021-28422910
info@utiran.com
 • نمونه سوالات مدارس

دانشگاه شهرکرد | معرفی دانشگاه شهرکرد + تصاویر دانشگاه

دانشگاه شهركرد    www.sku.ac.ir

دانشگاه شهرکرد دانشگاهی دولتی در شهرکرد، مرکز استان چهارمحال و بختیاری است که از جمله دانشگاه‌های سراسری ایران به شمار می‌رود.

تاریخچه

دانشگاه شهرکرد ابتدا در سال ۱۳۵۶ با عنوان آموزشکده دامپروری شهرکرد در یک ساختمان استیجاری در میدان دانشگاه شهر شهرکرد به عنوان یکی از واحدهای تابعه دانشگاه اصفهان اقدام به پذیرش ۳۰ نفر دانشجو در رشته دامپروری نمود و تا سال ۱۳۵۹ به کار خود ادامه داد.

پس از انقلاب فرهنگی و همزمان با بازگشایی دانشگاه‌ها، در سال ۱۳۶۱ آموزشکده کشاورزی شهرکرد فعالیت خود را زیر نظر دانشگاه صنعتی اصفهان در قالب دو رشته کاردانی امور زراعی (تکنولوژی تولیدات گیاهی) و کاردانی امور دامی (تکنولوژی تولیدات دامی) آغاز نمود.

سپس در سال ۱۳۶۷ آموزشکده کشاورزی به مجتمع آموزش عالی ارتقاء یافت و علاوه بر دو رشتة سابق، در سه رشتة جدید، شامل مهندسی کشاورزی گرایش زراعت و اصلاح نباتات، کاردانی منابع طبیعی (تکنولوژی مرتع و آبخیزداری) و کاردانی دامپزشکی اقدام به پذیرش دانشجو نمود. در سال ۱۳۶۹ نیز بیش از ۱۰۳ هکتار از اراضی ضلع شمالی و همچنین پارک جنگلی و مرتع شرقی مجتمع آموزش عالی به اراضی قبلی ملحق شد که در مجموع زمینهای تملک شده به حدود ۲۵۳ هکتار رسید. با توجه به رشد و توسعه آموزش عالی در استان و بر اساس مصوبه شورای گسترش آموزش عالی در سال ۱۳۷۰ مجتمع آموزش عالی شهرکرد به دانشگاه شهرکرد تبدیل شد.

هم اکنون

هم اکنون در دانشگاه شهرکرد بیش از ۸ هزار دانشجو  در ۱۸۴ رشته تحصیلی (شامل ۵۳ رشته کارشناسی، ۸۲ رشته کارشناسی ارشد، ۴۸ رشته دکتری تخصصی و یک ‌رشته دکتری حرفه‌ای) مشغول به تحصیل هستند.

همچنین ۳۲۱ نفر عضو هیات علمی شامل ۲۷ استاد، ۹۰ دانشیار، ۱۹۰ استادیار و ۱۴ مربی در ۸ دانشکده (کشاورزی، فنی و مهندسی، منابع طبیعی و علوم زمین، ادبیات و علوم انسانی، علوم پایه، دامپزشکی، علوم ریاضی، هنر و علوم انسانی فارسان)، ۵ پژوهشکده (فناوری جنین، زیست‌فناوری، بیماری‌های مشترک انسان و دام، مرکز تحقیقات منابع آب، نانوتکنولوژی)، قطب علمی آنالیز غیرخطی- بهینه‌سازی و کنترل، گروه پژوهشی فتونیک و مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه مشغول به فعالیت های علمی و پژوهشی هستند.

این دانشگاه با برخورداری از حدود ۳۲۱ عضو هیئت علمی که ۹۵ درصد آنان دارای مرتبه استادیار و بالاتر هستند، از نظر نسبت استادیار و بالاتر به کل اعضای هیئت علمی، جایگاه ویژه‌ای در سطح کشور دارد. پردیس دانشگاه شهرکرد نیز از سال ۱۳۹۲ فعالیت خود را در ۱۲ رشتهٔ کارشناسی ارشد و ۳ رشتهٔ دکترای تخصصی آغاز نموده است.

دانشکده‌ها

 • دانشکده علوم ریاضی
 • دانشکده ادبیات و علوم انسانی
 • دانشکده دامپزشکی
 • دانشکده علوم پایه
 • دانشکده فنی و مهندسی
 • دانشکده کشاورزی
 • دانشکده منابع طبیعی و علوم زمین
 • دانشکده هنر و علوم انسانی در فارسان

 نشریات علمی

دانشگاه شهرکرد دارای ۸ نشریهٔ علمی شامل:

 • ۲ نشریهٔ علمی – پژوهشی با عنوان پژوهش آب ایران و نشریه علوم درمانگاهی دامپزشکی ایران 
 • ۶ نشریهٔ علمی – تخصصی با عنوان بیماریهای مشترک انسان و دام، پژوهش‌های مکانیک ماشینهای کشاورزی، فصلنامه ادبیات و علوم انسانی، مجله مدیریت خاک، مجله گیاه و تنش‌های محیطی و مجله پژوهش در تغذیه دام می‌باشد.

افتخارات دانشگاه

رکورد جهانی مسابقات خرپای ماکارونی در سومین دورهٔ مسابقات که به همت انجمن علمی مهندسی عمران در اردیبهشت ۱۳۸۸ برگزار گردید شکسته شد.

دانشگاه شهرکرد در سال ۱۳۹۱، رتبه ۱۷ کشور در قبولی دانش آموختگان کارشناسی ارشد در مقطع دکتری تخصصی را کسب کرد.

منبع: ویکی پدیا

تصاویر دانشگاه شهرکرد

دانشگاه شهرکرد دانشگاه شهرکرد دانشگاه شهرکرد

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *