021-28422910
info@utiran.com
  • آزمون آنلاین زیست شناسی

نحوه ی بومی گزينی در كنكور سراسری به چه صورت است؟

نحوه ي بومي گزيني در كنكور سراسري به چه صورت است ؟

رشته هاي استاني،ناحيه اي، قطبي و كشوري چيست؟

چند درصد از ظرفيت هر رشته به افراد بومي تعلق دارد؟

به طور خلاصه مي توان گفت كه ٦٠درصد از ظرفيت رشته هاي پرطرفدار در هر گروه آزمايشي (مثل مهندسي هاي عمران، مكانيك، برق، كامپيوتر و صنايع، پزشكي،دندان و دارو و حقوق) به داوطلبان بومي آن رشته محل و مابقي به افراد غيربومي تعلق مي گيرد. همچنين ٨٠ درصد ظرفيت بقيه ي رشته ها به صورت بومي و ٢٠درصد غيربومي گزينش مي شود./ نحوه ی بومی گزينی در كنكور سراسری به چه صورت است ؟

استان بومی _ رشته های استانی : استان بومی شما همان استانی ست که در زیر ستون استان بومی در کارنامه تان ذکر شده است. رشته های استانی رشته های هستند که در دانشگاههای اکثر استانهای کشور ارائه می شوند و تا ۸۰ درصد ظرفیت پذیرش این رشته ها در هر یک از استانها به داوطلبان بومی همان استان اختصاص دارد و ۲۰ درصد باقیمانده از میان داوطلبان سایر استانها انتخاب می شود. به عنوان مثال رشته کاردانی فنی عمران یک رشته ی استانی ست وغالباً تا ۸۰ درصد دانشجویان این رشته را در دانشگاه های هر استان داوطلبان بومی همان استان اشغال می کنند. چنانچه تا۸۰ درصد ظرفیت هر رشته استانی توسط داوطلبان همان استان پر نشود ( مثلاً داوطلبان آن استان حداقل نمره لازم را کسب نکنند) طبعاً ظرفیت باقیمانده برای گزینش غیر استانی ( ۲۰درصد) افزایش خواهد یافت.

ناحیه بومی _ رشته های ناحیه ای : از مجموعه ی چند استان یک ناحیه تشکیل می شود. کشور به ۹ ناحیه تنظیم شده است. شما با توجه به استان بومی تان جزء یکی از نواحی نه گانه می باشید. اگر استان بومی شما تهران است شما متعلق به ناحیه یک کشور می باشید که شامل استانهای تهران، زنجان، سمنان، قزوین، قم و مرکزی می باشد.

نحوه ی بومی گزينی در كنكور سراسری به چه صورت است ؟

رشته های ناحیه ای رشته هایی هستند که اگرچه در همه استانها ارائه نمی گردند در همه ناحیه ها کمابیش از پراکندگی یکسانی برخوردارند. ۸۰ درصد ظرفیت رشته های ناحیه ای در دانشگاها به داوطلبان همان ناحیه تخصیص می یابد. به عنوان مثال مهندسی مکانیک سیالات یک رشته ناحیه ای ست و تا ۸۰ درصد ظرفیت پذیرش این رشته در دانشگاه های ناحیه یک به داوطلبان بومی ناحیه یک تعلق می گیرد.

ناحیه قطبی_ رشته های قطبی: از مجموع چند ناحیه مجاور یک قطب شکل می گیرد. کشور به پنج قطب تقسیم شده است و شما با توجه به استان بومی خود متعلق به یکی از این قطبها خواهید بود. اگر استان بومی تان تهران است شما متعلق به قطب یک هستید که استانهای تهران، سمنان، زنجان، قزوین، قم، مرکزی، گلستان، گیلان، و مازندران را در بر می گیرد.

نحوه ی بومی گزينی در كنكور سراسری به چه صورت است ؟

رشته های قطبی رشته هایی هستند که در همه نواحی ارائه نمی شوند اما بهر حال در میان قطبهای پنجگانه از پراکندگی یکسانی برخوردارند. ۸۰ درصد ظرفیت پذیرش رشته ها ی قطبی دانشگاه ها به داوطلبانی که بومی استانهای هم قطب محل آن دانشگاه هستند اختصاص می یابد و ۲۰ درصد باقیمانده را داوطلبان سایر قطبها اشغال می کنند. به عنوان مثال مهندسی متالوژی رشته ای قطبی ست و تا ۸۰ درصد ظرفیت پذیرش این رشته در دانشگاه امیرکبیر را داوطلبان بومی قطب یک پر خواهند کرد.

رشته های کشوری :  رشته های هستند که در سراسر ایران صرفاً در برخی از دانشگاه ها ارائه می شوند. از اینرو ۱۰۰ درصد ظرفت آنها از طریق گزینش آزاد پر خواهد شد. یعنی داوطلبان هم استان، هم ناحیه و یا هم قطب دانشگاه های محل ارائه این رشته ها، هیچگونه رجحانی بر داوطلبان غیر بومی ندارند. به عنوان مثال رشته مهندسی پلیمر و یا گفتار درمانی رشته هایی کشوری هستند. در رشته های کشوری گزینش بومی اعمال نمی شود.

نحوه ی بومی گزينی در كنكور سراسری به چه صورت است ؟

جمع بندي: با توجه به مطالب گفته شده در شرايط برابر بين دو رشته، شانس قبولي شما ابتدا در رشته ي استاني مربوط به استان خود بيشتر بوده و به ترتيب در رشته ي ناحيه اي، قطبي و كشوري كاهش مي يابد.

تذكر خيلي مهم: هرچند آگاهي از نحوه ي بومي گزيني مي تواند در فرايند انتخاب رشته مثمرثمر باشد ولي با اين حال مهمترين نكته در انتخاب رشته علاقه و علاقه و علاقه مي باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *