021-28422910
info@utiran.com
  • آزمون آنلاین زیست شناسی

تحصیل در هند | شرایط و مدارک لازم | هزینه های تحصیل در هند

تحصیل در هند

هند یا همان هندوستان ، کشوری در جنوب آسیا است و پایتخت آن دهلی نو است . هندوستان دارای زمین های حاصل خیز و آب و هوای مرطوب و پر باران است./ تحصیل در هند

هند دومین کشور پرجمعیت دنیا از لحاظ جمعیت است . پرجمعیت ترین و مهم ترین شهر های هند عبارت اند از بمبئی ، دهلی ، کلکته ، مدرس و بنگولر.

زبان رسمی این کشور هندی و انگلیسی است اما حدودا ۲۲ زبان در این کشور مورد استفاده قرار می گیرد . شاید برای شما جالب باشد که بدانید هند دارای فرهنگ ها و ادیان مختلف است.

تحصیل در هند

حدود ۸۰ درصد از مردم ساکن در کشور هند پیرو آئین های هندو و ۱۴ درصد از آنها مسلمان هستند . واحد پول این کشور روپیه هند است.

هندوستان دارای جاذبه های زیاد گردشگری است که باعث شده هر شخصی بعد از سفر به آنجا تا مدت ها از عجایب و جاذبه های سفرش تعریف کند.

جمعیت زیاد ساکن در هندوستان باعث شده که دولت این کشور دانشگاه ها و کالج های مختلفی برای اقشار مختلف جامعه بنا کند.

وجود دانشگاه های معتبر در حد بین المللی باعث شده هر ساله تعدادی دانشجو تحصیل در هندوستان را انتخاب کنند . تحصیل در هند در مقاطع مختلف و رشته های مختلف امکان پذیر است.

در ادامه به بررسی مزایا ، شرایط ، هزینه زندگی و هزینه تحصیل در هند می پردازیم .

مزایای تحصیل در هند

تحصیل در هند که کشوری آسیایی است مزایایی نسبت به سایر کشور ها دارد ، این مزایا عبارت اند از :

  • شهریه های نسبتا پایین تحصیل در هند
  • تحصیل در هند در دانشگاه های معتبر
  • تحصیل در هند به زبان انگلیسی
  • هزینه زندگی مناسب در هند
  • مسافت کم هند تا ایران نسبت به سایر کشور های اروپایی

تحصیل در هند

شرایط تحصیل در هند

تحصیل در هندوستان یکی از گزینه های مناسب برای افردی است که قصد تحصیل در کشوری آسیایی را دارند . تحصیل در هند در همه مقاطع به زبان انگلیسی است و این موضوع یک ویژگی مثبت برای کسانی است که دارای مدرک زبان انگلیسی هستند.

البته نیاز به داشتن مدرک زبان انگلیسی نیست و اگر فردی تسلط نسبی به زبان انگلیسی داشته باشد ، می تواند در دوره های زبان انگلیسی در هند شرکت کند . البته هزینه ای جداگانه از دانشجو گرفته خواهد شد.

پذیرش در دانشگاه های هند به مراتب راحت تر از سایر کشور هاست . البته باید توجه کنید که برای اخذ پذیرش دانشگاه هایی را انتخاب کنید که مورد تائید وزارت علوم ایران باشد .

اگر متقاضی تحصیل در هند در مقطع کارشناسی هستید باید دارای مدرک پیش دانشگاهی مرتبط با رشته درخواستی برای تحصیل باشید . معدل مقطع پیش دانشگاهی شما باید ۱۴ به بالا باشد . طول دوره کارشناسی در هند حدودا ۳ تا ۴ سال است .

اگر متقاضی تحصیل در هند در مقطع کارشناسی ارشد هستید باید دارای مدرک کارشناسی مرتبط با رشته درخواستی برای تحصیل باشید . معدل مقطع کارشناسی شما باید ۱۴ به بالا باشد . طول دوره کارشناسی ارشد در هند حدودا ۱ تا ۲ سال است .

اگر متقاضی تحصیل در هند در مقطع دکتری هستید باید دارای مدرک کارشناسی ارشد مرتبط با رشته درخواستی برای تحصیل باشید .

معدل مقطع کارشناسی ارشد شما باید ۱۵ به بالا باشد . علاوه بر آن شما باید خلاصه پروپوزال خود را به دانشگاه مورد نظرتان ارسال کنید . طول دوره دکتری در هند حدودا ۴ تا ۵ سال است .

فقط در مقطع دکتری اجازه تقاضای ویزا برای همسر فرد متقاضی به تحصیل است و در بقیه موارد اجازه اخذ ویزا برای همسر به فرد متقاضی داده نمی شود .

تحصیل در هند

با توجه به جمعیت زیاد در هند مشکلاتی مانند بیکاری در آن به وضوح دیده می شود پس طبیعی است که اجازه کار دانشجویی به هیچ یک از دانشجویان بین المللی در هر مقطعی داده نمی شود .

اگر در تامین هزینه تحصیل و زندگی دچار مشکل هستید ، می توانید تحصیل در ژاپن و تحصیل در ترکیه را به عنوان مقصد تحصیلیتان استفاده کنید .

دانشجویانی که در حال تحصیل در هندوستان هستند ، می توانند با پرداخت هزینه های درمانی از تمامی خدمات درمانی در هند بهره مند شوند .

کشور هندوستان در رشته های پزشکی هم دانشگاه های معتبر و خوبی دارند. البته در سال ۲۰۱۶ به بعد تعدادی از دانشگاه های پزشکی در هند از لحاظ وزارت بهداشت فاقد صلاحیت شدند .

هزینه های تحصیل در هند

هزینه تحصیل در هند در مقطع کارشناسی برای رشته های مهندسی در سال حدودا ۱۰۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار است و برای بقیه رشته ها ۶۰۰ تا ۸۰۰ دلار در سال است .

هزینه تحصیل در هند در مقطع کارشناسی ارشد برای رشته های مهندسی در سال حدودا ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار است و برای بقیه رشته ها ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار در سال است .

هزینه تحصیل در هند در مقطع دکتری برای رشته های مهندسی در سال حدودا ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ دلار است و برای بقیه رشته ها ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار در سال است .

هزینه تحصیل در هندوستان در کالج های زبان برای افرادی که مدرک زبان انگلیسی ندارند ۹۰ هزار روپیه معادل ۱۷۰۰ دلار است .

تحصیل در هند

هزینه های زندگی در هند

افرادی که قصد تحصیل در هند را دارند باید بدانند که هزینه زندگی در هند تقریبا چه میزان است . تحصیل در هندوستان برای کسانی که قصد تحصیل در کشوری کم هزینه را دارند مناسب است .

اولین بخش هزینه زندگی در هند به اجاره خانه تعلق دارد . معمولا به دلیل تعداد زیاد دانشجو امکان اخذ خوابگاه کم است و دانشجو در بیشتر موارد مجبور به اجاره خانه است . اگر فرد توانست خوابگاه بگیرد باید در سال ۹۰۰۰۰ روپیه به خوابگاه دهد .

لازم به ذکر است در هند باید اجاره ۱۰ ماه را به عنوان پیش پرداخت بدهد که این پول پس از اتمام اجاره نامه به دانشجو بازگردانده می شود .

در صورت تمدید قرار داد ۵ درصد به مبلغ پول ودیعه اضافه می شود و در صورت تخلیه ، پول یک ماه از روی پیش پرداخت به عنوان پول نقاشی کم می شود . هزینه اجاره خانه یک خوابه در منطقه متوسط در هند حدودا ۷۰۰۰ روپیه تا ۱۲۰۰۰روپیه است .

دومین هزینه مهم بعد از هزینه اجاره خانه ، هزینه خوراک است . تقریبا هر فرد باید ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ روپیه در ماه بابت هزینه خوراک در منزل صرف کند .

به طور کلی می توان گفت هزینه سالانه زندگی در هند ۴۰۰۰ دلار است .( هر یک دلار ۷ روپیه است  و هر روپیه ۶۰۰ ریال است )

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *