021-28422910
info@utiran.com
 • نمونه سوالات مدارس

دانشگاه علوم پزشکی گیلان | معرفی دانشگاه علوم پزشکی گیلان + تصاویر

دانشگاه علوم پزشكی گیلان    www.gums.ac.ir

دانشگاه علوم پزشکی گیلان یکی از دانشگاه‌های دولتی ایران در شهر رشت است و تحت پوشش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌باشد.

این دانشگاه، ۸ بیمارستان و مرکز آموزشی در رشت و ۲۲ بیمارستان در استان گیلان در اختیار دارد.

بنیان‌گذاری

انوش برزیگر پزشک گیلانی با فراهم کردن دویست هکتار زمین در لاکان برای احداث سایت دانشگاه علوم پزشکی اقدام اساسی در جهت بنیان‌گذاری دانشگاه علوم پزشکی گیلان انجام داد و خود نیز با مرتبه استادیاری به استخدام دانشگاه علوم پزشکی گیلان درآمد و حوزه معاونت پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی گیلان را نیز بنیان‌گذاری نمود و به‌عنوان اولین استاد قلب دانشگاه علوم پزشکی گیلان شروع به‌کار کرد، و در اولین مراسم فارغ‌التحصیلی این دانشگاه به‌عنوان استاد نمونه معرفی شد و سال‌ها در دانشگاه علوم پزشکی گیلان در سمت‌های استادیاری، دانشیاری و استادی تدریس کرد و نخستین استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی گیلان شد.

او ۸ سال سمت معاونت آموزشی، پژوهشی و تحصیلات تکمیلی این نهاد را به عهده داشت. وی که به ترتیب به مرتبه علمی دانشیاری و استادی ارتقاء پیداکرده بود، درنهایت نیز، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان شد.

دانشکده‌ های دانشگاه علوم پزشکی گیلان

 دانشگاه علوم پزشکی گیلان ۸ دانشکده دارد:

 • دانشکده پزشکی – رشت
 • دانشکده دندانپزشکی – رشت
 • دانشکده داروسازی – رشت
 • دانشکده پرستاری و مامایی – رشت
 • دانشکده بهداشت – رشت
 • دانشکده پرستاری و مامایی – لنگرود
 • دانشکده پیراپزشکی – لنگرود
 • دانشکدهٔ واحد بین‌الملل – منطقه آزاد انزلی

دانشکده پزشکی

این دانشکده در سال ۱۳۶۳ و به دنبال پیگیری جمعی از پزشکان استان گیلان، در محل دانشکدهٔ علوم دانشگاه گیلان تأسیس شد و با امکانات آن دانشکده، (با پذیرش ۳۷ دانشجوی پزشکی) فعالیت آموزشی خود را آغاز کرد.

پس از آن و در راستای ادغام آموزش پزشکی و بهداری و تشکیل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (از سال ۱۳۶۵) به مدت ۹ سال، دانشکدهٔ پزشکی در مجاورت دانشکدهٔ پرستاری و مامایی (جهت تربیت پزشک عمومی) فعّالیت نمود.

در سال ۱۳۷۴، دانشکدهٔ پزشکی به محلّ فعلی خود واقع در سایت مرکزی دانشگاه گیلان منتقل شد. این دانشکده، علاوه بر تربیت پزشک عمومی، از سال ۱۳۶۷ پذیرای رشتهٔ کاردانی علوم آزمایشگاهی و رادیولوژی است و ازسال ۱۳۶۹ نیز، با پذیرش دانشجو در رشته‌های تخصّصی پزشکی، فعّالیت خود را گسترش داد.

شمار هیئت علمی و دانشجویان و معرّفی رشته‌ها و مقاطع تحصیلی

این دانشکده، در حال حاضر به ریاست دکتر هومان هاشمیان (از سال ۱۳۹۴)، دارای ۲۲۸ نفر عضو هیئت علمی، ۸ نفر استاد تمام، ۵۱ نفر دانشیار، ۱۵۶ نفر استادیار و ۱۳ نفر مربی می‌باشد. علاوه بر ۶۸۰ دانشجوی پزشکی عمومی، در گروه‌های تخصّصی داخلی، زنان، بیهوشی، اطفال، نورولوژی، اورولوژی، رادیولوژی، قلب، روانپزشکی، گوش و حلق و بینی، چشم، پوست، جراحی عمومی، جراحی مغز و اعصاب و فوق تخصص گوارش بالغین نیز، ۲۱۷ دستیار تخصصّی مشغول به تحصیل دارد.

کتابخانه و مرکز اسناد

کتابخانهٔ دانشکدهٔ پزشکی، همزمان با تأسیس دانشکده در سال ۱۳۶۴ افتتاح شد و شروع به کار کرد.

واحد کتابخانهٔ دانشکدهٔ پزشکی، در مساحتی نزدیک به ۶۸۶متر مربع در طبقهٔ دوم واقع شده است و در حال حاضر با مجموعه‌ای شامل ۷۸۱۰ عنوان کتاب فارسی و لاتین فعّالیت خود را در چارچوب اهداف و رسالت‌های کتابخانه‌های دانشگاهی دنبال می‌کند.

کتابخانهٔ پزشکی، زیر مجموعهٔ معاونت پژوهشی دانشکدهٔ پزشکی است.

سیستم طبقه‌بندی منابع کتابخانه، بر اساس نظام رده‌بندی جهانی NLM یا National library of medicine، نظم موضوعی یافته است.

امانت منابع کتابخانه، با استفاده از سیستم نرم‌افزار پیام/ثنا انجام می‌گیرد.

خدمات اینترنت و شبکه

واحد اطّلاع رسانی دانشکدهٔ پزشکی، در داخل فضای کتابخانه قرار دارد و مجهّز به سیستم online اتّصال به اینترنت است.

این سیستم به صورت wireless در اواخر بهار سال ۱۳۸۲ راه‌اندازی شد و در حال حاضر با ۲۳ دستگاه کامپیوتر مشغول سرویس دهی می‌باشد.

امکان چاپ مقالات و مطالب علمی نیز در این مرکز وجود دارد. در این مرکز، کار با اینترنت رایگان است.

واحد اطلاع‌رسانی و اینترنت

وب سایت دانشگاه علوم پزشکی گیلان از سال ۱۳۸۰ به زبان انگلیسی در شبکهٔ اینترنت قرار گرفت و نسخهٔ فارسی آن نیز با همکاری کمیتهٔ ارتقاء وب سایت دانشگاه در سال ۱۳۸۳ وارد شبکه شد و در حال حاضر امکان جستجو در کتابخانهٔ ملّی دیجیتال پزشکی (INLM) از طریق این سایت میسّر است و امکان دسترسی به جدیدترین منابع علمی پزشکی دنیا در فرمت‌های مختلف را فراهم می‌کند.

بانک‌های اطّلاعاتی، ژورنال‌های الکترونیکی، کتاب‌های الکترونیکی، کتب مرجع، سیستم‌های هوشمند پزشکی، آموزش مداوم پزشکی و اطلس‌های پزشکی به همراه ابزارهای پیشرفتهٔ جستجو، از دیگر امکانات این کتابخانهٔ است. پورتال دانشکدهٔ پزشکی دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز، از سال ۱۳۸۹ راه‌اندازی شده و اخبار و اطّلاعات دانشکده را بازتاب می‌دهد.

بیمارستان‌ها

به منظور آموزش عملی دانشجویان، این دانشگاه ۸ بیمارستان زیر را در اختیار دارد:

 • بیمارستان پورسینا
 • بیمارستان رازی
 • بیمارستان الزهرا
 • بیمارستان حشمت
 • بیمارستان امیرالمؤمنین
 • بیمارستان ۱۷ شهریور
 • بیمارستان شفا
 • بیمارستان سوانح سوختگی ولایت رشت

 انتقادات

تخریب محیط زیست

 عدم مدیریت بر تصفیه پساب بیمارستانی و امحا زباله‌های عفونی بیمارستانی موجب انتقادات از این دانشگاه شده است.

فاضلاب مراکز درمانی

سیستم فاضلاب است و بقیه فاقد تصیفه‌خانه استاندارد بیمارستانی می‌باشند و پساب این مراکز درمانی مستقیم به رودخانه‌های گوهررود، زرجوب و سایر رودخانه‌های استان گیلان و سپس به دریای کاسپین سرازیر می‌شود و در کشاورزی و آبزی‌پروری مورد استفاده قرار میگرد.

سازمان محیط زیست استان گیلان در خرداد ۱۳۹۴ از این بیمارستان به جهت تخریب محیط زیست و آلوده کردن منابع آبی به مراجع قضایی شکایت کرد.

در ۱۸ مرداد ۱۳۹۴ تصاویری از ورود مسقیم فاضلاب و مواد شوینده از بیمارستان توتونکاران رشت و ایجاد مشکل برای اندک موجودات باقی مانده که در این رودخانه زندگی می‌کنند (لاک پشت) منتشر شد.

در فرودین ۱۳۹۵ شش بیمارستان رشت اخطاریه زیست‌محیطی دریافت کردند و بنابر اعلام اداره محیط زیست شهرستان رشت در صورت عدم احداث و مدیریت بهینه سیستم تصفیه فاضلاب و ارائه برنامه زمان‌بندی پس از اتمام زمان اخطاریه به استناد ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

زباله‌های مراکز درمانی

با وجود قانون مدیریت پسماند مصوب ۱۳۸۳ و مسئولیت این دانشگاه، زباله‌های عفونی مطب‌ها، آزمایشگاه‌ها، درمانگاه‌ها، مراکز بهداشت، مراکز جراحی محدود و بیمارستان‌های تحت نظارت این دانشگاه بدون جمع‌آوری و امحا همراه با زباله‌های عادی در دل جنگهای سراوان رشت دفن می‌شود و پس از بارندگی شیرآبه این زباله وارد آب‌های زیر زمینی و رودخانه‌ها و دریا می‌شود.

در برخی موارد این زباله مستقیماً و بدون حتی دفن در طبیعت گیلان رهاسازی می‌شود.

در ۱۰ بیمارستان دولتی گیلان دستگاه امحا زباله غیرفعال و در بقیه نیمه تعطیل است در اردیبهشت ۱۳۹۴ اعلام شد ۳۰۰ تن زباله در جنگهای سراوان رشت واقع در انبار شماره دو این دانشگاه بدون امحا و بی‌خطرسازی دپو و رها شده است.

منبع : ویکی پدیا

تصاویر دانشگاه علوم پزشکی گیلان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *