021-28422910
info@utiran.com
  • نمونه سوالات مدارس

درآمد نجومی سازمان سنجش از کنکور

هر سال ماراتون علمی کنکور سراسری بین بیش از ۱ میلیون دانش‌آموز، ماراتونی که هر سال هزینه ثبت‌نام در آن نسبت به سال گذشته درصدی افزایش پیدا می کند.

در برگزاری کنکور سراسری یک لو‌لایی بین آموزش عالی و آموزش پرورش وجود دارد که این لولا حدود ۸۰۰۰ میلیارد تومان ترا‌کنش مالی دارد” این نظر فرهاد رهبر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در مورد دلیل مقاومت ها در برابر حذف کنکور است.

هر سال ماراتون علمی کنکور سراسری بین بیش از ۱ میلیون دانش‌آموز و با کمی داوطلب کمتر در مقاطع تحصیلات تکمیلی انجام می‌شود، ماراتنی که در یک زمان ۴ ساعته آینده دانش‌آموزان را تعیین می‌کند و افرادی که در این آزمون طولانی مدت موفق تر از سایر رقبا عمل کنند به نوعی می‌توان گفت که سرنوشت خوبی در انتظارشان است؛ در این میان اما هزینه ثبت‌نام در مقاطع مختلف و حتی آزمون‌های استخدامی هم نسبت به سال گذشته درصدی گرانتر می‌شود.

درآمد نجومی سازمان سنجش از کنکور

بررسی‌های انجام شده نشان می دهد هر سال هزینه‌های ثبت نامی‌ آزمون‌های سراسری در مقاطع مختلف تحصیلی و استخدامی در حدود ۱۰ درصد افزایش داشته است و این در شرایطی است که میزان تورم هم از سال ۹۴ تا به امروز طبق آمار سازمان‌های زیر‌بط به طور متوسط ۱۰ درصد است البته با همه اینها برخی معتقد هستند که گردش مالی بسیار زیادی که هزینه ثبت نام کنکور دارد یکی از دلایل مهم جلوگیری از حذف کنکور است.

هزینه های ثبت نامی آزمون های سراسری مصوبه دولت است

حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور در خصوص این افزایش هزینه ها اظهار کرد: هر ساله سازمان سنجش آموزش کشور برای برگزاری کنکور سراسری، آزمون‌های استخدامی و همچنین آزمون‌های مختلف زبان با توجه به شرایط موجود و امکانات مورد نیاز هزینه‌های را در مقاطع مختلف برآورد می‌کند.

توکلی با اشاره به اینکه سازمان سنجش آموزش کشور خود به تنهایی نمی‌تواند هزینه‌های تعیین کرده را اجرایی کند خاطرنشان کرد: به همین خاطر پیشنهاد خود را در خصوص هزینه‌های ثبت نا‌می به دولت ارائه می‌دهد.

مشاور عالی سازمان سنجش ادامه داد: قیمت پیشنهادی هزینه ثبت نام کنکورهای سراسری که هر سال به هیئت دولت ارائه می‌شود پس از بررسی و تصویب آن با عنوان هزینه ثبت نام در هر سال تعیین می‌شود و در دفترچه راهنما قرار می‌گیرد.

درآمد نجومی سازمان سنجش از کنکور

استفاده از استادان دانشگاهی در طراحی سوالات کارشناسی ارشد

 توکلی اظهار کرد: برای برگزاری کنکور سراسری در مقطع کارشناسی معمولا از دبیران مدارس برای طراحی سوالات استفاده می‌شود که میزان هزینه و حقوق آنها برای طراحی سوالات منطقا پایین تر از استادان دانشگاهی است و برای طراحی کنکور سراسری کارشناسی ارشد هم اساتید از سراسر کشور انتخاب می‌شود.

مشاور عالی سازمان سنجش یادآور شد: همه ساله افزایش حقوق طراحان سوال، زیاد شدن قیمت کاغذ و حتی قیمت سوخت، سبب افزایش وجه ثبت نامی‌ داوطلبان کنکور در مقاطع مختلف می شود.

منبع : باشگاه خبرنگاران

اخبار سازمان سنجش

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *