلط دارید همانطور که حواستان به زمان می باشد ابتدا سوالاتی را جواب دهید که ۱۰۰ درصد بر آن ها تسلط دارید سپس به اول برگردید و سوالات ۷۰ به ۳۰ را جواب دهید و به همین ترتیب تا به سوالاتی برسید که در ابتدا خیال می کردید ۱۰۰ درصد بلد نیستید که در آخر سر به تعدادی از آنها نیز میتوانید پاسخ دهید چون به این روشی که برایتان تشریح کردم در سر جلسه آزمون پله به پله روحیه شما بالا میرود و داشتن روحیه و اعتماد به نفس بالا در سر جلسه آزمون مهمترین عامل تعیین کننده است.

نکته دیگری که باید مورد توجه قرار داد این است که اگر دیدید به هر دلیلی تستی را به جواب نمی رسید از آن بگذرید و وقت دیگر تستها را برای آن هدر ندهید زیرا سخت ترین تست یک درس با آسان ترین تست آن درس در آزمون هیچ تفاوتی از نظر نمره باهم ندارند.

نکته دیگر اینکه در سالهای اخیر طراحان بیشتر به سوالات مفهومی روی آورده پس قدرت خلاقیت خود را پرورش دهید و در سر جلسه آزمون هنگامی که جواب تستی به نظرتان می آید همان جواب اول جواب درست است به آن شک نکنید و مهمتر از همه اینکه در آخر آزمون اگر وقت اضافه آوردید به هیچ عنوان به پاسخ های داده شده خود شک نکنید زیرا ذهن شما در آخر آزمون خسته است و احتمال خطای آن بسیار زیاد است.

نکته آخر اینکه همیشه داوطلبان آسانترین سوالات را اشتباه می زنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *