021-28422910
info@utiran.com
 • نمونه سوالات مدارس

دانشگاه صنعتی شاهرود | معرفی دانشگاه صنعتی شاهرود + تصاویر دانشگاه

دانشگاه صنعتی شاهرود    www.shahroodut.ac.ir

دانشگاه صنعتی شاهرود یکی از دانشگاه‌های دولتی ایران است که در شهرستان شاهرود در استان سمنان واقع شده است.

این دانشگاه به‌عنوان اولین دانشگاه تأسیس‌ شده در استان سمنان، هم اکنون:

 • با بیش از ۱۱٬۷۰۰ دانشجو و ۲۹۱ عضو هیئت علمی، دارای بیشترین دانشجوی فنی‌مهندسی در استان سمنان است.
 • ظرفیت پذیرش سالانه دانشجو در دانشگاه صنعتی شاهرود بیش از ۲٬۴۰۰ نفر است که جمعاً در ۱۴۶ رشته (۴۰ رشته در مقطع دکتری، ۷۶ رشته در مقطع کارشناسی ارشد و ۳۰ رشته در مقطع کارشناسی) تحصیل می‌کنند.
 • این دانشگاه دارای ۱۴ دانشکده و ۴ پردیس به نام‌های پردیس مرکزی، پردیس صنعت و فناوری‌های نوین، پردیس مهندسی کشاورزی و پردیس معدن آموزشی می‌باشد که در زمینی به مساحت بالغ بر ۱۸۲ هکتار گسترده شده‌اند.
 • دانشگاه صنعتی شاهرود در سال ۱۳۹۱ توسط پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در رده‌بندی دانشگاه‌های صنعتی ایران در بین ۱۷ دانشگاه صنعتی، پس از دانشگاه صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، علم و صنعت ایران، صنعتی اصفهان و صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، رتبه ششم را کسب کرد.
 • ریاست دانشگاه صنعتی شاهرود هم‌اکنون برعهده دکتر محمدمهدی فاتح استاد تمام دانشکده مهندسی برق و رباتیک این دانشگاه می‌باشد.

پیشینه

 • این دانشگاه تحت عنوان «مدرسه عالی معدن» در سال ۱۳۵۲ با یک رشته کاردانی استخراج ذغال سنگ با سرمایه و مدیریت بخش خصوصی تأسیس شد. مدرسه عالی معدن شاهرود در سال ۱۳۵۴تحت پوشش وزارت صنایع و معادن درآمد و در سال ۱۳۶۱ از تابعیت آن وزارتخانه خارج شد و مدیریت آن به وزارت فرهنگ و آموزش عالی واگذار گردید.
 • در سال ۱۳۶۶ با ایجاد رشته‌های مهندسی معدن و اضافه شدن دوره‌های کاردانی عمران و برق به «مجتمع آموزش عالی شاهرود» تبدیل شد. در سال ۱۳۷۲ با موافقت شورای گسترش آموزش عالی، مجتمع آموزش عالی به «دانشگاه شاهرود» ارتقاء یافت. پس از آن با گسترش رشته‌ها و تحصیلات تکمیلی در سال ۱۳۸۱ به «دانشگاه صنعتی شاهرود» ارتقا پیدا کرد.
 • در مهر ۱۳۹۰ پردیس جدید این دانشگاه با عنوان «پردیس مهندسی و فناوری‌های نوین» با چهار دانشکده و دو خوابگاه دانشجویی آغاز به کار کرد. این پردیس در اردیبهشت ۱۳۹۱ و پس از گذشت ۲ ترم تحصیلی با حضور کامران دانشجو وزیر وقت علوم دولت دهم رسماً افتتاح شد.
 • در سال ۱۳۸۹ نام دانشگاه، بدون تصویب شورای دانشگاه و هیئت امنا و صرفاً به‌خاطر راه‌اندازی برخی رشته‌های علوم انسانی از «دانشگاه صعالی نام دانشگاه مجدداً به «دانشگاه صنعتی شاهرود» تغییر یافت و به جمع دانشگاه‌های صنعتی کشور بازگشت.

دانشکده مهندسی مکانیک و مکاترونیک

دانشکده مهندسی مکانیک و مکاترونیک دانشگاه صنعتی شاهرود در سال ۱۳۷۸ با مقطع کارشناسی مهندسی مکانیک (گرایش سیالات) فعالیت خود را آغاز کرد.

در سال ۱۳۷۹ در گرایش جامدات دانشجو پذیرفت و در سال‌های بعد، در مقاطع بالاتر و گرایش‌های دیگر دانشجو پذیرش و تربیت نمود. این دانشکده دارای ۳۰ عضو هیئت علمی مهندسی (۲۸ عضو با مدرک دکترای تخصصی و ۲ عضو با مدرک فوق لیسانس) در سه گروه تخصصی جامدات، سیالات و مکاترونیک است که در ۲ گرایش مقطع دکتری، ۵ گرایش مقطع کارشناسی ارشد و ۲ گرایش مقطع کارشناسی مشغول به تدریس و پژوهش هستند.

آزمایشگاه‌های آموزشی دانشکده در حال حاضر عبارت‌اند از:

 • ۱- آزمایشگاه ترمودینامیک
 • ۲- آزمایشگاه مکانیک سیالات
 • ۳- آزمایشگاه دینامیک و ارتعاشات
 • ۴- آزمایشگاه مقاومت مصالح
 • ۵- کارگاه اتومکانیک
 • ۶- کارگاه ماشین‌ابزار و ابزارسازی
 • ۷- کارگاه جوشکاری و ورقکاری

آزمایشگاه‌های پژوهشی دانشکده نیز به این شرح است:

 • ۱- آزمایشگاه آشکارسازی و ردیابی
 • ۲-آزمایشگاه تعیین خواص مکانیکی مواد
 • ۳- آزمایشگاه تونل باد

دانشکده مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات

دانشکده مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات در سال ۱۳۸۴ کار خود را آغاز کرد. اولین پذیرش دانشجو در گرایش‌های مهندسی فناوری اطلاعات و مهندسی نرم‌افزار در مهر ماه سال ۱۳۸۴ انجام شد. در حال حاضر این دانشکده در دو گروه فناوری اطلاعات و کامپیوتر در مقطع کارشناسی و در گرایش هوش مصنوعی در مقطع کارشناسی ارشد به فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی می‌پردازد.

در مقطع کارشناسی بسیاری از اساتید دانشجوهای دوره دکترایی هستند که برای تحصیل به دانشگاه آمده‌اند. طبق قوانین آن‌ها موظف هستند حین تحصیل در طول ترم ساعاتی را نیز تدریس کنند. در مقطع کارشناسی اساتیدی با مدرک دکترا کمتر از پنج مورد است.

در ۲۴ دی ۹۲ دروس این دانشکده دچار تغییرات اساسی شد و بسیاری از دروس مورد تأیید وزارت علوم در مهندسی فناوری اطلاعات مانند مبانی الکترونیک دیجیتال، مبانی فناوری اطلاعات، اصول و مبانی مدیریت، شبکه کامپیوتری ۲، مدیریت و کنترل پروژه، مهندسی نرم‌افزار ۱ و ۲، مهندسی فناوری اطلاعات ۱ و ۲، سیستم‌های چند رسانه‌ای، تحقیق در عملیات از نظام آموزشی این دانشکده حذف و جای خود را به دروس رشته مهندسی کامپیوتر داد. این تغییرات نا هماهنگی بسیاری را با سایر دانشگاه‌های ارائه دهنده این رشته به وجود آورد.

دانشکده مهندسی شیمی و مواد

دانشکده مهندسی شیمی و مواد، جدیدترین دانشکده دانشگاه صنعتی شاهرود است که در سال ۱۳۹۴ با تفکیک گروه مهندسی مواد از دانشکده مهندسی مکانیک و مکاترونیک و الحاق رشته مهندسی شیمی به آن تأسیس گردید. گروه مهندسی مواد این دانشکده در سال ۱۳۹۲ با پذیرش دانشجو در گرایش مهندسی سرامیک در مقطع کارشناسی ارشد فعالیت خود را آغاز کرد و در سال ۱۳۹۳ با راه‌اندازی گرایش‌های مواد کامپوزیتی در مقطع کارشناسی ارشد و متالورژی صنعتی در مقطع کارشناسی، فعالیت خود را گسترش داد. همچنین، رشته مهندسی شیمی این دانشکده نیز در سال ۱۳۹۴ با جذب دانشجو در مقطع کارشناسی دایر گردید.

دانشکده مهندسی شیمی و مواد هم‌اکنون دارای ۷ عضو هیئت علمی مهندسی مواد و ۳ عضو هیئت علمی مهندسی شیمی می‌باشد.

آزمایشگاه‌های دانشکده در حال حاضر به شرح زیر است:

 • آزمایشگاه پژوهشی سرامیک
 • آزمایشگاه متالوگرافی
 • آزمایشگاه عملیات حرارتی
 • آزمایشگاه انجماد و ریخته‌گری

پردیس مهندسی و فناوری‌های نوین

در مهرماه سال ۱۳۹۰ پردیس جدید دانشگاه صنعتی شاهرود با عنوان «پردیس مهندسی و فناوری‌های نوین» با انتقال کامل چهار دانشکده (کامپیوتر و فناوری اطلاعات، برق، مکانیک و عمران) از دانشگاه اصلی و دو خوابگاه، در فاصله دو کیلومتری پردیس مرکزی راه‌اندازی شد و در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۱ با حضور کامران دانشجو وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دولت وقت به‌طور رسمی افتتاح گردید. این پردیس در زمان افتتاح فاقد سلف سرویس، کتابخانه، مرکز کامپیوتر، فروشگاه، سالن، زمین ورزشی و فضای سبز بود. پس از گذشت یک ماه از شروع سال تحصیلی ۱۳۹۲ سلف سرویس این پردیس بازگشایی شد.

خوابگاه‌ها و امکانات دانشجویی

دانشگاه صنعتی شاهرود دارای ۳ خوابگاه متمرکز دانشجویی است که یکی از آنها در پردیس مرکزی دانشگاه (پشت کوی اساتید) و دومی که شامل سه ساختمان مجزا است در محل پردیس جدید واقع شده است. سومین خوابگاه دانشگاه نیز در شهرک البرز قرار دارد.

چهلمین سالگرد تأسیس

در ۲۹ بهمن ماه سال ۹۲ مراسم گرامیداشت چهلمین سال تأسیس دانشگاه صنعتی شاهرود و تجلیل از رؤسا، کارکنان و دانش آموختگان این دانشگاه و نیز ارائه دستاوردها با حضور ریاست وقت دانشگاه دکتر علی مرادزاده عضو هیئت علمی دانشکده معدن برگزار شد.در این مراسم مشاور عالی وزارت علوم دکتر جعفر توفیقی به همراه مسئولان استان و شهرستان شرکت داشتند.

پارک علم و فناوری استان سمنان

پارک علم و فناوری استان سمنان در شاهرود و در مجاورت پردیس مهندسی و فناوری‌های نوین دانشگاه صنعتی شاهرود واقع شده است. این پارک وظیفه هدایت و راهبری مراکز رشد استان سمنان را برعهده دارد. مرکز رشد شماره ۱ (شاهرود) در بهمن ماه سال ۸۲ در محل دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی شاهرود واقع در شهرک رضوی بسطام راه اندازی و شروع به فعالیت نمود. این مرکز تاکنون موفق به جذب حدود ۱۰۵ واحد در زمینه‌های کشاورزی، الکترونیک، فناوری اطلاعات، معدن، شیلات، عمران و معماری و … گردیده است. گفتنی است از کل واحدهای مذکور در حدود ۹۰ واحد با اجرای موفق ایده محوری خود به عنوان واحد فناور رشد یافته از این مرکز خارج گردیده و تعداد ۲۶ واحد نیز در حال حاضر در مرکز مستقر و مشغول به اجرای ایده خود می‌باشند.

رئیس پارک علم و فناوری استان سمنان دکتر سید محمداسماعیل جلالی (دانشیار دانشگاه صنعتی شاهرود) و رئیس مرکز رشد واحدهای فناور شاهرود دکتر حمید هراتی‌زاده (دانشیار دانشگاه صنعتی شاهرود) هستند.

منبع : ویکی پدیا

تصاویر دانشگاه صنعتی شاهرود

دانشگاه صنعتی شاهرود

دانشگاه صنعتی شاهرود

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *