021-28422910
info@utiran.com
  • آزمون آنلاین زیست شناسی

شرایط انصراف از دانشگاه برای شرکت مجدد در کنکور | قوانین مربوط به انصراف از تحصیل و دانشگاه

انصراف از تحصیل و دانشگاه از جهات مختلفی همواره مورد سوال بوده است. از مهم ترین جنبه های اهمیت قوانین انصراف از تحصیل و دانشگاه مجوز شرکت در کنکور سراسری ، خسارت و جریمه انصراف از دانشگاه و شرایط تحصیل مجدد دانشجو های انصرافی بوده است.

از آنجایی که قوانین مربوط به انصراف از تحصیل و دانشگاه جزو آیین نامه های دانشجویی محسوب می شود و دسترسی به آن ها بسیار سخت است در این مقاله سعی کردیم موارد مهم قوانین انصراف از تحصیل و دانشگاه را شرح دهیم.

همچنین از آنجایی که جریمه انصراف از دانشگاه معمولا با تغییراتی در طول سال های متوالی همراه بوده است در این مقاله قوانینی توضیح داده می شود که در حال حاضر سندیت دارند و اجرایی می شوند.

شرایط انصراف از دانشگاه برای شرکت مجدد در کنکور

شرایط انصراف از دانشگاه برای شرکت مجدد در کنکور سراسری

اگر شرایط ثبت نام کنکور سراسری را مطالعه کرده باشید در آن از اجبار انصراف از تحصیل تا ۳۰ بهمن برای شرکت مجدد در کنکور سراسری صحبت شده است. اولا باید ذکر کنیم که این اجبار صرفا برای دانشجویان دانشگاه دولتی روزانه است.

به این معنی که اگر در کلیه مقاطع تحصیلی ( کاردانی ، کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری ) دانشجوی دوره روزانه هستید و قصد دارید در کنکور سراسری ثبت نام کنید باید تا زمان ثبت نام از دانشگاه انصراف دهید.

مهلت انصراف برای داوطلبان ثبت نام کنکور سراسری ۹۶ تا ۳۰ بهمن ۹۵ می باشد و فرم شماره ۳ انصراف باید تحویل دانشگاه شود. اجباری نیست که فرم شماره ۳ انصراف را حتما تا قبل اسفند ۹۵ پر کرده باشید. همین که انصراف قطعی تایید شده باشد کافی است.

شرایط انصراف از دانشگاه برای شرکت مجدد در کنکور

شرایط انصراف از تحصیل برای شرکت مجدد در کنکور کارشناسی ارشد سراسری

موضوع انصراف از دانشگاه برای کسانی که دانشجوی کارشناسی ارشد و دکتری هستند و قصد شرکت در کنکور کارشناسی ارشد سراسری را دارند شامل همه دانشجویان همه دوره ها می شود.

یعنی اگر قصد دارید در کنکور کارشناسی ارشد سراسری شرکت کنید و قصد قبولی در دانشگاه های سراسری ( روزانه ، شبانه ، غیرانتفاعی ، پردیس های خودگردان ، پیام نور و مجازی را دارید ) و همزمان دانشجوی کارشناسی ارشد یا دکتری هستید باید حتما از تحصیل انصراف دهید. مهلت انصراف هم تا زمان ثبت نام است که به عنوان مثال اگر قصد ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ۹۶ را دارید باید تا ۱۰ دی ماه فرم انصراف قطعی خود را به دانشگاه تحویل دهید.

از انجایی که کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد ۹۶ با سراسری ادغام شده است دقت داشته باشید اگر صرفا قصد تحصیل در دانشگاه آزاد دارید مشمول این قانون نمی شوید.

شرایط انصراف از دانشگاه برای شرکت مجدد در کنکور

شرایط انصراف از تحصیل برای شرکت مجدد در کنکور دکتری سراسری

کلیه دانشجویان دوره دکتری تخصصی در کلیه دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ( دانشگاه های دولتی ، پردیس های خودگردان ، پیام نور ، غیرانتفاعی ، دانشگاه آزاد و … ) تا زمانی که از دانشگاه انصراف قطعی ندهند حق ثبت نام آزمون دکتری را ندارند.

از آنجایی که آزمون دکتری دانشگاه آزاد ۹۶ و آزمون دکتری دانشگاه سراسری ۹۶ ادغام شده است باید اشاره کنیم اگر هدفتان از ثبت نام آزمون دکتری ۹۶ صرفا قبولی در دانشگاه آزاد است نیاز نیست انصراف از دانشگاه دهید.

شرایط انصراف از دانشگاه برای شرکت مجدد در کنکور

جریمه انصراف از دانشگاه دولتی ، دانشگاه آزاد ، دانشگاه های غیر انتفاعی و پیام نور و پردیس های خودگردان

جریمه انصراف از دانشگاه مقوله بسیار وسیعی است که با توجه به زمان انصراف و دلیل انصراف حالت های مختلفی را شامل می شود. در این قسمت صرفا به این توضیحات می پردازیم :

اگر قصد انصراف از دانشگاه دولتی را دارید و بعد از انصراف مجددا قصد آغاز به تحصیل در یک دانشگاه دولتی روزانه دیگر را دارید از پرداخت جریمه انصراف از دانشگاه دولتی معاف هستید.

جریمه انصراف از دانشگاه شبانه ، دانشگاه پیام نور و دانشگاه غیرانتفاعی ۱٫۵ برابر شهریه ثابت می باشد.

جریمه انصراف از دانشگاه آزاد هم ۱٫۵ برابر شهریه ثابت است ولی اگر بعد از انصراف از دانشگاه آزاد قصد آغاز به تحصیل در یک دانشگاه آزاد دیگر را دارید از پرداخت این جریمه انصراف معاف هستید.

جریمه انصراف از پردیس های خودگردان معادل پرداخت شهریه ثابت ترم های باقیمانده است که رقم بسیار قابل توجهی است بنابراین توصیه می کنیم قبل از انتخاب این دانشگاه حتما اطلاعات کافی درمورد پردیس های خودگردان ( بین الملل سابق ) و شهریه پردیس های خودگردان داشته باشید.

نکته مهم:

برای قبولی در کلیه مقاطع دانشگاه آزاد لزومی به انصراف پیش از ثبت نام نیست.

لزوم انصراف از تحصیل برای شرکت در کنکور سراسری مخصوص دانشجویان دولتی است.

یوتیران آرزومند موفقیت شما فرزندان ایران زمین است.

One thought on “شرایط انصراف از دانشگاه برای شرکت مجدد در کنکور | قوانین مربوط به انصراف از تحصیل و دانشگاه

  • مرداد ۱۸, ۱۳۹۷ at ۱۲:۴۵ ب.ظ
    Permalink

    سلام من دانشجوی ترم ۵ پرستاری همدانم میخواستم بدونم اگه انصراف بدم و مجدد کنکور بدم در صورت کسب رتبه قبولی لازم برای رشته دندانپزشکی همدان امکان تحصیل تو همون دانشگاهو دارم؟؟اخه من شنیدم در صورت انصراف از دانشگاه حق تحصیل تو همون دانشگاه تو یه رشته دیگه رو نداریم!

    Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *