021-28422910
info@utiran.com
 • نمونه سوالات مدارس

دانشگاه گیلان | معرفی دانشگاه گیلان | تصاویر دانشگاه گیلان

دانشگاه گیلان    www.gu.ac.ir

دانشگاه گیلان (نام رسمی سازمانی به زبان انگلیسی: University of Guilan) یکی از دانشگاه‌های دولتی ایران است که در سال ۱۳۵۳ تاسیس گردیده است و پردیس اصلی و برخی پردیس‌های آن در شهر رشت قرار دارد.

این دانشگاه در زمره‌ی بزرگترین و یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جامع شمال کشور ایران است.

بر اساس آخرین رتبه بندی دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی که هر ساله توسط ISC، یعنی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام صورت می‌گیرد، دانشگاه گیلان در رتبه بندی سال ۱۳۹۳ در رده هشتم دانشگاه‌های جامع کشور قرار گرفت.

نسبت تعداد استاد به دانشجو در این دانشگاه در حدود ۱ به ۲۷ است که نسبتی بسیار خوب در قیاس با مقدار متوسط این نسبت در بین دانشگاه‌های ایران (حدود ۱ به ۳۳) محسوب می‌گردد.

تاریخچه

تاسیس دانشگاه گیلان در سال ۱۳۵۳ به تصویب شورای گسترش آموزش عالی رسید.

و در سالهای ۵۵–۱۳۵۴ در چارچوب قرارداد بین دولتهای ایران و آلمان غربی سابق دانشگاه گیلان تأسیس و از سال ۱۳۵۶ فعالیتهای آموزشی خود را با پذیرش ۱۵۵ دانشجو در ۹ رشته تحصیلی آغاز نمود.

در سال ۱۳۵۶ مدرسه عالی مدیریت و مدرسه عالی بازرگانی رشت (تأسیس ۱۳۴۶) که تنها مراکز آموزش عالی در استان گیلان بودند با دانشگاه گیلان ادغام و فعالیت‌های آموزشی آن تا پایان سال تحصیلی ۱۳۵۸ با تعداد ۶۰۵ نفر دانشجو در ۱۴ رشته تحصیلی ادامه یافت.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، دانشگاه گیلان بطور مستقل و بدون وابستگی به آلمان، فعالیتهای آموزشی خود را در ۸ رشته تحصیلی و با حدود ۵۰۰ دانشجو از سرگرفت و با رشد و گسترش آموزش عالی در کشور، دانشکده‌های

 • علوم پایه
 • فنی
 • علوم کشاورزی
 • علوم انسانی
 • پزشکی

ساخته شد و پس از آن نیز دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشکده منابع طبیعی و معماری و هنر تأسیس شدند.

محوطه سازمان مرکزی دانشگاه گیلان

این دانشگاه در حال حاضر با ۹ دانشکده و یک واحد پردیس و دو پژوهشکده (حوضه آبی دریای خزر و گیلان شناسی) با حدود ۶۵۰ عضو هیات علمی، قریب به ۱۸۰۰۰ هزار دانشجو و به عنوان یکی از بزرگترین مراکز آموزش عالی در منطقه شمال کشور مشغول به فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی است و سالانه بیش از ۶۰۰۰ هزار نفر دانشجو را در ۳۱۰ رشته – گرایش در مقاطع تحصیلی کارشناسی (۱۱۲ رشته- گرایش)، کارشناسی ارشد (۱۴۸ رشته-گرایش) و دکترا (بیش از ۵۰ رشته- گرایش) برای دوره‌های روزانه، شبانه، پردیس و مجازی پذیرش می‌نماید.

دانشگاه گیلان از اواخر دهه ۱۳۶۰ پذیرنده دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی بوده است. این دانشگاه دارای پردیسی زیبا و سرسبز در خطه‌ی شمالی کشور است که عموماً کمکی شایان به ایجاد فضایی مناسب به لحاظ روحی، برای دانشجویان می‌نماید. اغلب اساتید این دانشگاه از دانشگاه‌های معتبر داخلی و خارجی فارغ‌التحصیل شده‌اند که برخی فارغ‌التحصیلان ممتاز دانشگاه گیلان نیز در بین این اساتید به چشم می‌خورند.

افتخارات و سوابق

دانشگاه گیلان دارای سوابق آموزشی و پژوهشی برجسته‌ای است و به لحاظ تولیدات علمی با کیفیت در زمره‌ی دانشگاه‌های مطرح کشور بوده است. ثبت تعداد قابل توجهی از مدارک علمی (مانند همکاری‌های بین‌المللی، مقالات علمی، طرح‌های پژوهشی و پژوهش‌های تقاضامحور، پایان‌نامه‌های برتر دانشجویی، اختراعات و اکتشافات و کتب علمی و یا هنری چاپ شده) بیان‌گر این مساله است.

رکورد این اطلاعات در سامانه‌ی معاونت پژوهشی دانشگاه گیلان و کارنامه‌ی پژوهشی سالیانه‌ی این دانشگاه موجود است .

این دانشگاه از اساتید برجسته و همچنین پژوهشگرانی برخوردار است که از وجهه‌ی ملی و بین‌المللی برجسته‌ای برخوردار هستند.

قرارگیری نام برخی از اعضای هیات علمی این دانشگاه در بین دانشمندان برجسته‌ی ایران و ۱% برتر تولیدکنندگان علم در جهان مبین این مساله است.

از اعضای به نام هیات علمی برجسته‌ی افتخاری این دانشگاه می‌توان به

 • پروفسور مجید سمیعی
 • پروفسور پیتر ولهارد
 • پروفسور حسن ابراهیم‌زاده معبود

اشاره نمود که از چهره‌های شاخص بین‌المللی هستند.

دانشگاه گیلان دارای بیش از بیست مجله‌ی معتبر در زمینه‌های مختلف علمی و هنری است که تعدادی از آن‌ها به زبان انگلیسی است. همچنین همه ساله تعداد زیادی کتب علمی در این دانشگاه به چاپ می‌رسد.علاوه بر این، برخورداری از تعداد زیادی از دانشجویان ممتاز در آزمون‌های سراسری و المپیادهای دانشجویی از جمله افتخارات دانشگاه گیلان است.

شایان ذکر است که اگرچه تعداد قابل توجهی از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه از دیرباز در دانشگاه‌های تراز اول جهان و سایر دانشگاه‌های بزرگ ایران ادامه‌ی تحصیل می‌داده‌اند، اما عموماً بسیاری از ایشان ترجیح می‌دهند تا مقاطع بالاتر را در همین دانشگاه ادامه دهند.

  دانشکده‌ها

 دانشگاه گیلان دارای نه دانشکده و یک واحد پردیس بین‌الملل می‌باشد:

 • دانشکده ادبیات و علوم انسانی
 • دانشکده علوم پایه
 • دانشکده علوم کشاورزی
 • دانشکده فنی
 • دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی
 • دانشکده منابع طبیعی (مستقر در شهرستان صومعه‌سرا)
 • دانشکده هنر و معماری
 • دانشکده علوم ریاضی
 • دانشکده فنی و مهندسی شرق گیلان (مستقر شهرستان رودسر)

 مراکز پژوهشی

دانشگاه گیلان هم اکنون دارای دو پژوهشکده به نام‌های پژوهشکده حوضه آبی دریای خزر و پژوهشکده گیلان شناسی بوده و گروه‌های پژوهشی آمایش سرزمین و کرم ابریشم به همراه قطب علمی برنج سایر مراکز پژوهشی مستقر در دانشگاه گیلان را تشکیل می‌دهند.

آدرس پردیس اصلی دانشگاه گیلان و سایر پردیس‌های آن

آدرس دانشگاه گیلان در کیلومتر ۵ جاده رشت – تهران است.

اغلب دانشکده‌های این دانشگاه و ساختمان مرکزی (مدیریت) در این پردیس قرار دارند.

پردیس‌های دیگر دانشگاه گیلان در نزدیکی همین پردیس (پردیس دانشکده‌ی تربیت بدنی)، در شهرهای رشت، صومعه‌سرا و رودرسر قرار دارند.

اعضای هیأت رئیسه

۱- رئیس دانشگاه دکتر احمد رضی

۲- معاون آموزشی وتحصیلات تکمیلی دکتر فرهاد شیرینی

۳- معاون پژوهشی و فناوری دکتر ضیاء الدین میرحسینی

۴- معاون دانشجویی دکتر علی باستی

۵- معاون فرهنگی و اجتماعی دکتر فاطمه کریمی

۶- معاون اداری ،مالی و مدیریت منابع دکتر حسن قلی زاده

۷- مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری حجت الاسلام و المسلمین دکتر بصیری

منبع : ویکی پدیا

تصاویر دانشگاه گیلان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *