021-28422910
info@utiran.com
  • نمونه سوالات مدارس

مجموعه زبان و ادبیات اردو | معرفی رشته | منابع و ضرایب (کارشناسی ارشد)

معرفی رشته

معرفی رشته مجموعه زبان و ادبیات اردو ۱۱۲۹

میدانید که حدود ۶۰۰ میلیون نفر در جهان به زبان اردو سخن میگویند و مینویسند؟ البته زبان اردو، تنها، زبان رسمی کشور پاکستان است، اما کمابیش در تمام کشورهای شبه قاره هند فهمیده میشود و به آن سخن میگویند. زبان اردو، زبان کشورهاي پاکستان و هندوستان است و بعد از زبان انگليسي و چيني، از نظر تعداد متکلمين در جهان داراي رتبه سوم است.

درباره تاریخ پيدايش این زبان، اختلاف نظر وجود دارد، ولی بيشتر محققين معتقدند که زبان اردو، از در هم آميختن:

  • زبان هاي فارسي
  • عربي
  • ترکي
  • و سانسکريت به وجود آمده است.

به همین دلیل، این زبان را یک زبان چندرگه به شمار می‌آورند که واژه‌های آن از زبان‌های دیگر گرفته شده است، اما دستور زبان آن، بیشتر بر پایه دستور زبان هندی و فارسی است. الفبای آن نیز بر پایه الفبای پارسی بنیان نهاده شده است که با افزودن چهار حرف دیگر به الفبای فارسی تشکیل شده ‌است. در واقع، می توان گفت: زبان فارسي با زبان رايج ميان مردم هند در-آميخت و از اين اختلاط، «زبان اردو» پديد آمد.

در حال حاضر هزاران جلد کتاب علومانسانی و هنر به زبان اردو وجود دارد که ایرانیان میتوانند به فارسی ترجمه کرده و از آنها بهره ببرند.

از سوی دیگر کشور ما برای این که بتواند ارتباطی تنگاتنگ و نزدیک با کشور هم کیش و هم سایه خود، پاکستان داشته باشد، نیاز به مترجمانی متبحّر درزبان و ادبیات اردو دارد. از همین‌رو رشته زبان و ادبیات اردو به عنوان یک رشته تحصیلی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی ایران ارائه شده است تا با توجه به اشتراکات فراوان فرهنگي، تاريخي، سياسي و اجتماعي بين دو کشور ايران و پاکستان راه های گفتگوی دو تمدن بیشتر فراهم گردد. سالانه دانشجويان ممتاز در مقطع کارشناسي براي تحصيل در مقطع کارشناسي ارشد و دکترا به وزارت علوم کشور پاکستان معرفي مي‌گردند که اين روند نيز ادامه دارد.

منابع

منابع آزمون کارشناسی ارشد رشته مجموعه زبان و ادبیات اردو ۱۱۲۹  

به زودی اضافه خواهد شد.

نام دروس و ضرایب

مجموعه زبان و ادبیات اردو

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *