021-28422910
info@utiran.com
 • نمونه سوالات مدارس

دانشگاه علوم پزشکی لرستان | معرفی دانشگاه علوم پزشکی لرستان + تصاویر

دانشگاه علوم پزشکی لرستان    www.lums.ac.ir

پس از پیروزی انقلاب اسلامی در اوایل دهه ۶۰، لرستان در حوزه علوم پزشکی تنها از یک مرکز آموزش عالی تحت عنوان «مدرسه عالی پرستاری خرم آباد» با ظرفیتی محدود تنها در رشته کاردانی پرستاری بهره مند بود که در سال ۱۳۶۶ با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی پرستاری به دانشکده پرستاری ارتقا یافت./دانشگاه علوم پزشکی لرستان

پس از تثبیت نظام مقدس جمهوری اسلامی و رشد شکوفایی و بالندگی آن و به همت مسئولین این نظام الهی، با توسعه مراکز آموزش عالی در کشور، در مهرماه ۱۳۷۰ ، دانشکده پزشکی با پذیرش ۴۳ دانشجو در رشته پزشکی شروع به کار نمود که به دلیل کمبود امکانات آموزشی، اولین دوره دانشجویان پزشکی به یزد انتقال یافته و دانشگاه علوم پزشکی لرستان عملاً از سال ۱۳۷۲ راه اندازی و شروع به کار نمود.

 با همت والای دولتمردان نظام اسلامی و قرار گرفتن در بستر توسعه، این دانشگاه در حال حاضر با برخورداری از دانشکده های

 • پزشکی
 • پرستاری و مامایی
 • بهداشت
 • پیراپزشکی
 • در خرم آباد
 • پرستاری در الیگودرز
 • پرستاری و فوریت های پزشکی در پلدختر
 • پرستاری در بروجرد

تربیت نیروی انسانی مورد نیاز در حوزه سلامت مشغول فعالیت می باشد.

دانشگاه از تعداد ۱۶۹ عضو هیأت علمی بهره جسته که ۱۴ نفر با مرتبه علمی دانشیار،۸۲ نفر با مرتبه علمی استادیار و ۷۳ نفر با مرتبه علمی مربی بوده و بیش از نیمی از آنها بومی استان هستند.

در حال حاضر تعداد ۱۷۷۱ نفر دانشجو در ۲۱ رشته مقطع تحصیلی مشغول به تحصیل هستند.

همچنین به منظور تربیت پزشک متخصص در استان، دانشگاه برای اولین بار در مهرماه سال ۱۳۹۰، در رشته تخصصی بیماری های داخلی مبادرت به پذیرش دستیار نموده است.

این دانشگاه دارای تعداد ۱۴ بیمارستان با ۱۴۴۰ تخت فعال در سطح استان بوده که تعداد ۴ بیمارستان شهدای عشایر، شهید مدنی، خیریه عسلی و اعصاب و روان به عنوان مراکز آموزشی درمانی مشغول فعالیت هستند.

 تعداد ۵۲ پایگاه اورژانس پیش بیمارستانی شهری و جاده ای که ۳۴ پایگاه آن جاده ای و۱۸ پایگاه شهری در سطح استان فعالیت دارند.

این دانشگاه دارای تعداد ۷ معاونت (بهداشتی، درمان ، غذا و دارو، آموزشی، دانشجویی و فرهنگی ،تحقیقات و فناوری و توسعه مدیریت و منابع) می باشد.

تعداد کارکنان شاغل در سطح واحدهای تابعه استان۸۴۵۰ نفر می باشد که ۶۰ درصد آنها دارای تحصیلات دانشگاهی و ۴۰ درصد نیز دیپلم و زیردیپلم هستند.

دانشگاه دارای ۱۱ شبکه بهداشت و درمان در سطح استان می باشد و در مجموع در سطح استان ۶۳۶ خانه بهداشت فعال و ۷۳ مرکز بهداشتی درمانی شهری فعال،۷۵ مرکز بهداشتی درمانی روستایی فعال،۴۲ پایگاه بهداشتی فعال و ۱۱ مرکز مشاوره به مردم استان ارائه خدمت می نماید.

 اهداف دانشگاه علوم پزشکی لرستان

 • تبدیل شدن به یکی از قطبهای علمی کشور در زمینه داروهای گیاهی
 • بازنگری و اصلاح اولویتهای تحقیقاتی مرتبط با سلامت با توجه خاص به مشکلات سلامت استان و با تاکید بر مداخله و توجه به نقش علوم پایه و بالینی
 • تولید دانش و توجه به فرایند رشد علمی در راستای چشم انداز ۱۴۰۴
 • تصویب و انجام طرح های تحقیقاتی اولویت دار و مرتبط با سیستم های آموزشی،پژوهشی و بهداشتی درمانی
 • توانمندسازی علمی پژوهشی اعضاء هیات علمی،دانشجویان و کارکنان
 • ارتباط با مراکز صنعتی،علمی و پژوهشی و سایر دانشگاهها در سطح استان و کشور

 بخش های دانشگاه علوم پزشکی لرستان

 این دانشگاه دارای تعداد ۷ معاونت (بهداشتی، درمان ، غذا و دارو، آموزشی، دانشجویی و فرهنگی ،تحقیقات و فناوری و توسعه مدیریت و منابع) می باشد.

این دانشگاه دارای تعداد ۱۴ بیمارستان با ۱۴۴۰ تخت فعال در سطح استان بوده که تعداد ۴ بیمارستان شهدای عشایر، شهید مدنی، خیریه عسلی و اعصاب و روان به عنوان مراکز آموزشی درمانی مشغول فعالیت هستند.

تعداد ۵۲ پایگاه اورژانس پیش بیمارستانی شهری و جاده ای که ۳۴ پایگاه آن جاده ای و۱۸ پایگاه شهری در سطح استان فعالیت دارند.

 تعداد کارکنان شاغل در سطح واحدهای تابعه استان۸۴۵۰ نفر می باشد که ۶۰ درصد آنها دارای تحصیلات دانشگاهی و ۴۰ درصد نیز دیپلم و زیردیپلم هستند.

دانشگاه دارای ۱۱ شبکه بهداشت و درمان در سطح استان می باشد و در مجموع در سطح استان ۶۳۶ خانه بهداشت فعال و ۷۳ مرکز بهداشتی درمانی شهری فعال،۷۵ مرکز بهداشتی درمانی روستایی فعال،۴۲ پایگاه بهداشتی فعال و ۱۱ مرکز مشاوره به مردم استان ارائه خدمت می نماید.

 توانمندیها دانشگاه علوم پزشکی لرستان

وجود محققین توانمند در گروههای پایه و بالینی با سابقه علمی پژوهشی قابل قبول نظیر تولید دارو،ثبت اختراع و … . وجود مراکز تحقیقات داروهای گیاهی و تجهیزات آزمایشگاهی مناسب ارتباط بین محققین دانشگاه با پژوهشگران سایر مراکز علمی پژوهشی استان و کشور و انجام پروژه های مشترک رتبه دوم پژوهش در بین دانشگاههای هم سطح در سالهای ۸۷ و ۸۸ کسب رتبه برتر در بخش دانشجویی در جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی.

 موفقیت های پژوهشی

ساخت و تولید داروی گیاهی دنتول حاصل کار تحقیقاتی انجام شده در دانشگاه علوم پزشکی لرستان

 • کسب رتبه پژوهش طی ۳ سال در بین دانشگاههای تیپ ۳ و مستقل
 • کسب رتبه اول در بخش مقالات دانشجویی در جشنواره رازی در سال ۸۷ توسط آقای تقی حیدری عضو هیات علمی و همچنین کسب رتبه اول در بخش مقالات دانشجویی در جشنواره رازی در سال ۸۸ توسط دکتر سمیه شاهرخی عضو هیات علمی
 • ثبت دو اختراع توسط خانم دکتر فرناز خیراندیش عضو هیات علمی
 • اختراع SPLINT جدید در مقایسه با SPLINT های طبی موجود در بازار جهت بیماری کجی شست پا، حاصل کار تحقیقاتی مصوب این دانشگاه توسط خانم احمدی فرد و دکتر بابک میرزاشاهی
 • کسب مقام اول کمیته تحقیقات دانشجویی این دانشگاه در بین شبکه های کمیته تحقیقات دانشجویی کشور در سال ۸۷

 پیام معاونت پژوهش

دکتر علی محمد ورزی معاون محترم تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی لرستان نقش پژوهش در توسعه همه جانبه پایدار چنان برجسته و انکار ناپذیر است که می توان آنرا بدون تردید نیروی محرک توسعه در همه حوزه ها اعم از بهداشت،فرهنگ،اقتصاد و صنعت جامعه دانست.

هیچ کشوری بدون سرمایه گذاری در پژوهش و بدون توسعه همه جانبه علمی به توسعه نرسیده و نخواهد رسید. بسیار واضح است یکی یکی از جایگاههای اساسی برای شکل گیری و انجام پژوهش ، مراکز آموزشی و دانشگاههای کشور می باشد که بسته به نوع فعالیت خود می تواند در این مهم اقدام نمایند .

یکی از این دانشگاهها،دانشگاه علوم پزشکی لرستان است که در سال ۱۳۷۰ عملاً فعالیت خود را آغاز نموده است و هم اکنون در بیش از ۱۵ رشته از جمله پزشکی سالانه حدود ۱۵۰۰ دانشجو تربیت می کند و تعداد ۱۶۹ عضو هیات علمی با مرتبه علمی دانشیار ، استادیار و مربی در آن اشتغال دارند و به امر آموزش و پژوهش مشغولند .

در زمینه تحقیقات و اجرای طرحهای تحقیقاتی این دانشگاه فعالیت خود را عملاً از سال ۱۳۷۵ آغاز نموده است و علی رغم بودجه های کم پژوهش تاکنون بیش از ۵۵۴ طرح تحقیقاتی به انجام رسانده است که از میان آنها طرح منجر به تولید دارو نیز وجود دارد.

همچنین تعداد کثیری از طرحهای فوق به صورت سخنرانی و پوستر در مجامع علمی داخل و خارج از کشور ارائه شده است و یا بصورت مقاله در مجلات علمی پژوهشی خارجی و داخلی به زبان انگلیسی و فارسی به چاپ رسیده است ،لذا علی رغم پتانسیل بالا به دلیل مشکلات مال ،انسانی و سایر موانع اجرایی هنوز به جایگاه اصلی خود نرسیده است.

 تاريخچه دانشكده پزشكي

دانشكده پزشكي در سال ۱۳۷۰ بر اساس مصوبه  شوراي گسترش دانشگاهها تاسيس شد .

اولين گروه دانشجويان اين دانشكده ابتدا در ساير دانشكده ها از جمله يزد پذيرفته شدند ولي در سال ۱۳۷۱ اولين وروديهاي دانشكده مستقيم پذيرفته شده و مشغول به تحصيل شدند و در سال ۱۳۷۲ نيز كارداني رشته علوم آزمايشگاهي به اين دانشكده اضافه شود.

رشته علوم آزمايشگاهي در سال ۱۳۸۷ به كارشناسي ارتقاء يافت . اولين مكان دانشكده پزشكي در انتهاي خيابان رازي ( معاونت تحقيقات و فن آوري فعلي ) تعيين گرديد.

سپس در سال ۱۳۸۰ به منطقه گلدشت منتقل شد.

با اين انتقال فضاهاي فيزيكي دانشكده افزايش يافت و بلاخره در پنجم شهريور ماه ۱۳۸۶ رسماً دانشكده اصلي پزشكي واقع در طرح پرديس توسط وزير بهداشت افتتاح گرديد .

با افتتاح اين طرح در واقع اولين پروژه طرح پرديس نيز افتتاح گرديد . اين دانشكده داراي كلاسها ، آزمايشگاهها و فضاهاي آموزشي مناسب مي باشد.

 دانشكده پرستاري و مامايي

 دانشكده پرستاري در سال ۱۳۶۲ با هدف تربيت نيروي كاردان پرستاري تأسيس شد.

در سال ۱۳۶۶ مجوز كارشناسي پرستاري دريافت و در سال ۱۳۷۰ اولين دوره كارشناسي فارغ التحصيل شدند.

در سال ۱۳۷۰ رشته هاي مامايي در مقطع كارداني و كارشناسي پرستاري شبانه اضافه گرديد و در سال ۱۳۷۱ اولين دوره كارداني مامايي روزانه تاسيس و همچنين در سال ۱۳۷۸ اولين دوره كارشناسي ناپيوسته  و در سال  ۱۳۸۵كارشتاسي  مامايي  و در سال ۱۳۸۹ اولين دوره كارشناسي ارشد پرستاري مراقبت هاي ويژه به رشته هاي دانشكده اضافه گرديد.

در حال حاضر ۳۷۵ دانشجو در مقطع كارشناسي پيوسته و ناپيوسته پرستاري  و كارشناسي  مامايي  و ۱۶ نفر در مقطع كارشناسي ارشد پرستاري مشغول به تحصيل مي باشند.

 دانشكده پيراپزشكي

در سال ۱۳۷۱ با اخذ مجوز رشته هاي هوشبري ، اتاق عمل و علوم  آزمايشگاهي  در مقطع كارداني شبانه و بدنبال آن دوره روزانه در همين رشته ها تحت عنوان آموزشكده پيراپزشكي خرم آباد (۱۷/۱۲/۸۷) تامين گرديد و فضاي فيزيكي آن ابتدا در ساختمان معاونت پژوهشي اسبق واقع در انتهاي خيابان شفا و به دنبال آن تغيير محل در ضلع جنوبي  ميدان امام (ره) خرم آباد به فعاليت خود ادامه داد تا ساختمان مجتمع پيراپزشكي واقع در گلدشت شرقي جنب بيمارستان تامين اجتماعي (محل فعلي ) تكميل گرديد و به اين محل انتقال يافت اين آموزشكده در رتبه بندي كشوري  دانشگاههاي تيپ ۳ رتبه اول  را در سال ۸۳ و رتبه پنجم را در سال ۸۴ احراز نمود.

در حال حاضر اين دانشكده در رشته هاي اتاق عمل ، هوشبري ، در مقاطع كارشناسي پيوسته و كارشناسي ناپيوسته و فن آوري اطلاعات سلامت در مقطع كارشناسي و پرتو شناسي پزشكي در مقطع كارشناسي و فوريتهاي پزشكي در مقطع كارداني با مجموع ۴۴۸ نفر دانشجو به فعاليت خود ادامه مي دهد .

 دانشكده بهداشت و تغذيه

 دانشكده بهداشت و تغذيه در سال ۷۱ تحت عنوان ” آموزشكده بهداشت ” با پذيرش دانشجودر مقطع كارداني رشته هاي بهداشت خانواده و مبارزه با بيماريها شروع به كار نمود.

اين دانشكده در سال ۷۳ اقدام به پذيرش دانشجو در رشته كارداني بهداشت محيط نمود و در سال ۸۱ با پذيرش دانشجو در مقطع كارشناسي ناپيوسته بهداشت محيط رسماً تبديل به دانشكده بهداشت شد.

دانشكده بهداشت در طي سال ۸۵ اقدام به پذيرش دانشجو در رشته بهداشت حرفه اي و در سال ۸۷ دانشجوي مقطع كارشناسي تغذيه پذيرش نموده است كه اين مسير با راه اندازي رشته هاي بهداشتي در مقطع كارشناسي ارشد بهداشت محيط و كارشناسي ناپيوسته و پيوسته بهداشت عمومي و كارشناسي پيوسته بهداشت حرفه اي ادامه يافت.

منابع : سایت دانشگاهویکی پدیا

تصاویر دانشگاه علوم پزشکی لرستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *