021-28422910
info@utiran.com
 • نمونه سوالات مدارس

دانشگاه علوم پزشكی كاشان | معرفی دانشگاه علوم پزشكی كاشان + تصاویر

دانشگاه علوم پزشكی كاشان    www.kaums.ac.ir

کاشان از جمله شهرهای با سابقه و دارای هویت دیرینه فرهنگی است. عالمان، دانشمندان، طبیبان، فیلسوفان، شاعران ونقاشانی که دراین دیار نشو و نمو نموده اند ازجمله نام آورانی هستند که نه تنها نام کاشان را پرآوازه کرده اند بلکه ا یران وجهان اسلام را اعتباری دیگر بخشیده اند./ دانشگاه علوم پزشكی كاشان

از زمانهای دیرین، مجامع و حوزه های علمی مختلفی در این شهر وجود داشته و هم اکنون نیز در گوشه گوشه شهر،عالمان و فرهیختگانی در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی، جرعه نوشان علم و ادب را سیراب می کنند.

پردیس آموزشی دانشگاه علوم پزشكی كاشان

دانشگاه علوم پزشكی كاشان، یکی از دستاوردهای دهه اول انقلاب شکوهمند اسلامی است که بر مبنای مصوبه شورای گسترش دانشگاههای علوم پزشکی کشور در سال ۱۳۶۵، بعنوان دانشکده علوم پزشکی تاسیس گردید.

در بهمن ماه همان سال، دانشگاه  با حدود ۲۰ عضو هیات علمی و بالغ بر ۲۵۰ دانشجو در رشته های پزشکی و پرستاری، عملا فعالیت خود را آغاز نمود.

از آن سال به بعد مرتبا به کیفیت و کمیت دانشجویان پذیرفته شده افزوده شد و به موازات آن، زمینه های فعالیت آموزشی دانشگاه آن چنان گسترش یافت که در سال ۱۳۷۲، نشان دانشگاه به آن تعلق گرفت و درسال ۱۳۹۲ به جرگه دانشگاههای تیپ یک کشور وارد گردید.

در حال حاضر این دانشگاه، شهرستانهای کاشان و آران و بیدگل را تحت پوشش خود دارد و ارائه خدمات گوناگون و گسترده سلامت، توسط هفت معاونت دانشگاه صورت می گیرد.

دانشکده پزشکی پردیس آموزشی دانشگاه با پنج دانشکده دایر شامل:

 • پزشکی
 • پرستاری مامایی
 • بهداشت
 • پیراپزشکی 
 • دندانپزشکی

پردیس خودگردان و ده مرکز تحقیقات فعال دارای موافقت قطعی و اصولی با عناوینک

 • مرکز تحقیقات تروما، علوم تشریح
 • فیزیولوژی (دارای موافقت قطعی)
 • مراکز تحقیقات بیوشیمی و تغذیه در بیماری­های متابولیک
 • پرستاری تروما
 • تولیدسلول­های جنسی
 • عوامل اجتماعی موثر برسلامت
 • فناوری اطلاعات سلامت
 • بیماری های اتوایمیون 
 • بیماری های عفونی (دارای موافقت اصولی)در زمینی با مساحت بیش از ۲۰۰ هکتار، پهناور می باشد.

تعداد رشته های دانشگاه  در مدت سه دهه فعالیت، رشد چشمگیری داشته است بطوریکه در حال حاضر، از ۲ عنوان در سال ۱۳۶۵ به تعداد ۴۷ رشته، افزون گردیده،که از این تعداد، ۱۱ رشته دستیاری تخصصی بالینی، ۵ دوره دکتری تخصصی پژوهشی، ۵ رشته دکتری تخصصی آموزشی، ۱۳ رشته کارشناسی ارشد و ۱۳ رشته تحصیلی در مقاطع دکترای حرفه ای و کارشناسی را شامل میشود.

از مجموع تعداد ۲۸۷۱ دانشجوی تحت پوشش دانشگاه، تعداد ۵۵۶ نفر در مقاطع دستیاری و تحصیلات تکمیلی، ۱۰۱۳ نفردر مقطع دکتری حرفه ای (پزشکی و دندانپزشکی) و بالغ بر ۱۳۰۲ نفر دانشجو در مقاطع کارشناسی مشغول به تحصیل بوده و امور علمی و آموزشی ایشان تحت نظر ۴۱ گروه آموزشی مدیریت می گردد.

کسب رتبه های برتر توسط دانشجویان در المپیاد های علمی، فرهنگی، ورزشی و آزمونهای بورد تخصصی، جامع علوم پایه، پیش کارورزی و میزان قابل توجه قبولی در مقاطع تحصیلی بالاتر در ادوار مختلف تحصیلی و همچنین برگزاری ده ها کنگره ملی و بین المللی از افتخارات  دانشگاه میباشد.

دانشگاه علوم پزشکی کاشان با بیش از سی سال تجربه و فعالیت علمی خود، توانسته است دانشجویان مستعد خود را در سطح کارآمدترین نیروهای علمی کشور، تحویل جامعه دهد.

تا کنون بیش از ۱۳۰۰۰ دانش آموخته از دانشگاه فارغ التحصیل گردیده و در مراکز علمی، درمانی و بهداشتی کشور منشا خدمات ارزنده ای میباشند.

در این میان تربیت بیش از ۱۸۰۰ پزشک عمومی و بالغ بر ۳۰۰ متخصص از دیگر افتخارات دانشگاه می باشد. 

دانشگاه هم اکنون دارای ۲۰۴ نفر عضو هیئت علمی است که تعداد ۱۶ نفر از آنها در مرتبه استادی، ۴۶ نفر در مرتبه دانشیاری، ۱۰۹ نفردر مرتبه استادیاری و ۳۰ نفر در مرتبه مربی اشتغال دارند و باتوجه ارتقاء سطح کیفی، از سال ۱۳۹۱ دارای هیئت ممیزه مستقل می باشد.

دانشگاه علوم پزشكی كاشان با هدف فراهم نمودن وسایل ارتقای علمی و فرهنگی دانشجویان و بهره مندی از چهار خوابگاه دانشجویی شامل دو خوابگاه پسرانه اندیشه و الغدیر، دوخوابگاه دخترانه امام علی (ع) والزهرا(س)  و یک خوابگاه متأهلین، پاویون دستیاران در بیمارستان شهید بهشتی، کتابخانه مرکزی، مسجد، سالن چند منظوره تربیت بدنی با مساحت ۱۷۵۲ مترمربع شامل ( سالن اصلی، بدنسازی، تنیس روی میز، تکواندو، کشتی، دارت و شطرنج)، استخر سرپوشیده با مساحت ۱۵۸۸ متر مربع، زمین چمن فوتبال و آشپزخانه و سالن غذاخوری مرکزی، خدمات متعددی را در زمینه های رفاهی به دانشجویان ارائه میدهد.

این دانشگاه با بهره گیری از ۴۰ نشریه دانشجویی، ۱۱ شورای صنفی، ۸ کانون فرهنگی هنری، ۲ تشکل دانشجویی  و تعداد ۱۰  انجمن علمی سعی در بارور نمودن استعدادهای دانشجویان در زمینه های فرهنگی، هنری و علمی دارد.

دانشگاه علوم پزشكی كاشان هم اکنون با بیش از ۳۵۰۰ نفر نیروی شاغل در بخشهای مختلف بهداشتی، درمانی، پژوهشی، آموزشی و اداری دارای شش مرکز آموزشی درمانی امام علی و شهید بهشتی (به عنوان بیمارستان فوق تخصصی و تخصصی جنرال)، بیمارستان متینی (به عنوان مرکزتخصصی گوش، چشم، حلق و بینی، بیمارستان شبیه خوانی (به عنوان مرکز تخصصی زنان و زایمان)، بیمارستان کارگر نژاد (به عنوان مرکز تخصصی بیماران اعصاب و روان) و بیمارستان نقوی در کاشان و دو مرکز درمانی بیمارستان سیدالشهداء (به عنوان بیمارستان جنرال) و بیمارستان شهید رجایی (به عنوان مرکز تخصصی زنان و زایمان) در آران و بیدگل میباشد که با تعداد بیش از ۱۳۰۰ تخت مصوب بیمارستانی، علاوه بر منطقه کاشان و آران و بیدگل نقاط همجوار این شهرستان شامل نطنز،بادرود، نراق، دلیجان، محلات، میمه و … را به لحاظ ارائه خدمات درمانی تخصصی و فوق تخصصی تحت پوشش قرار می دهد.

 همچنین حوزه معاونت بهداشتی دانشگاه با تحت پوشش داشتن ۲ مرکز بهداشت شهرستان، ۱ مرکز آموزش بهورزی، ۲۶ مرکز خدمات جامع سلامت شهری، ۱۰ مرکز خدمات جامع سلامت روستایی، ۴۰ خانه بهداشت و ۲۷ پایگاه سلامت شهری، خدمات سلامت را به جمعیتی بیش از ۴۶۰ هزار نفر در شهرستانهای کاشان و آران و بیدگل ارائه می نماید.

علاوه بر این، جمعیتی نزدیک به ۴۰ هزار نفراز اتباع غیر ایرانی نیز درمحدوده جغرافیایی دانشگاه حضوردارند که خدمات جامع سلامت را دریافت می کنند.

مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی ( اورژانس ۱۱۵ ) شهرستان های کاشان و آران و بیدگل نیز با بیش از ۱۰۵ نفر پرسنل شاغل در  ۱۸ پایگاه شهری و جاده ای، یک مرکز EOC، دو مرکز ارتباطات رادیویی در شهرستان های کاشان و آران و بیدگل و دو مرکز پیام در شهرستان های کاشان و آران و بیدگل به مردم منطقه ارائه خدمت می نمایند.

بعد از شروع به کار دولت تدبیر و امید و اجرای طرح تحول سلامت در حوزه های آموزش، بهداشت و درمان، شاهد تحولی عظیم در ابعاد ساختاری- نیروی انسانی- هتلینگ و سایر بسته های خدمتی در حوزه های مذکور بوده ایم.

از دستاوردهای مهم این طرح در حوزه آموزش، میتوان به واگذاری ماموریت توسعه دانش فن آوری اطلاعات سلامت به دانشگاه، ایجاد رشته های جدید متناسب با نیازهای جامعه، توسعه کیفی آموزش، توسعه فعالیتهای بین المللی، برنامه ریزی در جهت راه اندازی دوره های مجازی، اعتباربخشی آموزشی مراکز درمانی و اعتباربخشی موسسه ای اشاره کرد.

توافق نامه پنج گانه حوزه درمان در توسعه و احداث فضاهای فیزیکی استاندارد اورژانس ها، اتاق عمل، بخشهای ویژه،  کلینیک تخصصی و فوق تخصصی و تجهیز بخشهای درمانی از اهم اقدامات دانشگاه در راستای طرح تحول سلامت در حوزه درمان میباشد.

همچنین در حوزه بهداشت نیز با اجرای برنامه های ۱۵ گانه تحول سلامت و جذب نیروهای تخصصی لازم و تشکیل پرونده الکترونیک سلامت در قالب سامانه سپاس و سیب، شاهد شکوفایی و ارتقای کمی و کیفی خدمات بهداشتی در مناطق شهری و روستایی می باشیم.

دانشگاه علوم پزشكی كاشان درنظر دارد در افق ۱۴۰۴، به پشتوانه مدیریتی خلاق و پویا و با تکیه بر اندوخته های بی بدیل علمی، فرهنگی و استادان مجرب و محققین تلاشگر و دلسوز، در کنار گسترش تحقیقات بنیادی و تاسیس مراکز دانش بنیان  و تبدیل ایده به پدیده حرکت نموده ونقش خود را به عنوان یکی از دانشگاه های نسل سوم کشور در پیشرفت و توسعه ایران اسلامی و ارتقا سطح سلامت جامعه به بهترین شکل ممکن ایفا نماید.

منبع : ویکی پدیا

 

تصاویر دانشگاه علوم پزشکی کاشان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *