021-28422910
info@utiran.com
  • نمونه سوالات مدارس

شرایط اعزام زنان فرهنگی به مدارس خارج از کشور

غلامرضا کریمی امروز در استودیو الفبای مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، اظهار کرد: اداره مدارس خارج از کشور و مسئولیت امور بین‌الملل وزارت آموزش و پرورش و ارتباط با سازمان‌های بین‌المللی بر عهده این مرکز است.

وی افزود: ۹ مدرسه سفارتخانه‌ای در ایران و ۴۸ مرکز اتباع و ۱۰ مدرسه بین‌الملل در کشور داریم؛ همچنین ۴۶۸ هزار و ۱۳۰ دانش‌آموز اتباع خارجی داریم که ۴۳۴ هزار و ۲۹۷ نفر از اتباع افغانستانی هستند.

رئیس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور درباره شیوه نامه اعزام به مدارس خارج از کشور، گفت: در این مدارس سه نوع نیروی انسانی داریم. نخست نیروهای اعزامی که از طریق شرکت در آزمون انتخاب می‌شوند, دوم نیروهای تبعیت از همسر مثلا فردی همسرش در خارج از کشور ماموریت دارد و خودش که معلم است در این مدارس تدریس می‌کند و سوم نیروهای تبعی است.

کریمی با اشاره به اینکه آخرین آزمون برگزار شده برای اعزام معلمان به خارج از کشور در سال ۹۱ برگزار شد و چون تعداد افراد جذب شده زیاد بود چند سال آزمون برگزار نشد, عنوان کرد: هنور ۱۲۰ نیروی اعزام نشده از سال ۹۱ داریم.

وی بیان کرد: معلمان برای اعزام به خارج از کشور حتما باید مدرک لیسانس از دانشگاه‌های معتبر داشته باشند; وظیفه ما این است که فرزندان کارگزاران ایران در خارج از کشور و فرزندان اتباع ایرانی در خارج و علاقه‌مندان به حضور در مدارس ایرانی را تحت پوشش قرار دهیم.هر فردی که به زبان فارسی و فرهنگ ایرانی و اسلامی علاقه‌مند باشد می‌تواند در مدارس ایرانی تحصیل کند و حتی ممکن است برخی از آنها با جمهوری اسلامی رابطه دوستانه‌ای نداشته باشند اما شاید علاقه داشته باشند فرزندشان در مدارس ایرانی تحصیل کند.

رئیس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور، بیان کرد: دوره‌های آموزشی فشرده قبل از آزمون نیز برگزار می‌شود تا این افراد در تدریس تخصص داشته باشند و به چارچوب‌های دیپلماسی و فرهنگی کشور آگاهی داشته باشند.

کریمی خاطرنشان کرد: در ۱۱ رشته آزمون برگزار می‌شود و  مدارس ابتدایی خارج از کشور اغلب چندپایه هستند و معلمان باید در این زمینه نیز تخصص داشته باشند همچنین ۷ رشته اداری و اجرایی داریم. حداقل مدرک متقاضیان لیسانس و حداقل سابقه خدمت ۱۰ سال و حداکثر ۲۵ سال باشد و فرد باید دارای هشت سال سابقه تخصصی در رشته‌ای باشد که می‌خواهد در آن پست داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: زمان ثبت نام از اول تا پنجم اردیبهشت است و باید به سایت اعزام مراجعه کنند همچنین امتیاز ویژه‌ای برای معلمان نمونه, سرگروه‌‌های آموزشی و اعضای انجمن‌های علمی و آموزشی در نظر گرفته شده است و انتظار داریم معلمان تجربیات کاری خود در بازدید از مدارس خارج از کشور را به ما ارائه دهند.

رئیس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور از تهیه آیین نامه نظارت بر معلمان این مدارس خبر داد و گفت: براین اساس اگر معلمی اداب بین الملل و دیپلماتیک کشور را در خارج از کشور رعایت نکند مدت ماموریت او به پایان خواهد رسید.

کریمی گفت: در نظر داریم در این آزمون حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفر را جذب کنیم و اگر در رشته‌ای افراد مورد نیاز در حد انتظارات ما انتخاب نشدند ممکن است مجدد آزمون را برگزار کنیم.

وی با اشاره به اینکه هر کشوری ضوابط خاص برای مدارس دارد, افزود: تلاش داریم مدارس را به شرایط خاص و آیین نامه کشورها انطباق دهیم و برخی از مشکلات برای مدارس ایرانی خارج از کشور به دلیل عدم انطباق با شرایط این کشورهاست و البته وضعیت مدارس ایرانی در خارج از کشور تحت تاثیر روابط سیاسی با آن کشور است در بحث حقوق معلمان مدارس خارج از کشور نیز تاخیرهایی انجام شده است که تلاش می‌کنیم این تاخیرها جبران شود و فوق العاده شغل تمام نیروهای اعزامی در سال ۹۶ در آینده نزدیک پرداخت می‌‌شود.

رئیس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور افزود: تمام مطالبات معلمان خارج ار کشور تا پایان سال ۹۶ در حال پرداخت است.

کریمی درباره تحصیل اتباع خارجی در ایران، بیان کرد: در ایران وضعیت تحصیل اتباع بسیار مناسب است و به دلیل شرایط خاص افغانستان و حس نوعدوستی طبق دستور رهبر انقلاب تمام دانش‌آموزان لازم‌التعلیم افغانستانی در ایران حتی بدون داشتن مدارک هویتی و اقامتی باید در مدارس ثبت نام شوند وهیچ محدودیتی برای ثبت نام آنها در مدارس وجود ندارد اما کمک‌های سازمان‌های بین‌المللی در این زمینه محدود است و تنها ۱۰ تا ۱۵ درصد هزینه‌ها در این بخش توسط نهادهای بین‌المللی تامین می‌شود.

وی ادامه داد: برخی دانش‌آموزان افغانستانی به دلیل فقر مالی توانایی خرید لوازم التحریر مورد نیاز را ندارند و در این زمینه مجامع بین‌المللی باید کمک‌هایی داشته باشند.

رئیس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور با اشاره به ۱۳ هزار دانش آموز ایرانی خارج از کشور در ۶۷ کشور و ۱۱۰ شهر، افزود: باید به نسبت ایرانیان خارج از کشور مدارس گسترده‌تری داشته باشیم اما از ابتدا سیاست این بود مدارس مشابه داخل کشور باشد و اگر مشابه نظام آموزشی کشورهای میزبان مجوز می‌گرفتیم استقبال بیشتر بود و بیشترین استقبال از مدارس ایرانی در کشورهای عربی است که تعداد ساکنان ایرانی زیاد هستند و اگر مدارس ایرانی موجود نباشد توانایی فرستادن فرزندان خود به مدارس بین الملل خصوصی را ندارند و در کشورهای اروپایی فرزندان کارگزاران نظام و افراد علاقه مند را داریم و اینگونه نیست که اعلام عمومی شود و افرادی که با نظام زاویه دارند به این مدارس بیایند. البته تعداد دانش آموزان ایرانی در خارج از کشور بالاست و پذیرش ما به آن تعداد نیست.

 کریمی با اشاره به اینکه فرزندان کارگزاران نظام باید در مدارس ایرانی تحصیل کنند, درباره اعزام زنان فرهنگی به خارج از کشور عنوان کرد:  اعزام زنان فرهنگی و اخذ ویزای کار برای آنها در کشورهای عربی مشروط به اشتغال همسرشان است و اگر مرد اشتغال نداشته باشد امکان اخذ ویزا وجود ندارد. به دلیل آنکه  اعزام زنان فرهنگی که همسرسان فرهنگی نیستند با مشکلاتی همراه می‌شد امسال این محدودیت را داریم که صرفا زنانی می‌‌توانند در این آزمون شرکت کنند که همسرشان فرهنگی باشد.

وی درباره وضعیت مدرسه ایرانی پلمب شده در شارجه گفت: هنوز مشکل رفع نشده است و در تلاش برای حل مشکل و افتتاح آن برای اول مهر هستیم همچنین تلاش می‌کنیم تا خود را به استانداردهای مدنظر کشورها نزدیک کنیم البته در شرایطی که به اصول و فرهنگ حاکم بر کشور لطمه نزند.

منبع : تسنیم

جهت آگاهی از آخرین اخبار و اطلاعیه های رسمی مدارس کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *