021-28422910
info@utiran.com
  • نمونه سوالات مدارس

شرایط تحصیل در دانشگاه خاور نزدیک یا دانشگاه NEU قبرس

دانشگاه NEU

دانشگاه خاور نزدیک یا دانشگاه NEU موسوم به NEAR EAST UNIVERSITY از سال ۱۹۸۸ در کشور جمهوری ترک نشین قبرس یا همان قبرس شمالی بر اساس قانون مصوبه و مطروحه در هیئت دولت و تصویب قطعی و صدور مجوز به شماره ۱۷/۱۹۸۶ فعالیت خود را در زمینه های مختلف دانشگاهی در مقاطع گوناگون آغاز نمود.

دانشگاه NEU در شهر نیکوزیا (لفکوشا) پایتخت کشور قبرس شمالی در ابتدای کار با افتتاح دانشکده های علوم انسانی، فنی و مهندسی فعالیت خود را آغاز نمود ولی به تبع استقبال دانشجویان برجسته کشورهای خارجی و همچنین برخورد دانشگاههای مطرح و معروف جهانی و عقد قراردادها و پروتکلهای همکاری در زمینه تبادل دانشجو و اساتید، این دانشگاه به سرعت رشد و توسعه یافته و دانشکده های دندانپزشکی و داروسازی نیز به فعالیت خود ادامه داد و به نهایت در تاریخ ۲۰ ژوییه سال ۲۰۰۸ دانشکده پزشکی نیز رسماً فعالیت خود را آغاز نمود.

                                                 شرایط تحصیل در دانشگاه خاور نزدیک یا دانشگاه NEU قبرس

همینک از ۵۵ کشور مختلف جهان دانشجویان با استعدادی در این دانشگاه ادامه تحصیل داده و با فارغ التحصیلی خودشان علاوه از کسب مقام و منزلت علمی در سطح کشور قبرس، در سطح جهانی نیز با موفقیتها و استقبال بیشتری مواجه می شوند.

این دانشگاه با استفاده از اساتید خارجی و برجسته و صاحب نام توانسته است در بسیاری از کشورهای دیگر از اهمیت بسزایی برخوردار شود که بر اساس همین امر با تمامی دانشگاههای اروپایی ارتباط تنگاتنگ داشته و عضو اتحادیه دانشگاههای اروپایی(EUA) است.

در عین حال عضو اتحادیه دانشگاههای جهان (IAU) که تحت نظارت سازمان یونسکو(UNESCO) می باشد نیز بوده و در عین حال با عضویت و همکاری نزدیک با جامعه جهانی مهندسان بین المللی(IGIP)، سیستم معادل سازی و ارزیابی استاندارد بین المللی پزشکان جهان(JCI) و همچنین عضو فدراسیون دانشگاههای کشورهای اسلامی (FUIW)می باشد.

دانشگاه خاور نزدیک یا دانشگاه NEU که در مرکز کشور قبرس شمالی در محیطی وسیع و به صورت مجتمع دانشگاهی پیشرفته و در عین حال در حال توسعه ایجاد شده است، دارای مدارس عالی، انستیتوها، آزمایشگاهها، کارگاههای عملیاتی، مراکز رایانه ای، مراکز فرهنگی و کتابخانه های مجهز، خوابگاههای متنوع از نظر سکونت تعداد افراد در اتاقها و همچنین مجزا از حیث مونث و مذکر بودن، محیطهای ورزشی روباز و سر پوشیده و استخرهای شنای المپیک، و سایر امکانات تفریحی و آموزشی و تأسیسات ورزشی دیگر می باشد.

در کنار این کالج آموزش زبان با همکاری اساتید داخلی و خارجی نیز از دیگر امکانات دیگر این دانشگاه به حساب می آید. در دانشگاه خاور نزیدک علاوه بر امکانات یاد شده، مرکز تحقیقات و پژوهش بسیار مجهزی نیز وجود دارد که در سطح جهانی شناخته شده بوده و همکاریهای نزدیکی با مراکز تحقیقاتی فنی و مهندسی و پزشکی دانشگاهها و موسسات اروپایی و آمریکایی دارد.

تنها هدف دانشگاه خاور نزدیک این است که با پرسنل اداری و آموزشی برجسته و معروف خود خدمات شایانی را به طالبان علم و عمل ارائه دهد و از این رو با وسواسیت تمام در گزینش دانشجویان خارجی و داخلی ۱۵ دانشکده فعال کنونی و ۴ موسسه آموزش عالی خود را حفظ نموده و با سیاستگذاری دقیق و رو به افقهای روشن، در صدد ایجاد دانشکده های دیگری نیز می باشد که بتواند در دراز مدت نیاز کشورهای مختلف را از نظر تربیت و آموزش دانشجویان فعال و مستعد تأمین نماید.

دانشگاه خاور نزیدک گرچه در قیاس با سایر دانشگاههای معروف جهانی دارای عمری جوان می باشد ولی در طول سالهای گذشته و با کسب موفقیتها و فارغ التحصیل نمودن دانشجویان مستعد که سایر دانشگاههای بین المللی و موسسات علمی و فنی ادقام به بورس کردن و جذب آنها نموده اند، توانسته جایگاه ویژه اش را در بین سایر دانشگاههای سطح جهانی احراز نموده و از نظر رتبه به درجاتی نایل آید که بسیاری از دانشگاههای سطح ترکیه و کشورهای همجوار به آن درجه نرسیده اند.

بیمارستانی ۵۰۰ تختخوابی با کادری مجرب در کنار دانشکده پزشکی و دندانپزشکی زمینه ای دیگر برای گذراندن دوره های عملی برای دانشجویان این رشته ها بوده و تنها بیمارستان مجهزی است که در سطح کشور قبرس وجود دارد که هم نیاز مردم قبرس جنوبی و هم قبرس جنوبی را تأمین می نماید.

در حال حاضر بیش از ۹۰ دانشجو در رشته های فنی و مهندسی و علوم انسانی و بیش از ۳۰ دانشجو در رشته های دندانپزشکی، پزشکی و داروسازی در این دانشگاه از کشور جمهوری اسلامی ایران ادامه تحصیل می دهند. این دانشگاه با توجه به اینکه با دانشگاههای آنکارا و حاجت تپه ترکیه پروتکل همکاری دارد، هر سال زمینه را برای انتقال دانشجویان خارجی در هر رشته ای به این دانشگاهها فراهم می آورد.

                                                      شرایط تحصیل در دانشگاه خاور نزدیک یا دانشگاه NEU قبرس

نحوه گزینش دانشجویان ایرانی برای دانشگاه NEU:

۱) قبولی و احراز نمره مطلوب و حایز شرایط در آزمونهای یوس(از دیپلم دبیرستان به بعد)  و یا آلس (برای مقاطع فوق لیسانس و دکترا) برای دانشجویان خارجی

۲) داشتن معدل بالای ۱۷ در سه سال دبیرستان و پیش دانشگاهی برای رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی و معدل ۱۵ در سه سال دبیرستان یا هنرستان برای رشته های فنی و مهندسی و علوم انسانی.

۳) شرکت در آزمون ورودی این دانشگاه که از سال ۲۰۱۱ اجرا خواهد شد.

توضیح اینکه بسیاری از رشته های این دانشگاه به زبان انگلیسی بوده و نیاز است که داوطلب ورود به این دانشگاه دارای مدرک انگلیسی تافل یا آیلتس بوده باشد. در صورت عدم وجود این دو مدرک، داوطلب می تواند در آزمون سطح زبان انگلیسی دانشگاه شرکت نماید و در صورت کسب نمره معقول می تواند به تحصیلات خود ادامه دهد. در صورت عدم آشنایی به زبان انگلیسی لازم خواهد بود که یکسال دوره آموزش زبان را پشت سر بگذارد.

دانشگاه خاور نزدیک علاوه از رشته های پزشکی، دندانپزشکی و دارو سازی دارای رشته های مختلف در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا می باشد.

مسئولین و هیئت امنا و آموزشی دانشگاه خاور نزدیک با ایمان و اعتقاد به اینکه وجود امکانات تفریحی- آموزشی همزمان با سیستمهای آموزشی می تواند از نظر روحی دانشجویان را برای تحصیل با راندمان بالا ترغیب نماید.

اقدام به ایجاد امکانات مختلف آموزشی و تفریحی اعم از کتابخانه های مجهز، کلوپهای دانشجویی، امکانات تفریحی و ورزشی، ایستگاه رادیو و تلویزیونی، محیطهای آموزشی – تفریحی نموده و در کنار آن خوابگاههای مجهزی را نیز با امکانات بسیار عالی و با بهای بسیار مناسب فراهم آورده اند که تمامی اینها می تواند دانشجو را بدون هیچ دغدغه خاطری برای محیط آموزشی ترغیب نموده و ذهن دانشجو را تنها به تحصیل معطوف دارد.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *