021-28422910
info@utiran.com
  • نمونه سوالات مدارس

مجموعه زبان انگلیسی | معرفی رشته | منابع و ضرایب (کارشناسی ارشد)

معرفی رشته

معرفی رشته مجموعه زبان انگلیسی ۱۱۲۱

هدف از تشکیل دوره کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی تربیت افراد واجد صلاحیت برای تدریس زبان انگلیسی در دانشگاهها و موسسات آموزش عالی و برآوردن نیازهای جامعه از نظر نیروی انسانی متخصص در زمینه تحقیق در مسایل آموزش زبان و ترجمه متون مختلف انگلیسی بزبان فارسی و بالعکس و یلا دیگر مشاغل مربوط میباشد. کسانی که برای این دوره انتخاب میشوند ضمن تکمیل معلومات قبلی خود راجع به جنبه های مختلف زبان بطور اعم، زبان بطوراخص، با اصول نظری، و روشهای و شگردههای تدریس این زبان در دانشگاهها ایران بعد از انقلاب و با عنایت به نیازهای جامعه، آشنایی مطلوب حاصل میکنند.

طول دوره تحصیل

۱- دوره کارشناسی ارشد آموزشی زبان انگلیسی بصورت ناپیوسته (مستقل)است بدین معنی که فارغ التحصیلان دوره کارشناسی زبان انگلیسی با توجه به شرایط عمومی و اختصاصی رشته که هنگام پذیرش دانشجو اعلام خواهد شد میتوانند در صورت تمایل بلافاصله وارد این دوره شوند.
۲- بطور کلی بخش عمده این دوره را آموزش نظری تشکیل می دهد مضافاً باینکه دانشجو میبایستی در پایان دوره به تهیه و تدوین رساله نیز مبادرت ورزد.
۳- شرایط عمومی ورود به این دوره مطابق ماده ۴ و ۵ آیین نامه خاص دوره کارشناسی ارشد مصوب ۲۸/۱۰/۶۴ شورایعالی برنامه ریزی میباشد.

طول دوره براساس ماده ۶ آیین نامه آموزشی دوره کارشناسی ارشد مصوب جلسه مورخ ۲۸/۱۰/۶۴ شورایعالی برنامه ریزی عبارت است از حداکثر مدتی است که دانشجو باید دروس تعیین شده در این دوره را (پایان نامه ) براساس مقررات مربوطه به پایان برساند طول دوره کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی حداکثر ۳ سال است واحدهای هر نیمسال حداقل ۹ و حداکثر ۱۴ واحد است.

واحدهای درسی:

۱- واحدهای درسی رشته کارشناسی ارشد زبان انگلیسی کلاً ۳۸ واحد نیمسال است که شامل ۳۴ واحد درسی اختصاصی و ۴ واحد رساله میباشد.
۲- در تنظیم دروس اختصاصی کوشش برآن شده که به دانشجویات امکان تخصص در زمینه آموزش زبان انگلیسی داده شود و در عین حال قادر باشد اطلاعاتی کافی در سایر زمینه های کسب نماید. برای دست یافتن به این هدف از مجموع ۳۴ واحد درسی اختصاص تعداد ۲۸ واحد اجباری و ۶ واحد اختیاری منظور شده است.
بدیهی است گروه آموزشی میتواند با توجه به امکانات آموزشی موجود حداکثر تا ۱۲ واحد در دروس اختیاری را بعنوان دروس تخصصی ارائه نماید.
۳- آن گروه از دانشجویان پذیرفته شده در دوره کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی که در دوره کارشناسی درس معارف اسلامی (۲) را نگذرانده اند بایستی این درس را بدون آنکه واحدی برای آنها محسوب گردد بگذراند در دوره کارشناسی ارشد بگذرانند.

مواد درسی از بین آخرین گزارشهای تحقیقی و مجلات علمی که توسط صاحبنظران ایرانی و خارجی در زمینه آموزش زبان و زبان شناسی قابل دسترس در ایران است بوسیله استادان دوره کارشناسی ارشد در دانشگاهها انتخاب و توصیه خواهد شد.
چارت درسی زیر صرفا جنبه پیشنهادی دارد. انتخاب واحد باید با نظر و تائید استاد راهنما صورت گیرد. در غیر این صورت هیچ مسوولیتی متوجه مسوولیت سایت دانشگاه نخواهد بود

منابع

منابع آزمون کارشناسی ارشد رشته مجموعه زبان انگلیسی ۱۱۲۱  

از بین چهار گرایش

۱) مترجمی‌زبان انگلیسی
۲) زبانشناسی همگانی
۳) ادبیات انگلیسی
۴) آموزش زبان انگلیسی
گرایش چهارم (آموزش زبان انگلیسی) بیشترین داوطلبان را به خود اختصاص داده است. شاید اشتغال زایی و فرصت‌های شغلی بیشتر داوطلبان را به تحصیل در این گرایش سوق می‌دهد. بسیاری از فارغ التحصیلان آموزش زبان انگلیسی به عنوان اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها، مترجم، مدرسین مركز آموزش عالی و مؤسسات وابسته به آموزش و پرورش، مدیران روابط بازرگانی شركت‌های تجاری مؤلفین كتب كمك آموزشی و . . . جذب می‌شوند. داوطلبان این گرایش باید از سطح علمی بالایی در دروس عمومی (گرامر، لغت و درك مطلب) و نیز دروس اختصاصی مربوط به این ریشه (روش تدریس، زبان‌شناسی، آزمون سازی) برخوردار باشند. علاوه بر توانایی علمی آنها در آزمون كتبی عمومی و اختصاصی، داوطلبان این گرایش باید از قدرت تكلّم و شنیداری عالی برخوردار باشند. به همین دلایل، اهمیت دوره‌های آمادگی این رشته، بیش از بیش آشكار می‌گردد.

(روش‌تدریس) Methodology:

۱– Principles of Language Teaching and Learning (D. H. Brown).
۲- Teaching Foreign language skills (M.Celce Murcia).
۳- Developing Second Language Skills (K. Chastain).
۴- Chomsky’s Universal Grammar (V.J.Cook).
۵- Approaches and Methods in Language Teaching (J.C.Richards, T.S. Rodgers).
۶- Teaching Foreign language skills (W.M. Rivers).
۷- Techniques & Principles in language Teaching (D.L. Freeman)
۸- Longman Dictionary of applied Linguistics (J.C.Richards et.at.)

(آزمون‌سازی) Testing:

۱- Testing Language skills: (Farhady, Jafarpour, Birjandy).
۲- Testing English as a Second language (Harries).
۳- Writing English Language Tests (Heaton).
۴- Testing for language Teachers (Hughes).
۵- Techniques in language testing (Madsen).
۶- Language Testing (Birjandi, Mosallahnezad, Bagheridoost)

(زبانشناسی) Linguistics:

۱- Teach yourself linguistics (Jean Aitchison).
۲- Linguistics and Language (J.S. Falk).
۳- An Introduction to Language (Fromkin & Rodman).
۴- Phonetics and phonology (Peter Roach).
۵- The study of language (G. Yule).
۶- Semantics: A course Book (J.lyon)
۷- Language & Lingnistics (J.lyon)

نام دروس و ضرایب

مجموعه زبان انگلیسی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *