021-28422910
info@utiran.com
  • آزمون آنلاین زیست شناسی

تحصیل در نروژ | شرایط و مدارک لازم

تحصیل در نروژ

با توجه به اینکه امکان تحصیل در نروژ به زبان انگلیسی دراکثر رشته ها و در تمام مقاطع وجود دارد، در نتیجه این شرایط اعزام دانشجو به نروژ یک مزیت برای این کشور به حساب می آید.

دومین مزیت تحصیل در نروژ این است که با وجود اینکه هزینه ی تحصیل در نروژ در هر ترم بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ کرون می باشد، با این وجود هزینه ی تحصیل برای دانشجویان خارجی رایگان می باشد. یعنی همه ی افراد خارجی می توانند از تحصیل رایگان در نروژ بهره مند شوند.

تحصیل در نروژ در مقطع لیسانس

از شرایط اعزام دانشجو و تحصیل در نروژ در مقطع لیسانس این است که تحصیل به هر دو زبان نروژی و انگلیسی می باشد.

برای تحصیل در مقطع لیسانس به زبان انگلیسی الزامی است که فرد مدرک زبان انگلیسی آیلتس حداقل ۵ آکادمیک یا مدرک زبان انگلیسی تافل ۵۰۰ داشته باشد؛ البته مدرک زبان انگلیسی تافل ۶۰ به صورت اینترنتی نیز مورد قبول می باشد، که هر دانشگاه با توجه به نوع رشته و مقطع تحصیلی ممکن است هر کدام را مورد قبول داشته باشد.

نکته ای که در همین جا باید ذکر شود این است که ارائه مدرک زبان برای دانشگاه های معتبر نروژ الزامی است و تحصیل در نروژ بدون مدرک زبان عملاً زیاد مورد تایید نیست و این موسسه پذیرش از دانشگاه های نروژ بدون مدرک زبان را توصیه نمی کند.

برای اخذ پذیرش در دانشگاه های نروژ در مقطع لیسانس، فرد باید مدرک دیپلم ۱۲ ساله همراه با حداقل یکسال تحصیل در دانشگاه و یا مدرک دیپلم ۱۱ ساله همراه با حداقل دو سال تحصیل در دانشگاه( فوق دیپلم در رشته ی مربوطه) داشته باشد.

مدت دوره ی تحصیل در نروژ در مقطع لیسانس ۳ سال می باشد. در این دوره دانشجو می تواند ۲۰ ساعت در هفته کار دانشجویی انجام دهد.

ممکن است دانشگاه از فرد دانشجو بخواهد که یک دوره زبان نروژی را به مدت یکسال بگذراند که البته هزینه ی این دوره رایگان می باشد.

تحصیل در نروژ در مقطع فوق لیسانس

تحصیل در نروژ در مقطع فوق لیسانس نیز به هر دو زبان نروژی و انگلیسی می باشد. برای تحصیل به زبان انگلیسی در مقطع فوق لیسانس، الزامی است که فرد مدرک زبان انگلیسی آیلتس حداقل ۵/۵ تا ۶ آکادمیک یا مدرک زبان انگلیسی تافل حداقل ۵۲۵ تا ۵۵۰ داشته باشد؛ البته مدرک زبان انگلیسی تافل ۷۲ تا ۸۰ به صورت اینترنتی نیز مورد قبول می باشد ، و باز هم هر دانشگاه با توجه به نوع رشته ی تحصیلی، ممکن است هر کدام را بخواهد؛ و اگر نیاز باشد که فرد دوره ی زبان نروژی را بگذراند، به مدت یکسال و به صورت رایگان می باشد.

برای اخذ پذیرش در این مقطع از کشور نروژ، فرد باید حداقل مدرک لیسانس داشته باشد. دوره ی تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کشور نروژ ۲ سال می باشد. و از شرایط اعزام دانشجو به نروژ این است که در این دروه فرد دانشجو، اجازه ی ۲۰ ساعت کار در هفته دارد.

تحصیل در نروژ در مقطع دکترا

تحصیل در نروژ در مقطع دکترا به زبان انگلیسی برای هر رشته ای امکان پذیر است. دوره ی تحصیل در مقطع دکترا در این کشور ۳ سال است؛ و با توجه به اینکه دوره ی دکترا در هر کشوری نوعی کار به حساب می آید، به فرد دانشجو fund یا کمک هزینه ی تحصیلی تعلق می گیرد.

برای تحصیل در این دوره به زبان انگلیسی شخص باید حداقل مدرک زبان انگلیسی آیلتس ۷ را داشته باشد. البته امکان گرفتن پذیرش به صورت مستقیم برای این دوره وجود ندارد و فرد دانشجو باید مجدد برای اخذ پذیرش در دوره ی فوق لیسانس اقدام کند. در مقطع دکترا نیز دانشجو می تواند ۲۰ ساعت در هفته به صورت پاره وقت کار کند.

هزینه های تحصیل در نروژ بیشتر بستگی به شهر محل تحصیل دارد و ماهانه بین ۷۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ کرون متغیر می باشد. البته معمولاً به اینچنین هزینه هایی در اروپا ، تحصیل رایگان اطلاق می شود.

در ضمن تحصیل رایگان علاوه بر نروژ در اتریش ، فرانسه ، فنلاند و آلمان نیز وجود دارد. با توجه به اینکه ویزای تحصیلی نروژ ، از نوع شینگن می باشد، در نتیجه دانشجو می تواند در کشورهای عضو شینگن به راحتی تردد کنند.

توجه داشته باشید که تطابق مدارک تحصیلی در کشور نروژ برای اخذ پذیرش از دانشگاه های نروژ باید مورد تایید آژانس NOKUT قرار بگیرد. از شهرهای مهم کشور نروژ می توان به چند شهر اسلو، تروندهایم، استاوانگر و برگن اشاره کرد.

در انتها به این می پردازیم که یکی از بهترین راه های مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل است، البته با توجه به الزامی بودن مدرک زبان و شرایط آب و هوایی بهتر، معمولاً افرادی که قصد بهره مندی از تحصیل رایگان را دارند، تحصیل در اتریش را انتخاب می کنند که ضمن استفاده از فضای کسب و کار بهتر در اتریش از مزایای اقامت در یکی از بهترین شهرهای دنیا نیز برخوردار شوند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *