021-28422910
info@utiran.com
  • نمونه سوالات مدارس

مشروطی چیست ؟ | چکارکنیم که مشروط نشویم؟

مشروطی چیست؟! مشروط که می‌شویم چه می‌شود؟ برای اینکه بتوانیم از مشروط شدن جلوگیری کنیم چه کار‌هایی را باید انجام دهیم؟ در این مقاله قصد داریم تا به این سوالات پاسخ دهیم و زندگی دانشجویی همراه با مشروطی را از ابعاد مختلف بررسی کنیم. | مشروطی چیست ؟

مشروطی چیست ؟

مشروطی واژه‌ای است که همه ما دانشجویان حداقل یک بار آن را شنیده‌ایم و گاها با این دوران طلایی تصادمی نیز داشته‌ایم. چیزی در همان مایه‌های رفوزگی دوران مدرسه! حال بماند که این واژه برای بعضی‌ها از رگ گردن نیز نزدیک‌تر است. در این مقاله با قوانین مشروطی و راه‌های مقابله با آن آشنا می‌شویم. با ما باشید!

قانون مشروطی در دانشگاه‌ها

بر اساس تعریف آیین نامه آموزشی دوره های کاردانی، کارشناسی پیوسته و ناپیوسته، چنانچه معدل نمرات هر نیم سال (هر ترم) دانشجو کمتر از ۱۲ بشود، آن دانشجو در آن نیم سال مشروط تلقی شده و در نیم سال بعد (به جز نیم سال آخر) حق انتخاب بیشتر از ۱۴ واحد را نخواهد داشت.

پس اگر از دوستتان پرسیدید این ترم چند واحد داری؟ گفت ۱۴ تا احتمالا ترم پیش مشروط شده. | مشروطی چیست ؟

این که چرا ۱۴ واحد و چرا اینگونه است مهم نیست! مهم این است که اگر شما مشروط شوید بر اساس این قانون بسیار عقب خواهید افتاد و اگر بیش از ۳ ترم متوالی یا غیر متوالی (فرقی ندارد) مشروط شوید به احتمال زیاد شما از دانشگاه اخراج خواهید شد.

اگر یک یا دوترم مشروط شده‌اید، باید بگویم خب خیلی بیشتر باید مراقب باشید و درس بخوانید و باید هرچه بیشتر سعی بر جبران داشته باشید. حال اگر جزء آن دسته از دانشجویان هستید که سه ترم مشروط شده‌اید، دیگر همه چیز بسته به مرام دانشکده و دانشگاهتان است.

چرا که سه ترم دانشجوی با سه ترم مشروطی قانوناً دانشجوی اخراجی تلقی می‌شود که باز هم برای هر دانشگاه اوضاع متفاوت است. ممکن است شما را به کمیسیون ارجاع دهند و بتوانید باز هم ادامه تحصیل بدهید و یا اینکه بر نظر دانشگاه اخراج شوید.

موارد استثنایی برای شرایط مشروطی وجود دارند. برای افراد دارای پرونده پزشکی، شرایط خانوادگی و … قوانین مشروطی متفاوت خواهد بود.

چکارکنیم که مشروط نشویم؟

۱. اگر حس می‌کنید مشکل از رشته شما ‌است، برایش چاره‌ای بیاندیشید!

این امری کاملا طبیعی است که گاهی از رشته‌ای که در آن در حال تحصیل هستید لذت نبرید.

این مشکل در ترم‌های اول دانشگاه به طبع بیشتر است. دانشجویان با ورود به دانشگاه، به دلیل عدم شناخت کافی از رشته مورد نظرشان، ممکن است دچار دلزدگی و یأس شوند. دوستان عزیزم! این اتفاق طبیعی است و برای بسیاری از ما‌ رخ داده است. | مشروطی چیست ؟

حال اینکه باید چکار کنید؟! بهتر است رشته خود را واقعی‌تر و منطقی‌تر بشناسید. از اساتید و دانشجویان ترم‌بالایی خود کمک بگیرید و رشته خودتان را بهتر درک کنید. شرایط بازار کار رشته‌تان را تحلیل کنید. این که بدانید در بازار کار چه خبر است، خود برای شما ایجاد انگیزه می‌کند.

نگران

اگر همه این راه‌ها را رفتید و دیدید که باز هم نکته جالبی در رشته خود پیدا نکردید، آن وقت می‌توانید به فکر تغییر رشته یا تغییر گرایش باشید. کار پرزحمتی است! اما بهتر از آن است که ۶۰ سال با رشته‌ای زندگی کنید که حس خوبی به آن ندارید.

۲. همه هندوانه‌ها را در یک ترم برندارید!

باید بگویم برای تقریبا ۹۰٪ ما دانشجویان دو جمله کاملا صدق می‌کند و هر ترم نیز تکرار می‌شود.

روزهای پرفیض امتحانات که دست به دعا می‌شویم که ترم بعد جبران می‌کنیم! | مشروطی چیست ؟

روزهای اول ترم بر سر انتخاب واحد که کله‌مان داغ تشریف دارد و تمام درس‌های سخت را یکجا بر‌می‌داریم

همه هندوانه ها را در یک ترم بر نداریم

در اول ترم همیشه سعی کنید اگر درس‌های تخصصی بر می‌دارید، چند درس‌ عمومی و یا درس‌هایی که در آن نمره بهتری می‌گیرید را هم بر‌دارید. تجربه ثابت کرده نمره این نوع درس‌ها از مشروط شدن شما جلوگیری می‌کند.

۳. شور و شوق خود را بین ترم تقسیم کنید!

دیده شده که بعضی از دانشجویان مشروط شده، برای جبران شرایط از اول ترم شور و شوق زیادی نشان می‌دهند. ممکن است این افراد تا دوهفته اول ترم ردیف اول کلاس‌ها بنشینند. در اواسط ترم که نگاهشان می‌کنید می‌بینید به ردیف‌های عقب‌تر ارجاع داده شدند و معمولا با تاخیر به کلاس‌ها می‌رسند. بماند که در اواخر ترم دیگر به کلاس نمی‌آیند.

باید به عرض این دوستان برسانم که “رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود”. سعی کنید انرژی خود را به نوعی در طول ترم تقسیم کنید. اگر نمی‌توانید این کار را کنید شک نکنید که عواقب خوبی در انتظارتان نخواهد بود. | مشروطی چیست ؟

خودتان را مجبور کنید که حداقل در تمامی کلاس‌ها حاضر شوید. حضور در کلاس‌ها خود استرسی در شما ایجاد می‌کند که به نوبه خود می‌تواند به بهبود روند تحصیلی شما کمک کند. همینطور اینکه قسمتی از صحبت‌های اساتید نیز در ضمیر ناخودآگاه شما ثبت خواهد شد و قطعا در روزهای امتحان در یادگیری سریع‌تر درس مثمر‌ ثمر خواهد بود.

انرژی خود را تقسیم کنید

۴. اگر مدام نتیجه بدی می‌گیرید، راه و روش را تغییر دهید!

اگر یک ترم مشروط شدید و برای آن دلیل مورد قبولی پیدا نکردید، حتما به عقب بازگردید و خودتان را آنالیز کنید. گاهی اوقات ممکن است روشی که شما انتخاب کردید روش درستی نباشد.

ممکن است شما در ناخودآگاه خود از چیزی رنج می‌برید. در این روند مشاور‌ین دانشگاه و یا دوستان موفق‌تر‌، قطعا می‌توانند به شما کمک کنند.

از حرف زدن و کمک خواستن از دیگران اصلا خجالت نکشید. مهم این است که شما می‌خواهید چیزی را درست کنید. پس شجاع باشید و مشتاقانه به سمت دوستان و آشنایان امین خود روید. داستان غم‌انگیز خود را برایشان تعریف کنید. مهم نیست چه داستانی است، از شکست عشقی گرفته تا مشکلات خانوادگی. | مشروطی چیست ؟

اینکه شما آن را برای کسی که به او اعتماد دارید بازگو کنید، مشکل برای خود شما نیز کم کم رفع خواهد شد. تا زمانی که مشکلاتتان را به بیرون نریخته‌اید و با آنها رو‌در‌رو مواجه نشدید، همیشه همراه شما خواهند ماند.

۵. تکنیکی درس بخوانید!

امتحان مهم‌تر از کلاس! هر چند کلاس برای آمادگی امتحان مهم است، اما این امتحان است که همه چیز را مشخص می‌کند. پس خودتان را به صورت تکنیکی با امتحان دادن آماده کنید.

دوستانی داشتم که سر کلاس نیامدند و نمره ماکزیمم کلاس را گرفتند. حتما شما هم از این افراد سراغ دارید. هر استاد قلقی دارد، یکی روی حضور غیاب حساس است یکی روی تمرین ها و یکی روی امتحان و … . سعی کنید قلق اساتید خود و عناصر تاثیرگذار روی نمره مانند نوع نمره‌دهی، سوالات امتحانی و پروژه‌ها را بشناسید. این نکته می‌تواند شما را از مشروطی نجات دهد.

گروهی درس بخوانید! در دوران فرجه سعی کنید با دوستان درسخوان خود ارتباط داشته باشید. در دوران فرجه، با دیگر دوستان قرار بگذارید و بخش‌های مهم درسی و سوالات امتحانی را به کمک هم مرور کنید.

۶. حال که مشروط شدم چه کنم؟

از قدیم الایّام می‌گویند مشروطی برای دانشجو است. مهم این است که شما سعی کنید گذشته را جبران کنید!

در هر صورت شکست می‌تواند مقدمه‌ای برای پیروزی باشد. درس‌های شکست را فراموش نکنید. نکاتی که در بالا ذکر کردیم را مرور کنید و سعی کنید از آنها کمک بگیرید. و اگر حالا بر حسب اتفاق یک بار مشروط شدید، خیلی به خودتان سخت نگیرید. این زندگی است، از پیچ و خمش لذت ببرید!

مشروطی دانشگاه

اگر شما هم تجربه خوب یا بد درباره دوران طلایی مشروطی دارید، در بخش دیدگاه‌ها با ما و دوستانتان به اشتراک بگذارید.

منبع : رگیتا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *