021-28422910
info@utiran.com
  • آزمون آنلاین زیست شناسی

حذف مدارس سمپاد! | آزمون ورودی مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی حذف می شود؟

معاون سابق مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان با اشاره به اینکه حذف آزمون ورودی به پایه هفتم مدارس سمپاد استرس دانش‌آموزان دوره ابتدایی را کاهش می‌دهد، گفت:‌ مسئولان باید توجه داشته باشند با حذف این مدارس دانش‌آموزان مستعد جذب مدارس غیردولتی نشوند.

در روزهای گذشته وزیر آموزش و پرورش از حذف آزمون ورودی مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی برای ورود به پایه هفتم و ممنوعیت برگزاری هر نوع آزمون و تجویز کتاب‌های کمک‌آموزشی در دوره ابتدایی خبر داد.

 این تصمیم اگر به درستی اجرایی شود می‌تواند بازار کتاب‌های کمک آموزشی و استرس آزمون‌ها در مدارس ابتدایی را حذف کند و با حذف آزمون ورودی به پایه هفتم مدارس استعدادهای درخشان به تدریج و تا سه سال آینده مدارس سمپاد در دوره متوسطه اول حذف خواهند شد.

 در همین رابطه محمد نستوه معاون سابق مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، در خصوص حذف آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی و استعدادهای درخشان در پایه هفتم و حذف تدریجی این مدارس در سه سال آینده در دوره متوسطه اول اظهار کرد: تمام کارشناسان معتقدند که برگزاری آزمون مدارس سمپاد و نمونه دولتی در پایه هفتم موجب ایجاد استرس برای دانش‌آموزان دوره ابتدایی می‌شود که با حذف آن دانش‌آموزان دوره ابتدایی نیز از اضطراب رها می‌شوند.

حذف مدارس سمپاد! | آزمون ورودی مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی حذف می شود؟

 وی افزود: مسئولان آموزش و پرورش باید دقت داشته باشند که با حذف مدارس استعدادهای درخشان و نمونه دولتی در دوره متوسطه اول عمده دانش‌آموزان به ویژه در شهرهای بزرگ جذب مدارس غیردولتی می‌شوند بنابراین بهتر بود سازوکاری طراحی می‌شد که این مدارس باقی مانده ولی آزمو‌ن‌ها حذف شوند.

 معاون سابق مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان گفت: تمام کارشناسان معتقد بودند آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان و نمونه دولتی در پایه هفتم فشار روانی زیادی را برای دانش‌آموزان ایجاد می‌کند و باید سازوکار جایگزینی برای آن طراحی می‌شد.

 نستوه ادامه داد: مسئولان آموزش و پرورش به دنبال اجرای طرح شهاب هستند ولی این طرح هنوز تقویت نشده و به مرحله‌ای نرسیده که بتوان از سوابق آن برای جداسازی دانش‌آموزان مستعد استفاده کرد و آنچه که هم اکنون اتفاق افتاده تصمیمی است که منجر به حذف مدارس سمپاد و نمونه دولتی در دوره متوسطه اول می‌شود.

 وی خاطرنشان کرد: مدارس استعدادهای درخشان در دوره متوسطه دوم عمدتاً برای آماده شدن دانش‌آموزان برای قبولی در کنکور فعالیت می‌کنند و محیطی برای خلاقیت و پژوهش وجود ندارد.

 معاون سابق مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان عنوان کرد: کارشناسان معتقدند ۹۷٫۵ درصد دانش‌آموزان باید در کنار یکدیگر درس بخوانند اما در هر جامعه ای دو درصد دانش‌آموزان تیزهوش هستند که باید برای آنها فکری کرد یعنی جداسازی دانش‌آموزان تیزهوش باید اتفاق بیفتد.

 نستوه گفت:‌ هم‌اکنون میزان پذیرش دانش‌آموزان در مدارس تیزهوشان بالاست به گونه‌ای که گاه دانش‌آموزان سختکوش در این مدارس حضور می‌یابند که باید میزان پذیرش را کاهش داد اما باید برای دانش‌آموزان تیزهوش فکری کرد و پاک کردن صورت مسئله فایده‌ای ندارد، و حذف مدارس سمپاد در دوره متوسطه اول پاک کردن صورت مسئله است بهتر بود به جای آن روش‌های پذیرش دانش‌آموزان در این مدارس متفاوت می‌شد.

 منبع : تسنیم

اخبار مدارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *