021-28422910
info@utiran.com
  • آزمون آنلاین زیست شناسی

قوانین سرباز قهرمان برای فوتبال مشخص است | قانون سرباز قهرمان چیست ؟

صحبت های مهدی تاج در مورد معافیت ملی پوشان فوتبال از خدمت وظیفه، واکنش رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح را در پی داشت.

در پی انتشار مصاحبه مهدی تاج، رییس فدراسیون فوتبال با باشگاه خبرنگاران جوان در برنامه «۱۰:۱۰ دقیقه» در مورد وضعیت خدمت بازیکنان ملی پوش، سردار موسی کمالی، رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح به این موضوع واکنش نشان داد.

سردار کمالی به قوانین موجود در خصوص سرباز قهرمان اشاره کرد و گفت: اگر تیم ملی فوتبال همچون سایر تیم‌های ورزشی در رقابت‌های آسیایی مقام قهرمانی را کسب کند مشمول بهره‌مندی از این قانون می‌شود.

مهدی تاج نیز در این خصوص در برنامه «۱۰:۱۰ دقیقه» قوانین مربوط به سرباز قهرمان را مرتبط با فوتبال ندانسته بود و گفته بود: «ما یک قانونی به نام سرباز قهرمان داریم.

با این قانون سربازانی که قهرمان هستند می‌توانند از معافیت استفاده کنند. المپیک باید قهرمان شوند یا در یکی از …. قهرمانان می‌توانند از معافیت استفاده کنند.

در فوتبال این نیامده است. در حوزه فوتبال قهرمانی ما این که در جام جهانی خوش بدرخشیم نیامده که معاف شوند. اینکه مردم بیایند و مورد استقبال قرار دهند نتایج را و قبول کنند این تیم ملی درست است که نبرد و یا صعود نکرد ولی این بازی را قبول داریم و از ته دل بازی کردند.

واقعاً آمدند که ببرند، پرتغال را قدری تلاش بیشتر داشتند برده بودند. این را مردم پذیرفتند. ما به مردم نمی‌توانیم چیزی بگوییم، مردم هوش بیشتری از ما دارند. انتخاب‌های مردم خیلی به هنگام‌تر است و به حرف من و دیگران هم نیستند.مردم بپسندند می‌پسندند و اگر نپسندند هم نپسندیده اند، این را ما قبول داریم. مردم انتظار دارند .

حرف آقای کی‌روش این است که اگر سربازان من همانند ۴ سال پیش که در استرالیا ۴ بازیکن خود را نتوانم ببرم نمی‌‌آیم سرمربی تیم ملی شوم که ۷ بازیکن خود را نمی‌توانم ببرم. این حرف حقی است.»

حالا اما رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح در مورد شروط کیروش می گوید که «خدمت سربازی موضوعی است که به امنیت کشور و توان دفاعی ایران مرتبط است و تابع ضوابط و قوانین و مقرراتی است که برای همه جوان‌های کشور در نظر گرفته شده است. خدمت ورزشکاران در قانون، تحت عنوان سرباز قهرمان دیده شده است و برای رشته‌های ورزشی مختلف نیز ضوابط و مقرراتی را تعیین کرده است؛ بر اساس این قانون که برای همه ورزشکاران وجود دارد.»

سردار کمالی با انتقاد از صحبت های تاج در مورد تفاوت های فوتبال با سایر رشته های ورزشی می گوید: یک سوال وجود دارد؛ اینکه چرا برخی‌ها به جای تکیه بر تلاش خودشان و بهره‌مندی از ضوابط و مقررات دیده شده در این قانون که برای همه ورزشکاران است، می‌خواهند از «لطف» بهره‌مند شوند؟ قانون سرباز قهرمان کاملاً مشخص است، این قانون دارای ضوابط و مقررات مشخص است و نمی‌دانم چرا برخی‌ها به دنبال امتیازخواهی در این ماجرا هستند؟

اما نکته جالب توجه در صحبت های مهدی تاج آنجاست که او گفته « والیبال قهرمانی می‌توانند از سرباز قهرمان استفاده کنند. در فوتبال نداریم. فوتبال اگر در آسیایی قهرمان شوند یا المپیک که نداریم و به جای آن جام جهانی داریم، امیدهای ما المپیک دارند.»

این درحالی است که فوتبالیست های ما زمانی که در تیم امید بازی می کنند، می توانند با قهرمانی در مسابقات آسیایی از خدمت معاف شوند و در ادامه زمانی که در تیم بزرگسالان مشغول شدند، مشکل قهرمانی نداشته باشند. البته تیم بزرگسالان ما نیز می تواند با قهرمانی در جام ملت های آسیا و جام جهانی از قانون سرباز قهرمان بهره مند شوند.

حال اینکه چرا سایر رشته های مانند کشتی، والیبال و بسکتبال می‌توانند بر بام آسیا بایستند و بازیکنان آنها از خدمت سربازی معاف شوند اما فوتبال نمی تواند، سوالی است که تاج باید به آن پاسخ دهد.

فراموش نکنیم که ۴ سال قبل با قهرمانی والیبال ایران در مسابقات آسیایی، تمامی بازیکنانی که مشمول بودند، از خدمت وظیفه معاف شدند.

قانون سرباز قهرمان چیست؟

قانون اصلاح قانون سرباز قهرمان که  بیستم  دی ماه از سوی علی لاریجانی برای ابلاغ به محمود احمدی‌نژاد ارسال شده بود، با گذشت مهلت رئیس‌جمهور برای ابلاغ به دستگاه‌های اجرایی از سوی رئیس مجلس شورای اسلامی از طریق انتشار در روزنامه رسمی رسما ابلاغ شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای که هشتم بهمن ماه به روزنامه رسمی ارسال کرده، اعلام کرده است که با انقضای مهلت مندرج در قانون، رو‌نوشتی از قانون برای درج در روزنامه رسمی ارسال می‌شود.

بر اساس قانون اصلاح قانون سرباز قهرمان ماده واحده ـ تبصره (۴) ماده واحده قانون سرباز قهرمان مصوب ۱۳/۱۲/۱۳۷۶ به شرح ذیل اصلاح و به عنوان تبصره (۶) محسوب و دو تبصره به عنوان تبصره‌های (۴) و (۵) به آن الحاق می‌شود و عبارت «سازمان تربیت بدنی» در قانون مذکور به عبارت «وزارت ورزش و جوانان» تغییر می‌یابد.

تبصره۴ـ قهرمانان بازیهای المپیک شامل نفرات اول تا سوم و قهرمانان اول و دوم مسابقات قهرمانی جهان و نفرات اول بازیهای آسیایی در رشته‌های ورزشی تحت پوشش کمیته بین‌المللی المپیک و مقام اول تا سوم مسابقات جام جهانی فوتبال، بسکتبال و والیبال و همچنین یکی از فرزندان قهرمانان پارالمپیک جهانی معاف از سربازی با معرفی وزارت ورزش و جوانان و موافقت ستاد کل نیروهای مسلح پس از طی دوره آموزش نظامی در نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران از انجام خدمت دوره ضرورت معاف می‌شوند.

تبصره۵ ـ کلیه دستگاههای اجرائی موضوع ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۸/۷/۱۳۸۶ می‌توانند علاوه بر مشمولین تبصره (۴) این قانون، مقامهای دوم و سوم بازیهای آسیایی و مسابقات جهانی را با معرفی وزارت ورزش و جوانان و با رعایت سایر قوانین و مقررات مربوطه به صورت پیمانی جذب و استخدام نمایند.

تبصره۶ ـ آیین‌نامه اجرائی موضوع معافیت سربازان قهرمان مشمول این قانون به پیشنهاد وزارت ورزش و جوانان و با همکاری وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تهیه می‌شود و به تأیید ستاد کل نیروهای مسلح می‌رسد.

آیین‌نامه اجرائی موضوع جذب و استخدام قهرمانان مشمول این قانون نیز به پیشنهاد وزارت ورزش و جوانان و با همکاری معاونت توسعه مدیریت و سرمایه‌ انسانی رئیس جمهور تهیه می‌شود. این آیین‌نامه حداکثر سه ماه پس از لازم‌الاجراء شدن این قانون به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

قانون فوق مشتمل بر ماده واحده در جلسه علنی روز یکشنبه مورخ سوم دی ماه یکهزار و سیصد و نود و یک مجلس شورای اسلامی تصویب شد و در تاریخ ۱۲/۱۰/۱۳۹۱ به تأیید شورای نگهبان رسید.

منبع : باشگاه خبرنگاران

جهت آگاهی از آخرین اخبار و اطلاعیه های رسمی نظام وظیفه کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *