021-28422910
info@utiran.com
  • آزمون آنلاین زیست شناسی

دانشگاه روزانه چیست؟ | تفاوت دوره روزانه با شبانه چیست؟

دانشگاه روزانه چیست؟

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که دوره روزانه و نوبت دوم در تحصیلات تکمیلی به چه معناست؟ آیا کلاس‌های نوبت دوم بعد از ظهرها یا شب برگزار می‌شوند؟ دانشجویان این دوره‌ها به طور یکسان از امکانات تحصیلی برخورداراند یا خیر؟ با توجه به اهمیت اطلاع از این مفاهیم و نقش تاثیر‌گذار هریک در دروان تحصیلی شما، دراین مقاله سعی کردیم به معنا و جوانب هر کدام از این دو بپردازیم و شما را در انتخابی آگاهانه و هوشمند راهنمایی کنیم.

تحصیل در دوره روزانه به چه معناست؟

دوره روزانه در دانشگاه‌های تحت نظر وزارت علوم تحقيقات و فن‌آوري، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکي يا ساير نهادهاي رسمي کشور تعریف می‌شود.

شما با قبولی و تحصیل در دوره روزانه هزینه‌ای تحت عنوان شهریه به دانشگاه پرداخت نخواهید کرد.

دانشگاه‌هايي که مجري رشته‌هاي روزانه می‌باشند معمولأ امکانات رفاهي مناسبی نظیر خوابگاه‌های تحت نظر دانشگاه، وام دانشجویی، کار دانشجویی و غیره را برای رفاه دانشجویان فراهم میاورند. ساعات تشکيل کلاس‌ها به صورت معمول از صبح تا عصر می‌باشد و دانشجو موظف است بر اساس واحدهاي درسي انتخابي و ساعات مقرر شده به طور تمام وقت در دانشگاه حضور يابد.

دانشگاه روزانه چیست؟

توجه داشته باشید که با انتخاب و قبولی در این دوره تحت هر شرایطی ملزم به ثبت نام و تحصیل می‌باشید. در غیر این صورت سال بعد از شرکت در کنکور سراسری محروم خواهید شد. این دوره به دلیل بورس تحصیلی و معافیت از پرداخت هزینه متقاضیان بیشتری دارد و به طبع رقابت برای قبولی در این دوره سخت‌تر است.

 پس از قبولی در دوره روزانه امکان انصراف وجود ندارد. در صورت انصراف از دانشگاه، شما از شرکت در کنکور سال بعد محروم خواهید شد.

محصلان در این دوره متعهد می‌شوند به ازای تحصیل رایگان پس از پایان تحصیل در کشور مشغول به کار شوند. مدت زمان این تعهد بسته به منطقه تحصیلی دانشجو متفاوت است، بدین گونه که برای دانشجویان منطقه یک کشور به ازای هر ترم، شش ماه کار و برای منطقه دو به ازای هر ترم، یکسال کار در تعریف شده است. دریافت دانشنامه و زیرنمرات اصلی تنها با انجام این تعهد یا پرداخت هزینه تحصیلی به صورت یکجا در پایان تحصیل امکان پذیر می‌باشد.

تحصیل در نوبت دوم چگونه است و چه شرایطی دارد؟

این دوره که به تازگی از عنوان شبانه به نوبت دوم تغییر نام داده است نیز در دانشگاه‌های زیر نظر وزارت علوم تحقيقات و فن آوري، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکي يا ساير نهادهاي رسمي کشور تعریف می‌شود. دانشجویان این دوره از تمامی شرایط و امکانات تحصیلی فراهم شده در دوره روزانه برخوردار اند. به بیان دیگر کیفیت ارائه دروس، چگونگی ارزیابی دانشجو، محیط آموزشی و اساتید، فلوچارت واحدهای درسی رشته تحصیلی، آیین نامه‌های اصلی، تسهیلات و وام دانشجویی یکسان است.

دانشجویان دوره نوبت دوم یا شبانه تمامی شرایط و امکانات تحصیلی دوره روزانه را خواهند داشت. تنها ممکن است برخی از امکانات رفاهی از قبیل میزان استفاده خوابگاه دانشجویی (تعداد ترم‌های استفاده) و مبلغ وام دانشجویی برای این گروه متفاوت باشد.

تنها تفاوت در پرداخت شهریه اندک دانشگاه می‌باشد که بسته به مقررات دانشگاه و مقطع تحصیلی متفاوت است. بر خلاف تصورات عمومی کلاس‌های نوبت دوم نیز همانند دوره روزانه در طول روز برگزار می‌شود و دانشجویان از همان کلاس‌های دانشجویان دوره روزانه بهره‌مند می‌شوند. جهت حفظ منافع دانشجویان نوبت دوم، سقف ترم‌های تحصیلی مجاز معمولا دو ترم بیشتر از سایر محصلان است.

در مورد شرایط واگذاری خوابگاه به دانشجویان دوره نوبت دوم، کاملا بسته به شرایط رفاهی دانشگاه است. اما ملزما دانشگاه موظف به ارائه خوابگاه به دانشجویان نوبت دوم نیست. به دلیل عدم تعلق خوابگاه از سوی دانشگاه در تمامی دوران تحصیل و هزینه بر بودن تحصیل و غیره اخذ پذیرش در این دوره غالبا به صورت بومی و استانی صورت می‌گیرد.

پیشنهاد ما این است که اگر شرایط خوابگاه برای شما مهم است، حتما پیش از انتخاب آن دانشگاه به دانشجویان شبانه مراجعه و از وضعیت ارائه خوابگاه مطمئن شوید، چرا که روال تخصیص خوابگاه به دانشجویان در سالیان مختلف معمولا به یک صورت است.

دانشگاه روزانه چیست؟

شرایط واگذاری خوابگاه به دانشجویان دوره نوبت دوم، کاملا بسته به شرایط رفاهی دانشگاه است. دانشگاه موظف به ارائه خوابگاه به دانشجویان نوبت دوم نیست. اما در بسیاری از دانشگاه‌ها به دانشجویان شبانه نیز خوابگاه دانشجویی تعلق می‌گیرد.

محصلان این دوره با پرداخت شهریه دانشگاه تعهدی در خصوص انجام کار در کشور متقبل نمی‌شوند و قادراند پس از فارغ التحصیلی دانشنامه و زیر نمرات اصلی خود را از دانشگاه دریافت نمایند.

لازم به ذکر است که عنوان نوبت دوم در دانشنامه تحصیلی دانشجو ذکر نخواهد شد. البته این موضوع بسته به قوانین و مقررات وزارت دانشگاه مربوطه در سال‌های مختلف، متفاوت می‌باشد و امکان تغییر آن وجود دارد.

یوتیران – دانشگاه روزانه چیست؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *