021-28422910
info@utiran.com
 • نمونه سوالات مدارس

علوم اقتصادی | معرفی رشته | منابع و ضرایب (کارشناسی ارشد)

معرفی رشته

معرفی رشته علوم اقتصادی درمقطع کارشناسی ارشد ۱۱۰۵

گرایش‌ها و ابعاد مختلف این رشته در کارشناسی ارشد

رشته‌ی علوم اقتصادی در دوره‌ی کارشناسی ارشد دارای ۶ گرایش علوم اقتصادی، توسعه اقتصادی و برنامه‌ریزی، برنامه‌ریزی سیستم‌های اقتصادی، اقتصاد انرژی، اقتصاد محیط‌زیست و اقتصاد و تجارت‌ الکترونیک است. به علت این‌که تعداد واحدهای گذراندنی در مقطع کارشناسی ارشد محدود است، تفاوت گرایش‌های فوق از نظر واحدهای گذرانده شده بسیار کم است. برای آشنایی بیشتر با هر گرایش به لینک‌ حاشیه مراجعه کنید.

علوم اقتصادی

در این گرایش که به آن اقتصاد محض نیز گفته می شود، به طور اصیل به علم اقتصاد پرداخته می شود. تاکید این گرایش بر روی تئوری های اقتصادی می باشد. بر خلاف سایر گرایش های رشته اقتصاد که در یک زمینه خاص تخصص می یابند ، دانش آموختگان این گرایش یک دید کلی و کاملا نظری نسبت به علم اقتصاد پیدا می کنند و به این ترتیب زمینه مناسب جهت ورود به تخصص های مورد علاقه خود را کسب خواهند نمود.

محیط زیست

این گرایش به بررسی اقتصاد منابع طبیعی ، اقتصاد محیط زیست و مسائلی از قبیل : منابع تجدید پذیر و تجدید ناپذیر ، منابع آب ، منابع انرژی و . . . می پردازد. یکی از مهمترین مسائلی که در این گرایش مد نظر می باشد، مسائل مربوط به حفظ محیط زیست و توسعه پایدار می باشد.

اقتصاد انرژی

دانش آموختگان اقتصاد انرژی جهت تامین نیروی انسانی مورد نیاز وزارت نفت (نفت، گازوپتروشیمی) توانمندی‌های زیر را به دست می‌آورند:تجزیه و تحلیل موضوعات مختلف اقتصاد انرژی از قبیل ساختار بازار هیدروکربورهای نفتی ومشتقات آن و سایر انرژی‌ها، قیمت گذاری، صرفه جویی، جانشینی، بازاریابی و بازرگانی بین المللی انواع مختلف انرژی، شناخت تحولات سیاسی سازمان‌ها و مجامع بین المللی مربوط به انرژی‌های مختلف، بهره گیری ازشناخت کلی مراکز مصرف، اهداف و طرز عمل مجامع بین المللی در امر توسعه و بازاریابی نفت و فرآورده‌های نفتی و تولیدات پتروشیمی، برنامه ریزی تولید و مصرف انرژی در بخش‌های مختلف اقتصادی، برنامه ریزی کلان درباره و تولید و مصرف انرژی و تعیین خط و مشی برنامه ریزی دراز مدت در سطح کشور، آشنایی با تکنولوژی موجود در جهان و بهره گیری از آن در زمینه و تولید، پالایش، توزیع، مصرف وبازاریابی انرژی .

برنامه ریزی سیستم های اقتصادی

هدف از برگزاری دوره کارشناسی ارشد علوم اقتصادی،‌ تربیت کارشناسانی است که بتوانند با بهره‌گیری از دانش اقتصاد، مسائل و مشکلات پیچیده اقتصادی را در سطوح کلان و بخشی و نیز سازمان‌های بزرگ اقتصادی تجزیه و تحلیل کرده‌ و راه‌حل‌ها و سیاست‌های مؤثر و متناسب را ارائه نمایند. فارغ‌التحصیلان این دوره با بهره‌گیری از تسلط بر دانش اقتصاد قادر خواهند بود:‌
۱به عنوان مدیر و کارشناس ارشد، در تنظیم سیاستهای اقتصادی مشارکت نموده و برای مشکلات اقتصادی کشور در سطوح مختلف تصمیم‌گیری، ارائه طریق نمایند.
۲به عنوان محقق به پژوهش و کسب اطلاعات مورد نیاز پرداخته و با تجزیه و تحلیل آن نقش مؤثری در تصمیم‌گیری سیاستگذاران داشته باشند.
۳به سازمان‌های اقتصادی و اجتماعی و مراکز تصمیم‌گیری اقتصادی خدمات مشاوره‌ای و مطالعاتی ارائه کنند.

توسعه

سر فصل های اصلی که در اقتصاد توسعه به آن پرداخته می شود عبارتند از: مطالعه و بررسی تجارب کشورهای پیشرفته در مسیر توسعه یافتگی، بررسی علل توسعه نیافتگی کشور های در حال توسعه، ارائه راهکارهای مناسب جهت پیشرفت کشورهای در حال توسعه در مسیر توسعه یافتگی. از آنجائیکه ما در کشوری زندگی می کنیم که در زمره کشورهای در حال توسعه طبقه بندی شده است ، فارغ التحصیلان این رشته می‌توانند نقش به سزایی از طریق ارائه راهکارهای مناسب در جهت توسعه یافتگی کشور داشته باشند.

تجارت الکترونیک

با توجه به توسعه روزافزون اینترنت و رایانه و سهم قابل توجه تجارت الکترونیک از تجارت جهانی اهمیت این رشته مشخص می گردد. فارغ التحصیلان این رشته می توانند با استفاده از دانش اقتصاد و علوم یارانه ای و از طریق نرم افزارهای کاربردی در این زمینه به فعالیت بپردازند.

زمینه‌های اشتغال

هدف از برگزاری دوره کارشناسی ارشد علوم اقتصادی، تربیت کارشناسانی است که بتوانند با بهره‌گیری از دانش اقتصاد، مسائل و مشکلات پیچیده اقتصادی را در سطوح کلان و بخشی و نیز سازمان‌های بزرگ اقتصادی تجزیه و تحلیل کرده و راه‌حل‌ها و سیاست‌های موثر و متناسب را ارائه نمایند.

درحال حاضر بخش قابل توجهی از مشکلات جامعه را مسائل و مشکلات اقتصادی درحوزه‌های مدیریت و سیاستگذاری و در سطوح اقتصادی و ملی، سازمان‌های اقتصادی و بنگاه‌ها تشکیل می‌دهد. یکی از الزامات توسعه کشور و ارتقا استاندارد زندگی مردم بهبود وکیفیت مدیریت اقتصادی درمراکز ستادی تصمیم‌گیری و سازمان‌های اقتصادی واجتماعی است. بهبود کیفیت مدیریت اقتصادی حل مسائل پیچیده اقتصاد درجهت رشد و توسعه وکنترل و هدایت یک سیستم اقتصادی پویا درشرایط تحولات نوین اقتصاد جهانی، نیازمند تربیت نیروی انسانی کارآمد و با کیفیت درحوزه‌ی علوم اقتصادی است.

فارغ‌التحصیلان دوره‌ی کارشناسی ارشد علوم اقتصادی قادرخواهند بود تا با بهره‌گیری کارآمد از دانش اقتصادی و با شناخت شرایط، محدویت‌های ‌و مشکلات ساختاری اقتصاد ایران، در یک نگرش سیستماتیک به پدیده‌ها به تجزیه و تحلیل معضلات سیستم‌های بزرگ و پیچیده اقتصادی بپردازد. از طرف دیگر این دوره توانمندی‌های لازم برای انجام تحقیقات مطالعات راهگشا در راستای حل مسائل اقتصادی کشور در حوزه‌ی فعالیت‌های سازمان‌های صنعتی، دستگاه‌های اجرایی و مراکز برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاران را فراهم می‌کند.
 

طول دوره تحصیل

دوره کارشناسی ارشد علوم اقتصادی ناپیوسته بوده ودارای دو قسمت آموزشی و پژوهشی می باشد بخش اول این دوره را قسمت آموزشی تشکیل می دهد که مجموعه درسهای آن در همین برنامه آمده است در قسمت پژوهشی، عمده کار دانشجو انجام پژوهش پیرامون یکی از مسائل و مشکلات اقتصادی و تدوین پایان نامه خواهد بود
طول دوره کارشناسی ارشد برای پایان نامه دانشجویان تمام وقت حداکثر ۲ سال است.

تعداد واحدها

برنامه کارشناسی ارشد رشته علوم اقتصادی مشتمل بر ۳۲ واحد است. واحد عبارت است از ۱۶ ساعت درس نظری و یا ۳۲ ساعت درس عملی در طول یک نیمسال تحصیلی است که واحدهای برنامه کارشناسی ارشد به شرح زیر است
الف: دروس اختصاصی اجباری ۱۴ واحد 
ب: دروس اختصاصی اختیاری ۱۲واحد 
ج: پایان نامه: ۶ واحد 
عناوین دروس دوره کارشناسی ارشد علوم اقتصادی در فصل دوم سرفصل دروس آن در فصل سوم آمده است.

نقش و توانایی یا کارایی

فارغ التحصیلان این دوره با بهره گیری از تسلط بر دانش اقتصادی قادر خواهند بود:
الف: به عنوان مدیر و کارشناسی ارشد هدایت سیاست های اقتصادی لازم در زمینه تخصصی خویش بر عهده گرفته و برای حل و فصل مسائل اقتصادی کشور در سطوح مختلف تصمیم گیری و ارائه طریق نمایند.
ب: به عنوان مدرس برای تدریس این رشته در موسسات آموزشی خدمت نمایند
ج: به عنوان محقق به پژوهش پرداخته و با تجربه و تحلیل مسائل، نقش موثری در تصمیم گیری سیاستگزاران داشته باشند.

ضرورت و توانایی

با توجه به اهداف انقلاب اسلامی کشورمان برای رسیدن به خودکفائی استقلال و تامین قسط و رفاه اجتماعی و همچنین سیاستهای اقتصادی دولت جمهوری اسلامی ایران در جهت رشد و توسعه اقتصادی کشور، تامین اشتغال، تثبیت قیمتها، تخصیص مطلوب منابع و حل سایر مسائل اقتصادی قطعی، ضرورت اهمیت تعلیم و تربیت کارشناسان ارشد براساس این برنامه روش و موجه اقتصادی قطعی، ضرورت و اهمیت و تعلم وتربیت کارشناس ارشد این برنامه روشن و موجه می گردد.

منابع

منابع آزمون کارشناسی ارشد علوم اقتصادی ۱۱۰۵

زبان انگلیسی

 •    درک مطلب: TOFEL flash – Reading

اقتصاد خرد:

 • تئوری اقتصاد خرد و مسائل آن، دومینیک سالواتوره   
 • نظریه اقتصاد خرد، جان فرگوسن، ترجمه محمود روزبهان
 • نظريه اقتصاد خرد، ريچارد بايلاس، ترجمه حسين راغفر
 • اقتصاد خرد ۲، تأليف دكتر عباس شاكري

اقتصاد کلان:

 • اقتصاد کلان، تیمور رحماني جلد ۱و۲
 • اقتصاد كلان، دكتر عباس شاكري
    

ریاضی عمومی:

 • کتاب ریاضی عمومی

  آمار و احتمالات:

 •  آمار و كاربرد آن در مديريت، تأليف دكتر عادل آذر و منصور مؤمني و سعيد جعفري
   

  تجارت بین الملل:

 •  تجارت بین الملل، سالواتوره
   

  مالیه بین الملل:

 • ماليه بين‌الملل سالواتوره
    

اقتصاد اسلامي:

 • مباني فقه اقتصاد اسلامي، مهدي كرمي و محمدمهدي پورمند
   

پول و بانکداری:

 • پول و بانكداري، دكتر مجتهد
 •  اقتصاد كلان، دكتر عباس شاكري
   

بخش عمومي:

 بخش عمومي تأليف جمشيد پژويان

نام دروس وضرایب

علوم اقتصادی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *