021-28422910
info@utiran.com
  • آزمون آنلاین زیست شناسی

دردسر‌های مصوبه رئیس جمهور برای داوطلبان کارشناسی ارشد سال ۹۷

دردسر‌های مصوبه رئیس جمهور برای داوطلبان کارشناسی ارشد سال ۹۷

درحالی که تنها ۳ روز از انتشار کارنامه داوطلبان کنکور مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری و انتشار دفترچه انتخاب رشته می‌گذرد، اعتراض داوطلبان حضور در برخی دانشگاه‌های وابسته به دستگاه‌های اجرایی، نسبت به حذف کد رشته مورد نظرشان به اوج خود رسیده است.

به گزارش «یوتیران»، این داوطلبان که از حذف بدون اطلاع برخی رشته‌ها از دفتر انتخاب رشته شکایت دارند، اعلام می‌کنند که دراین باره به آن‌ها اطلاع رسانی نشده و آن‌ها حدود یکسال برای رشته‌ای که دیگر در دانشگاه مورد نظرشان پذیرش ندارد، تلاش کرده اند.

داوطلبان معترض معتقدند که سازمان سنجش یا باید درهمان زمان ثبت نام عدم پذیرش دانشجو دراین دانشگاه‌ها را اطلاع رسانی می‌کرد یا اینکه دانشگاهی جایگزین اقدام به پذیرش این رشته با همان ظرفیت را می‌کرد.

اما ناگفته نماند که تصمیم برای حذف برخی رشته‌های دانشگاه‌های دولتی وابسته به دستگاه‌های اجرایی و همچنین انحلال دانشگاه‌های جامع علمی کاربردی وابسته به دستگاه‌های اجرایی براساس مصوبه یکصد و هشتادمین جلسه شورای عالی اداری در روز دوم دی‌ماه ۱۳۹۶ و ابلاغ شده توسط رییس جمهوری در روز ۱۷ بهمن ۱۳۹۶ با شماره ۱۶۸۲۴۸۸ است.

درواقع از ۱۷ بهمن ماه سال گذشته و پیش از برگزاری آزمون مقطع کارشناسی ارشد، تکلیف حذف این رشته‌ها در دانشگاه‌های وابسته به دستگاه‌های اجرایی مشخص شده بود و حتی نشانه‌های اجرای این مصوبه در گام اول با انحلال برخی واحد‌های علمی کاربردی از اواخر سال گذشته آغاز شده بود، اما به نظر می‌رسد که هیچ کدام از ارگان‌های ذکر شده در این مصوبه از جمله وزارت علوم، وزارت امورخارجه، صدا و سیما و… تلاشی برای اطلاع رسانی درباره به صفررسیدن ظرفیت پذیرش برخی رشته‌های دانشگاه‌های متبوعشان در مقطع ارشد نکردند.

دراین میان سازمان سنجش هم که مسئول برگزاری آزمون ارشد و تعیین صلاحیت دواطلبان است، هیچگونه اطلاع رسانی درباره این مصوبه و دایره گسترش آن نکرد درحالی که نگاهی به حذف برخی رشته‌ها دردانشگاه‌های دستگاه‌های اجرایی نشان از گستردگی دامنه این مصوبه دارد و همین موضوع اهمیت اطلاع رسانی را افزایش می‌دهد.

اما ذکر نمونه درباره کد رشته‌هایی که درسال ۹۷ و بدون اطلاع قبلی داوطلبان حذف شدند تاحدودی می‌تواند شرایط داوطلبان این کدرشته‌ها رامشخص کند.

دانشگاه وزارت امور خارجه که درمجموعه علوم سیاسی و روابط بین الملل (کد ضریب ۲) حدود ۲۰ دانشجو (۱۴ مرد و ۶ زن) را در گرایش روابط بین الملل تا سال گذشته می‌پذیرفت، امسال هیچ دانشجویی را دراین رشته نمی‌پذیرد و نام این دانشگاه و رشته علوم سیاسی و روابط بین الملل با این کد ضریب از دفترچه حذف شده است.

همچنین کد رشته دیگری که در کارشناسی ارشد امسال حذف شده مربوط به مجموعه هنر‌های نمایشی و سینما (کدضریب ۳) دانشکده صدا و سیمای واحد قم است این دانشکده که درسال گذشته حدود ۲۰ دانشجو دراین رشته و در دو نوبت روزانه و شبانه می‌پذیرفته، درسالجاری هیچ پذیرشی در این رشته ندارد. این موارد تنها بخشی از کد رشته‌های حذف شده است و موارد دیگری نیز از این دست وجود دارد.

رصد دفترچه انتخاب رشته مقطع کارشناسی ارشد سال تحصیلی ۹۸-۹۷ و عدم ارائه توضیح ازسوی سازمان سنجش درباره علت حذف این رشته‌های پرسابقه دردانشگاه‌های صداوسیما، وزارت خارجه و موجب سردرگمی داوطلبان خواهان حضور در این دانشگاه‌ها شده و همچنین سوال‌هایی درباره چگونگی انتخاب رشته‌های حذف شده را به همراه داشته است؟ زیرا به عنوان نمونه دانشکده صداو سیما در سایر گرایش‌ها اقدام به پذیرش دانشجو کرده است و فقط دربرخی کدرشته‌ها پذیرش دانشجو ندارد.

البته ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش در گفت: وگوبا مهر، به راحتی از بار مسئولیت سازمان متولی اش درقبال داوطلبان سرگردان مقطع ارشد رشته‌های حذف شده شانه خالی کرد و اعلام کرد که این سازمان تنها مجری مصوبات شورای گسترش دانشگاه‌ها است و دخالتی درحذف این رشته‌ها ندارد.

او ادامه داد: سازمان سنجش هر آنچه از سوی شورای گسترش دانشگاه‌های وزارت علوم برای پذیرش در سال تحصیلی ۹۷ به سازمان سنجش اعلام شده است به طور دقیق و بدون هیچ تغییری در دفترچه انتخاب رشته درج کرده است.

توضیح رییس سازمان سنجش درباره حذف شدن برخی کدرشته‌های دانشگاه‌های وابسته به دستگاه‌های اجرایی پس از برگزاری آزمون و اعلام نتایج هیچ دردی از این داوطلبان دوا نمی‌کند و تنها حکایت از بی توجهی مسئولان دولتی و به ویژه وزارت علوم به سرنوشت ده‌ها و حتی صد‌ها داوطلبی است که با امید به تحصیل دردانشگاه مورد علاقه شان تصمیم به حضور در آزمون مقطع ارشد گرفتند.

دردسر‌های مصوبه رئیس جمهور برای داوطلبان کارشناسی ارشد سال ۹۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *