021-28422910
info@utiran.com
  • آزمون آنلاین زیست شناسی

شیوه نامه هدایت تحصیلی نهم به دهم + جزئیات و دانلود فایل

همین طور که می دونید پس از تموم شدن پایه نهم و زمان ورود به پایه دهم برنامه هدایت تحصیلی انجام میشه. هدایت تحصیلی توسط ۱۵ هزار مشاور در ۳۰ هزار دبیرستان متوسطه اول انجام میگیره.

امتیاز های لازم جهت انتخاب رشته نهم به دهم

هدایت تحصیلی در مجموع شامل ۱۰۰ امتیاز هستش که براساس ملاک ها و عوامل زیر انجام میشه:

شیوه نامه هدایت تحصیلی نهم به دهم

۱-نظر دانش آموز به میزان ۱۰ درصد :

توجه به انتخاب و اولویت بندی دانش آموز از بین شاخه ها و رشته های تحصیلی مورد نظر در دوره متوسطه ٬ به میزان ۱۰ درصد از کل امتیاز اثر داره.

لازم به گفتن هست که امسال این کار از طریق سامانه همگام به آدرس اینترنتی(hamgam.medu.ir) انجام میشه. یعنی اطلاعات از طریق سامانه همگام وارد خواهد شد.

 

برای مشاوره تلفنی انتخاب رشته نهم به دهم با مجرب ترین مشاوران موسسه علمی آموزشی یوتیران کلیک کنید

 

۲-نتایج عملکرد تحصیلی به میزان ۳۵ درصد

بررسی نمرهای دانش آموزها در همه درس های دوره اول متوسطه ٬ با ضرایب اختصاصی هر یک از آنها دررشته ها و گروه های تحصیلی ٬ که به میزان ۳۵ درصد از کل امتیاز اثر داره

نکته: بر اساس بند ۲ آیین نامه هدایت تحصیلی، امتیاز عملکرد نتایج تحصیلی دانش آموزان بر اساس میانگین نمرات پایانی پایه های هفتم و هشتم و نهم (ضریب ۱ برای نمرات پایانی نوبت اول) و (ضریب ۲ برای نمرات پایانی نوبت دوم)، محاسبه و تعیین می شود و در نمون برگ شماره۱ هدایت تحصیلی(توسط مسولین مدرسه) وارد می شود تا با اعمال ضرایب تخصصی هر رشته از طریق سامانه محاسبه و منظور شود.

۳-نتایج آزمون های مشاوره ای به میزان ۳۰ درصد

نتایج آزمون های استعداد ٬ رغبت ٬ شخصیت و ارزش های تحصیلی  شغلی دانش آموزان ٬ به میزان ۳۰ درصد از کل امتیاز اثر داره. برای  سنجش خودتون ما براتون یه آزمون گذاشتیم که مشابه با آزمون مدرسه است:

تست رغبت و استعداد نهم به دهم

۴-نظر معلم ها به میزان ۱۰ درصد

 توجه به نظر معلم های همه درس های دوره اول متوسطه در تعیین اولویت های انتخاب شاخه و رشته تحصیلی دانش آموزان ٬ به میزان ۱۰ درصد از کل امتیاز اثر داره

لازم به گفتن هست که امسال این کار از طریق سامانه همگام به آدرس اینترنتی(hamgam.medu.ir) انجام میشه. یعنی اطلاعات از طریق سامانه همگام وارد خواهد شد.

 

برای مشاوره تلفنی انتخاب رشته نهم به دهم با مجرب ترین مشاوران موسسه علمی آموزشی یوتیران کلیک کنید

 

۵-نظر والدین به میزان ۵ درصد

نظر والدین در انتخاب و اولویت بندی رشته فرزند خود ٬ به میزان ۵ درصد از کل امتیاز اثر داره

  ۶-نظر مشاور به میزان ۱۰ درصد

بررسی تخصصی عملکرد تحصیلی دوره ابتدایی و متوسطه ٬ نتایج آزمون ها ٬ نتایج عملکرد تحصیلی ٬ مصاحبه و مشاوره با دانش آموزان و والدین آنان و توجه به نمره هویت ۱ کسب شده ٬ که به میزان ۱۰ درصد از کل امتیاز اثر داره

برای هر دانش آموز پایه دهم ۱۲ اولویت تعیین میشه و دانش آموز میتونه توی اولویت هاش ، رشته اش را انتخاب کنه. همچنین نتیجه نهایی هدایت تحصیلی در فرم زیر  تعیین میشه :

شیوه نامه هدایت تحصیلی نهم به دهم

به این ترتیب افرادی که در اولویت اول هستن در زمان مشخص شده باید ثبت نام کنن و درصورتی که در زمان تعیین شده افرادی از اولویت اول ثبت نام نکنن، افرادی از اولویت بعدی می تونن جایگزین اونها بشند  تا اینکه ظرفیت اون رشته پر بشه.

 

برای مشاوره تلفنی انتخاب رشته نهم به دهم با مجرب ترین مشاوران موسسه علمی آموزشی یوتیران کلیک کنید

 

زمان انجام هدایت تحصیلی

معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش شروع فرایند هدایت تحصیلی دانش‌آموزان را بعد از اعلام نتایج امتحانات خردادماه اعلام کرد و او گفت: دانش‌آموزان پایه نهم تحصیلی پس از تمام شدن امتحانات و اعلام نتایج می‌توانند نسبت به هدایت تحصیلی خود اقدام کنند.

نکته مهمی که آقای زرافشان اعلام کرد این بود که  اولویت‌های اعلام شده در فرم هدایت تحصیلی اجباری نیست بلکه توصیه‌ای است،  همچنین او گفت:” دانش‌آموزان می‌توانند بر اساس آن اولویت‌های تعیین شده به مدارس مراجعه و در رشته های اولویت دار خود ثبت نام کنند، اگر ظرفیت مدارس تکمیل شود، بر اساس اولویت های بعدی ثبت‌نام می‌کنند”.

در شاخه فنی حرفه ای ۴۷ رشته و در شاخه کاردانش ۱۵۰ رشته تحصیلی وجود داره . اون طوری که گفته شده، در سال گذشته، خانواده ها بیشتر دوست داشتن که بچه ها شون را توی رشته تجربی ثبت نام کنن ولی ظرفیت ها محدود بوده و درخواست پدر و مادرها و دانش آموزها برای انتخاب رشته تجربی بیشتر از ظرفیت معلم ها بوده. ولی در انتخاب بقیه رشته ها تو سال گذشته مشکلی وجود نداشته.

مطابق با ابلاغیه معاون پرورشی وزارت آموزش و پرورش ، در مدارس متوسطه دوره اول، کمیته ای که از مدیر مدرسه، معاون پرورشی و مشاور تربیتی ، معاون آموزیشی تشکیل شود و در هفته اول و دوم تیرماه ، همراه با صدور کارنامه نمون برگ نهایی هدایت تحصیلی را در اختیار دانش آموزان قرار دهند.

همچنین کسانی که در روند انتخاب رشته با مشکل روبرو شده‌اوند می تونن از مشاوره تلفنی با مشاوران موسسه علمی آموزشی یوتیران کمک بگیرند.

برای دانلود شیوه نامه هدایت تحصیلی کلیک کنید

یوتیران آرزومند موفقیت شما دانش داموزان ایران زمین است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *