021-28422910
info@utiran.com
  • آزمون آنلاین زیست شناسی

قبل از سربازی رفتن چه وسایلی تهیه کنیم؟ + دانستنی های مهم قبل از اعزام

بریم سربازی یا نریم؟

خب اولین سوالی که باید بهش شفاف برسیم این است که آیا ما نیاز داریم بریم سربازی یا نه!

از خودتون بپرسید آیا کارت پایان خدمت سربازی را نیاز دارید یا نه!

قبل از سربازی رفتن چه وسایلی تهیه کنیمقبل از سربازی رفتن چه وسایلی تهیه کنیم

برخی دلایلی که نیاز به کارت پایان خدمت است:

استخدام دولتی

در برخی موارد استخدام خصوصی (قصد استخدام در یک شرکت معتبر خصوصی در تهران رو داشتم که می‌گفت سربازی نرو!)

اخذ پاسپورت برای سفر برون‌مرزی: اگه شرایط سفر با گذاشتن وثیقه امکان‌پذیر نمی‌باشد

رجال سیاسی شدن (کاندیدای ریاست جمهوری یا نمایندگی مجلس و سایر ارگان‌های سیاسی)

دلایل شخصی مانند شرط ازدواج از طرف پدر عروس یا عمه بزرگه‌ی عروس

اگه نریم! چه کنیم؟

می‌شه دنبال معافیت پزشکی یا معافیت کفالت یا انواع شرایط گشت که از خدمت فرار کرد اگه شرایطش رو داشته باشید مانند ۳۰ماه جبهه‌ی پدر و فرزند شهید و اینا

می‌شه صبر کرد و سپرد به زمان که مثلاً سن پدر افزایش پیدا کنه یا قانونی مانند قانون فروش به سربازان غایب بعد از چندسال هنوز پابرجا باشه و با پرداخت مبلغی نسبتاً قابل توجه، خدمت سربازی را خرید.

می‌شه مثل خیلی‌هایی که اطرافمون هستن بدون کارت خدمت ازدواج کرد، شاغل و صاحب اولاد شد در نهایت هم دیده از جهان فرو بست

اگه مجبور باشیم بریم، چه کارهایی می‌شه کرد؟

می‌شه دنبال امریه برای جاهای دولتی گشت

در صورت وجود توانایی‌ها در خود می‌شه سرباز معلم شد

و در بدترین حالت باید دفترچه آماده خدمت پُست کرد و منتظر شد

قبل از سربازی رفتن چه وسایلی تهیه کنیمقبل از سربازی رفتن چه وسایلی تهیه کنیم

کی بریم خدمت بهتره؟ یعنی کی پُست کنیم؟

بُرج طلایی در سربازی اعزامی‌های اسفندماه هستند چون به دلیل تعطیلات نوروزی تا ۲۰ روز (از ۲۸ اسفند تا ۱۷ فروردین) تعطیلی داده شده

البته بستگی به یگان آموزشی هم دارد اعم از ارتش، سپاه یا نیروی انتظامی

یک تجربه شخصی و البته بسیار مهم هم این است که اگه قراره برید خدمت سربازی، در اسرع وقت و اولین فرصت این کارُ بکنید و عمر و زمان‌تون رو از دست ندید که بعدش پشیمونی‌هایی از قبیل اختلاف سنی زیاد با سربازهای یگان خدمتی‌تون (بعد از آموزشی) داشته باشید و یا اتفاقی مشابه اتفاق دردناکی که برای من و خیلی‌ها افتاد گریبان‌گیر شما نشه؛ من تیرماه ۹۲ لیسانسُ تموم کردم و دفترچه‌ی پُر شده آماده‌ی پُست کردن بود تا همانند اکثر هم‌دانشگاهی‌هام در تاریخ ۹۲/۰۶/۰۱ اعزام بشم ولی  در تاریخ  ۹۳/۰۶/۰۱ اعزام شدم به دلایل بسیاز زیادی از جمله برگزاری استارت‌آپ ویکند تبریز علاوه بر اینکه می‌تونستم الان بجای ۱۱ ماه خدمت، کارت پایان خدمتُ توی جیبم داشتم و درجه‌ی ستوان‌سومُ به دوش می‌کشیدیم که حداقل ارزش بیشتری بهمون داده می‌شد در یگان خدمتی، حال آنکه از سال ۹۳ مدرک لیسانس همانند مدرک فوق‌دیپلم درجه‌ی گروهبان‌یکم در ارتش و در نیروی انتظامی درجه‌ی استواریکم نصیب‌شون شده که با سرباز صفر تفاوت زیادی ندارن

چرا میگن آموزشی راحت‌ترین و شیرین‌ترین دوران خدمت است؟

دلایل زیادی برای این قضیه می‌شه ذکر کرد از جمله اینکه مانند یک اردو کنار هم‌سن‌ها و هم‌سطح‌های علمی هستید و خب پسرها اصولاً با امکاناتِ در سطح “هیچی” هم می‌تونن اوقات خوشی داشته باشند و اکثر خاطرات خدمت هم از دوران آموزشی نشأت می‌گیره

ولی دلیل مهم و اساسیِ قضیه این است که در دوران آموزشی، سرباز توجیه نیست؛ یعنی هرکاری که بکنید (البته نه هرکاری!) به صورت جدّی بر شما خرده نمی‌گیرند و حتی اضافه‌هایی می‌زنن اگه واقعاً مورد حاد نباشه و طرف هم خیلی عقده‌ای نباشه براتون ثبت نمی‌شه

پس یادتون باشه هرچقدر تونستید در دوران آموزشی خوش بگذرونید و البته هرجا هم سوتی دادید خیلی شیک بگید: ببخشید من توجیه نبودم

ولی یادتون باشه سعی کنید طوری باشید که اگه نمرات و اینا در مرکز آموزشی‌تون جدّی بود نمره‌ی بالایی بگیرید چون احتمال دوره‌ی کد خوردن‌تون زیاد می‌شه و دوره‌ی کد یعنی امتداد تمام مزایای دوران آموزشی + درصد بسیار اندکی هم می‌تونید شانس داشته باشید که درجه‌ی ستوان‌سومی نصیب‌تون بشه و در نهایت مرخصی‌های بیشتر یعنی مورد بوده که بعد از دوماه دوره‌ی کد یک ماه مرخصی داده شده و وقتی که شما خودتون رو به یگان خدمتی معرفی می‌کنید ۵ماه خدمت کرده‌اید و این عالیه!

قبل از سربازی رفتن چه وسایلی تهیه کنیمقبل از سربازی رفتن چه وسایلی تهیه کنیم

چیکار کنیم که شهر خودمون بیوفتیم؟

خب در هرجایی بند “پ” می‌تونه مفید باشه به شرطی که انسان عرضه‌داری باشه و صرفاً حرف نزنه؛ البته درباره‌ی نحوه‌ی استفاده از پارتی هم در جای دیگه توضیحات تکمیلی خواهم داد.

فعلاً فقط به این اشاره می‌کنم که هر شرایطی که دارید یا می‌تونید بسازید از جمله سرپرست خانواده، تک‌فرزندی، زلزله‌زده، بیمار و … رو در زمان آموزشی به یگان ارائه بدید که اگه قراره بدردتون بخوره این زمان وقتش هست، وگرنه بعد از تقسیم و رفتن به یک جای دور کار انتقالی یا جابجایی گرفتن سخت‌تر خواهد شد.

اولین روز؟

فقط همینُ بگم که اولین روز توی کما نباشید؛ دارین می‌رین یه دوره‌ی خیلی کوتاه با یه سری کچل مثل خودتون فقط خوش بگذرونید؛ پسرا هم که راحت باهم ارتباط برقرار می‌کنن پس مشکلی نیست.

قبل از سربازی رفتن چه وسایلی تهیه کنیمقبل از سربازی رفتن چه وسایلی تهیه کنیم

محتوای کوله پشتی سربازی در دوران آموزشی

احتمال این‌که هفته‌ی اول به خانه برگردید زیاد است ولی ما بدترین حالتُ درنظر می‌گیریم و بهتره چیزایی که در کوله پشتی سربازی نیاز داریمُ همراه داشته باشیم.

۱. پوشاک

داشتن لباس زیر اولویت اولُ داره؛ شورت و زیرپیراهن به تعداد کافی

بر اساس فصل یک پلیور کم‌حجم که بشه از زیر پوشید و دیده نشه برای فصل سرما

یک شلوار راحت و تی‌شرت که اگه مجبور شدید لباس‌هاتونُ بشورید و لباس دیگه‌ای نداشتید به مشکل نخورید

اونا که ورزشی هستن کفش و لباس ورزشی ببرن؛ اونجا وقت زیادی دارید برای فوتبال و والیبال بازی کردن و حتی شرکت در مسابقات پادگان

جوراب اضافی به رنگ مشکی و ترجیحاً ساق بلند؛ ضخیم برای زمستان و نازک برای تابستان

۲. خوراک

این بخش مهم‌ترین بخش کوله‌ی ما هست چون معمولاً کیفیت غذای پادگان‌ها خوب نیست و جدای بحث کیفیت، بعضی چیزها اصلاً در پادگان مصرف نمی‌شه و پیشنهاد می‌دم که به همراه داشته باشید

ادویه‌هایی مانند نمک و فلفل

خشکبار مانند خرما زاهدی ، مویز ، کشمش ، پسته ، بادام و خلاصه انواع آجیل که تو جیب باشه و کم‌کم استفاده بشه تا مجبور به بذل‌ُبخشش نشید.

انواع بیسکوییت خیلی خوبه و خراب نمی‌شه

چاشنی‌هایی مانند آبلیمو که علاوه بر مزه بخاطر ویتامین C داشتن می‌تونه از سرماخوردگی جلوگیری که فقط اینکه طبیعی باشه چون مدت زیاد در کوله می‌مونه؛ اونجا یخچال ندارید.

شکلات و چیزهای قندی و شیرین

نبات برای رفع دل‌درد و استفاده در چای

زنجبیل و چیزای دیگه که دوس دارین توی چای بریزین مثل پودر دارچین ، زنجبیل در چای باعث می‌شه گرم بشید و سرما رو پشت سر بگذارید.

من که چای کیسه‌ای دوست ندارم ولی داشتن یک بسته ضرر نمی‌رسونه. دوستان چای‌خور زیادی داشتم که فلاسک کوچیک آورده بودن.

کافی‌میکس خیلی خوبه که همراه‌تون باشه.

در زمان مرخصی‌ها از میوه و لبنیات زیاد استفاده کنید چون در داخل پادگان به ندرت یافت می‌شه.

۳. بهداشت

بالاخره همیشه وقت و دسترسی به حمام ندارید، پیشنهادم دستمال مرطوب است که برای رفع آلودگی‌ها در او شرایط واقعاً عالی جواب می‌ده و ضروری‌ست.

سه‌تا بطری کوچیک نوشابه؛ یکی مایع دستشویی ، یکی مایع ظرفشویی و یکی هم پودر لباسشویی مخصوص دست. ا‌سکاچ هم ببرید برای شستن ظرف‌ها.

ژیلت برای اصلاح صورت و اگه موزر داشتین برای اصلاح سر که اگه گفتن بیارید تشویقی داره باز هم نبرید چون دیگه عمومی خواهد شد.

صابون خمیری هم خیلی بدرد می‌خوره چون همیشه نمی‌تونید به آسایشگاه و کوله پشتی سر بزنید و بهتره تو جیب‌تون باشه.

شامپو و لیف و یک حوله که هم برای دست‌وصورت و هم برای استفاده در حمام. شامپو بدن بهتر از صابون است.

۴. سایر

یک بسته کیسه فریزر؛ از این مدل رول‌ها (بسته‌بندی لوله‌ای) که توی ساک یا کوله پشتی باشه و دست بندازید توش و یکی بکشید بیرون.

دستمال کاغذی

نخ و سوزن حتماً به همراه داشته باشید، نمی‌دونید چقد حیاتی است.

سنجاق قفلی خیلی خوبه که ببرید و بعد از آن‌کارد تخت، نذارید بهم بخوره

یک پتوی مسافرتی به همراه داشته باشید

یک متر یا نیم متر کِش یدکی

بشقاب و قاشق و لیوان؛ لیوان شیشه‌ای راحت می‌شکنه، پلاستیکی برای خوردن نوشیدنی داغ ضرر داره پس لیوان فلزی بهتره؛ از این دردار مسافرتی‌ها

چاقو میوه‌خوری اگه تونستید ببرید ولی ممکنه دژبان گیر بده؛ توضیح بدید که برای پوست کندن خیار و گوجه‌اس

ناخن‌گیر

خمیردندان و مسواک و اگه حوصله داشتید نخ دندان

داروهای معمول مانند قرص سرماخوردگی ، آنتی‌بیوتیک ، مُسکن و البته قرص مولتی‌ویتامین و قرص کلسیم و قرص‌های جوشان ویتامین C و انواع ویتامین و مواد معدنی و غیره. قطره استریل چشم ترجیحاً آناپریون

مهم: از اون‌جا که دژبان اکثر داروهای شما رو می‌گیره و اجازه‌ی ورودشونُ به شما نمی‌ده؛ درصورت داشتن بیماری خاصّ، نسخه‌ای از پزشک معالج‌تون به همراه داشته باشید که با نشان دادن به پزشک پادگان و تأیید آن، اجازه‌ی ورود داروهاتونُ بهتون بدن تا به مشکل نخورید؛ همچنین اگه بیماری خاصّی مثل دیابت یا فشار خون دارید حتماً مدرکی دال بر آن به همراه داشته باشید که اگه حال‌تون بد شد با عمل اشتباه اطرافیان‌تون دچار مشکلات شدیدتر نشید.

کرم ضدآفتاب برای شرایط خاص و کرم ضدسوختگی گیاهی کالاندولا یا هر چیز دیگه برای تسریع در بهبود زخم‌ها

چسب زخم

چراغ قوه کوچیک جیبی بدرد خواهد خورد

دمپایی رو به هیچ‌وجه نباید فراموش کرد.

یک گونی خالی برنج بزرگ یا کوچیک برای جمع کردن همه‌ی چیزهای اضافی و حجیم و طناب برای بستن‌ش.

قفل کوچیک و کلید برای کمد و کوله پشتی. یک زنجیر ۲۰سانتی‌متری برای کمدها چون جای قفل‌شون سوراخ است و با زنجیر و قفل باید غل و زنجیر شوند.

تجربه نشون داد هیچ قفلی نیست که توسط برخی سربازان باز نشه پس چیزهای گران‌بها نبرید گرچه توی سربازی دمپایی هم گران‌بها محسوب می‌شه.

یک دفترچه کوچک جیبی و خودکار و البته یک سررسید یا دفتر هم برای نوشتن یادگاری توسط هم‌خدمتی‌ها احتمالاً نیاز خواهد شد.

و آخرین جمله؛ گفتیم این چیزها رو در کوله پشتی سربازی داشته باشیم برای راحتی‌مون ولی می‌شه به غذا نمک نزد و یا روی یک لیوان چای نوشید یا حجم غذامون کم بشه؛ دوستی داشتم که ناراحتی قلبی داشت و گفت در دوران سربازی نمکُ ترک کردم و این عالی بود براش، تهدیدُ می‌شه به فرصت تبدیل کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *