021-28422910
info@utiran.com
 • نمونه سوالات مدارس

دانشگاه کاشان | معرفی دانشگاه کاشان | معرفی رشته های تحصیلی دانشگاه کاشان

دانشگاه كاشان    www.kashanu.ac.ir

دانشگاه کاشان بزرگترین و نخستین دانشگاه شهر کاشان است.

تاریخچه

 دانشگاه کاشان به عنوان اولین مؤسسه آموزش عالی در منطقه کاشان در سال ۱۳۵۲ مجوز تأسیس گرفت و مهرماه ۱۳۵۳ با پذیرش ۲۰۰ دانشجو در دو رشته ریاضی و فیزیک در مقطع کارشناسی با نام مدرسه عالی علوم کاشان رسماً آغاز به کار کرد.

این مدرسه عالی تا سال ۵۷ زیرنظر مستقیم وزارت آموزش و پرورش به کار خود ادامه داد تا اینکه پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی از سال ۱۳۵۸ مدرسه عالی علوم کاشان تحت نظارت دانشگاه اصفهان به مجموعه وزارت فرهنگ و آموزش عالی پیوست.

در سال ۱۳۶۲ و پس از انقلاب فرهنگی و بازگشایی مجدد دانشگاه‌ها این مرکز با تغییر ماهیت رشته‌هایش به رشته‌های دبیری و گسترش رشته‌های علوم انسانی به دانشگاه تربیت معلم تهران وابسته شد.

در سال ۱۳۶۸ با گسترش رشته‌های دانشگاهی به عنوان دانشگاه تربیت معلم کاشان مستقلاً و مستقیماً با وزارت علوم فعالیت خود را ادامه داد تا اینکه با راه‌اندازی رشته‌های مهندسی در سال ۱۳۷۳ جامعیت دانشگاه کاشان به تصویب شورای گسترش رسید.

یک سال بعد دانشکده معماری و هنر نیز با تأکید بر ضرورت‌ها، نیازها و هنر و صنایع منطقه بنیان نهاده شد.

معرفی

 هم اکنون دانشگاه کاشان با قریب ۷ هزار و پانصد دانشجو قریب به ۱۹۰رشته گرایش در سه مقطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری و با بهره‌گیری از خدمات علمی و پژوهشی ۳۰۰ عضو هیئت علمی تمام وقت به حرکت رو به رشد خود ادامه می‌دهد.

 دانشگاه کاشان دارای ۱۲ دانشکده:

 • علوم انسانی
 • فیزیک
 • معماری و هنر
 • مهندسی مکانیک
 • علوم ریاضی
 • ادبیات و زبان‌های خارجی
 • شیمی
 • برق و کامپیوتر
 • مدیریت اقتصاد
 • منابع طبیعی و علوم زمین
 • مهندسی
 • آموزش‌های الکترونیکی

پردیس خواهران و پردیس دانشگاهی است.

پژوهشکده‌ های دانشگاه کاشان :

 • علوم و فناوری نانو
 • اسانس‌های طبیعی
 • انرژی، کاشان شناسی
 • فرش
 • دانشجویی و مرکز پژوهشی
 • دفتر فنی معماری
 • و دو مرکز تحقیقات نجوم و رشداست.

 در این بین، پژوهشکده علوم و فناوری نانو، اولین پژوهشکده نانو کشور است. در مرکز رشد دانشگاه کاشان نیز بیش از ۶۰ واحد فناور مستقر هستند.

 مساحت پردیس مرکزی دانشگاه ۵۳۰هکتار است که علاوه بر آن مجموعه‌های پردیس خواهران، پردیس دانشگاهی، آزمایشگاه‌های شیمی، مرکز رشد، پژوهشکده اسانس‌های طبیعی در قمصر، رصدخانه دانشگاه در نیاسر و مرکز پژوهشی فرش در خانه تاریخی عطارها، در خارج از پردیس مرکزی قرار دارند.

تور مجازی سه بعدی دانشگاه کاشان

تور مجازی این امکان را به شما می‌دهد تا بتوانید بدون حضور فیزیکی در یک مکان، آن را به صورت سه بعدی مشاهده کنید، به طوری که گویی خود شما در آن مکان ایستاده‌اید و می‌توانید به هر طرف که می‌خواهید نگاه کنید.

با اجرای تور مجازی دانشگاه کاشان، با مکان‌های مهم این دانشگاه همچون دانشکده‌ها، خوابگاه‌ها، امکانات ورزشی، سالن‌های کنفرانس، رصدخانه دانشگاه، خانه عطارها و … آشنا خواهید شد.

رتبه دانشگاه کاشان

 در حال حاضر دانشگاه کاشان در بین حدود ۷۰ دانشگاه دولتی وزارت علوم در ردیف ۲۰دانشگاه برتر ایران (با رتبه ۱۰) طبق رتبه‌بندی رسمی وزارت علوم قرار دارد.

سند چشم‌انداز دانشگاه

 بر طبق این سند درسال ۱۴۰۴ دانشگاه کاشان باید در ردیف پنج دانشگاه برتر کشور و با اعتبار بین‌المللی قرار گیرد.

دانشکده مهندسی

 شهرستان کاشان با داشتن شهرکهای صنعتی متعدد و نیز شرکتها و کارخانجات صنعتی زیادی که در محدوده خود جای داده است؛ یکی از قطبهای صنعتی کشور به شمار می‌رود.

به گونه‌ای که از نظر تعداد شرکتهای صنعتی و حجم تولیدات آنها پس از چهارده استان دیگر به تنهایی در ردیف پانزدهم کشور قرار دارد.

 دانشکده مهندسی دانشگاه کاشان در سال ۱۳۷۳ با پذیرش دانشجو در رشته مهندسی مکانیک گرایش حرارت و سیالات و با سیاست تربیت و تأمین نیروی انسانی متخصص و ماهر برای صنایع منطقه تأسیس و در محل ساختمان دانشکده مهندسی آیت‌الله یثربی (این ساختمان در حال حاضر دانشکده معماری و هنر می‌باشد) شروع به کار نمود.

 یک سال بعد یعنی در سال ۱۳۷۴، پذیرش دانشجو در رشته مهندسی برق گرایش الکترونیک در مقطع کارشناسی با مجوز وزارت علوم آغاز گردید.

در سال ۱۳۷۸ رشته مهندسی مکانیک گرایش طراحی جامدات و رشته مهندسی شیمی گرایش فرایندهای شیمیایی به جمع رشته‌های دانشکده افزوده شد.

همچنین رشته مهندسی معدن در گرایش استخراج در سال ۱۳۷۹ در دانشکده تأسیس گردید. این رشته هم اکنون جزو فعال‌ترین رشته‌های این دانشگاه است.

پذیرش دانشجود در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در این مقاطع برای رشته گرایش‌های مختلف اکتشاف، استخراج و فرآوری مواد معدنی صورت می‌گیرد.

این دانشکده در رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار و کارشناسی ارشد مکانیک گرایش تبدیل انرژی در سال ۱۳۷۹ و مهندسی برق گرایش قدرت در سال ۱۳۸۳ اقدام به پذیرش دانشجو نمود.

همچنین کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک گرایش طراحی کاربردی و کارشناسی ارشد مهندسی شیمی و کارشناسی ارشد مهندسی برق گرایش قدرت از دیگر رشته‌های این دانشکده می‌باشند.

پذیرش دانشجو در رشته مهندسی عمران در مقطع کارشناسی از سال ۱۳۸۸ صورت گرفت. در این دانشکده رشته مهندسی صنایع از سال ۱۳۹۳ راه‌اندازی و دانشجو پذیرش می‌نماید.

ساخنمان جدید دانشکده مهندسی دانشگاه که از لحاظ معماری از بالا شبیه آرم این دانشگاه است در سال ۸۸ افتتاح شد.

هم‌اکنون دانشکده مهندسی با داشتن تعداد ۱۷۸۵ دانشجو و بیش از ۸۰۰ دانش‌آموخته در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، به فعالیت خود ادامه می‌دهد. از اهداف کلی این دانشکده رشد و ایجاد رشته‌های جدید بخصوص در بخش تحصیلات تکمیلی و نیز برنامه‌ریزی برای رشد کمی و کیفی بخش پژوهش می‌باشد.

دانشکده مهندسی مکانیک

 دانشکده مهندسی دانشگاه کاشان در سال ۱۳۷۳ با پذیرش دانشجو در رشته مهندسی مکانیک و با سیاست تربیت و تأمین نیروی انسانی متخصص و ماهر برای صنایع منطقه تأسیس شد.

هم اکنون بعد از ۱۸ سال دانشکده مهندسی مکانیک در خرداد ماه ۱۳۹۱ به صورت مستقل تأسیس و شروع بکار نمود.

در حال حاضر دانشکده مهندسی مکانیک جمعاً با داشتن۵۰۷ دانشجو شامل ۱۰۱ نفر گرایش جامدات، ۱۱۱ نفر گرایش سیالات، در مقطع کارشناسی، و ۵۴ دانشجوی طراحی کاربردی و ۵۵ دانشجو تبدیل انرژی و ۱۵ دانشجوی ساخت و تولید در مقطع کارشناسی ارشد، و ۲۱ دانشجو در مقطع.Ph.D (دکتری)، مشغول فعالیت است.

دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر

 این دانشکده در سال ۱۳۹۱ از دانشکده مهندسی جدا شده و مستقلاً شروع به کار کرده است.

در این دانشکده در حال حاضر در گرایش‌های زیر دانشجویان در ۳ مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری مشغول تحصیل می‌باشند.

 •     مهندسی برق – الکترونیک
 •     مهندسی برق- قدرت
 •     مهندسی برق – مخابرات
 •     مهندسی برق – کنترل
 •     مهندسی کامپیوتر – نرم‌افزار
 •     مهندسی کامپیوتر – هوش مصنوعی (دکتری)

معاون آموزشی دکتر بابک گنجی و معاون پژوهشی دکتر حسین ابراهیم‌پور کومله می‌باشند.

از اعضای هیئت علمی این دانشکده می‌توان دکتر عباس کتابی (رئیس سابق دانشگاه کاشان) را نام برد.

دانشکده معماری و هنر

 این دانشکده از اولین دانشکده‌های دانشگاه کاشان می‌باشد. هم اکنون این دانشکده دارای رشته‌های مهندسی معماری، صنایع دستی، فرش، باستان‌شناسی، هنر اسلامی و پژوهش هنر در مقاطع مختلف می‌باشد.

دانشکده شیمی

گروه آموزشی شیمی در سال ۱۳۵۷ در مقطع کارشناسی راه‌اندازی شد و از سال ۱۳۷۳ در مقطع کارشناسی ارشد و از سال ۱۳۸۳ در مقطع دکترا در گرایش‌های شیمی آلی، شیمی تجزیه، شیمی فیزیک و شیمی معدنی پذیرای دانشجو بوده است.

همچنین در گرایش شیمی کاربردی نیز در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به تربیت دانشجویان پرداخته است.

گروه شیمی از سال ۱۳۸۸ تبدیل به دانشکده شیمی گردید.

از سال ۱۳۹۰ گروه بیوتکنولوژی نیز به این دانشکده ملحق گردید. ۲۴ عضو هیئت علمی (۵ نفر استاد تمام، ۵ نفر دانشیار و ۱۴ نفر استادیار) و ۴ نفر کارشناس آموزشی وظیفه آموزش و پژوهش را در دانشکده شیمی برعهده دارند. این دانشکده در حال حاضر بیش از ۸۰۰ دانشجو در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دارا می‌باشد.

 این دانشکده با توجه به امکانات دستگاهی و توان بالا اعضاء هیئت علمی در زمینه‌های تخصصی ذکر شده به فعالیت‌های قابل توجه تحقیقاتی مشغول می‌باشد.

علاوه بر موارد مذکور زمینه‌های تحقیقاتی مرتبط با اسانس‌های طبیعی و نانوتکنولوژی نیز از زمینه‌های تحقیقاتی فعال دانشکده شیمی می‌باشد که تاکنون منجر به انتشار نتایج و چاپ مقالات علمی متعدد گردیده است و از افتخارات دانشکده شیمی می‌باشد.

 آزمایشگاه آنالیز دستگاهی که مجهز به دستگاه‌های مختلف آنالیز می‌باشد ضمن سرویس‌دهی جهت انجام فعالیت‌های تحقیقاتی فوق قادر است نیازهای مراکز تحقیقاتی و صنعتی را نیز برآورده سازد.

هم اکنون ریاست این دانشکده بر عهده پروفسور حسین نعیمی خالدی می‌باشد.

 از اعضای هیئت علمی این دانشگاه می‌توان پروفسور مسعود صلواتی نیاسر را نام برد که بدون شک یکی از برترین دانشمندهای ایران و جهان در زمینه نانو فناوری و شیمی معدنی است را نام برد.

دانشکده ریاضی

 گروه ریاضی و علوم کامپیوتر دانشگاه کاشان همزمان با تأسیس دانشگاه در سال ۱۳۵۳ فعالیت خود را آغاز کرد.

پس از۲۳ سال فعالیت موفقیت آمیز در گرایشهای مختلف دوره کارشناسی، از سال ۱۳۷۶ دوره کارشناسی ارشد ریاضی نیز در این گروه دائر گردید.

پس از آن با عنایت به موفقیت‌ها و توان و امکانات موجود در گروه بویزه اعضای هیئت علمی‌توانمند، مجوز برگزاری دوره دکتری ریاضی نیز در سال ۱۳۸۲ از دفتر گسترش آموزش عالی وزارت علوم و تحقیقات و فناوری اخذ و اولین آزمون ورودی دوره دکتری ریاضی در تابستان ۱۳۸۳ برگزار و از اول مهر ماه همان سال گروه به تربیت دانشجویان دکتری پرداخت.

با عنایت به اهمیت نقش ریاضیات در مبانی نظری رشته‌های کامپیوتر، این گروه از مهر ماه ۱۳۸۷ دوره علوم کامپیوتر را نیز راه‌اندازی نموده است.

علاوه بر این رشته آمار ریاضی و همچنین دوره کارشناسی ارشد ریاضی کاربردی و دکتری آنالیز از ابتدای مهر ۱۳۸۹ راه‌اندازی شده است.

دانشکده علوم انسانی

 دانشکده علوم انسانی دارای ۱۳ رشته در مقطع کارشناسی، ۱۲ رشته در مقطع کارشناسی ارشد و چهار رشته در مقطع دکتری است. این دانشکده در حال حاضر دارای ۱۸۹۱ دانشجو در مقاطع مختلف است. عباس زراعت ریاست این دانشکده را بر عهده دارد. سال تأسیس: ۱۳۶۷

دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجی

 بنا بر تصمیم شوراهای دانشگاه کاشان و همت متولیان آن‌ها، اخیراً (سال ۱۳۹۰) «دانشکدة ادبیات و زبان‌های خارجی» از «دانشکده علوم انسانی» -که پیشترها(۱۳۶۷) با نام «دانشکده ادبیات و علوم انسانی» تأسیس شده و مشغول فعالیت بود- مستقل گشته و با همتی مضاعف در پی گسترش آموزش و پژوهش، و تعلیم و تربیت جوانان و دانشجویان مستعد، و گسترش امکانات و رشته‌های مرتبط و گرایش‌های مورد نیاز است.

 این دانشکده هم‌اکنون با سه رشتة زبان و ادبیات فارسی، زبان و ادبیات انگلیسی (با سه گرایش)، زبان و ادبیات عربی، در سه مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری مشغول به امور آموزش و پژوهشی است، که به یاری خداوند متعال در آینده رشته‌ها و گرایش‌های بیشتری ایجاد خواهد شد.

 تعداد دانشجویان این دانشکده در سال جاری دارای ۴۸۰ دانشجو در مقطع کارشناسی، ۱۷۸ دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و سه دانشجوی دکتری می‌باشد.

دانشکده مجازی

 دانشکده آموزش‌های الکترونیکی و آزاد دانشگاه کاشان یکی از جوان‌ترین دانشکده‌های دانشگاه کاشان می‌باشد که در سال ۱۳۹۰ از دفتر آموزش‌های آزاد و الکترونیکی به دانشکده ارتقا یافته است. فعالیت این دانشکده با برگزاری ترم تابستانی به صورت الکترونیکی آغاز شده است و پس از برگزاری چندین دوره موفق ترم تابستانی از سال ۹۳ اقدام به جذب دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک، مهندسی شیمی و مطالعات فرهنگی نموده است. روسای پیشین این دانشکده دکتر سعید سلطانی محمدی و رئیس فعلی ان دکتر احمدرضا مدنی می‌باشد.

رؤسای دانشگاه کاشان از بدو تأسیس تاکنون

سال       نام رئیس
۱۳۵۲    محمود اسلامی
۱۳۵۳    احسان الله احدیت
۱۳۵۴–۱۳۵۵    سیداحمد آرام‌فر
۱۳۵۶–۱۳۵۷ فیروز خوش‌ضمیر
۱۳۵۸ محمود رهنما، حسین پورزاهد، غلامحسین ریاضی
۱۳۵۹–۱۳۷۲    علی شریف
۱۳۷۲–۱۳۷۵ تقی شامخی
۱۳۷۵–۱۳۷۷     مهدی معرفت
۱۳۷۷–۱۳۸۱     مجتبی شریعتی نیاسر
۱۳۸۱–۱۳۸۶ حسن دقیق
۱۳۸۶–۱۳۹۰   سیدجواد ساداتی‌نژاد
۱۳۹۰–۱۳۹۳     عباس کتابی
۱۳۹۳   عباس زراعت

منبع : ویکی پدیا

تصاویر دانشگاه کاشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *