021-28422910
info@utiran.com
  • آزمون آنلاین زیست شناسی

تحصیل در هلند | شرایط و مدارک لازم | معرفی دانشگاه های برتر هلند

شرایط تحصیل در هلند

افرادی که خواهان تحصیل در هلند می باشند می بایست یک سری از هزینه های اولیه را به حساب دانشگاه مربوطه واریز کنند که این هزینه ها عبارتند از :

  • هزینه شهریه یکسال یا یک نیم سال تحصیلی 
  • مبلغ ۵۰۰ یورو جهت بیمه یکسال 
  • مبلغ ۵۰۰ یورو برای صدور اقامت یکسال 
  • هزینه اجاره اتاق برای حداقل ۳ ماه

تحصیل در هلند

تحصیل در هلند | شرایط و مدارک لازم | معرفی دانشگاه های برتر هلند

قابل ذکر است کسانی که این هزینه ها را به حساب دانشگاه مورد نظر واریز می کنند دیگر نیازی به حساب بانکی و یا اثبات پشتوانه مالی ندارند و ویزای آنها از طرف سفارت هلند در مدت زمان کمتری نسبت به دیگر افراد صادر می شود و همچنین افرادی که به صورت تحصیلی به این کشور مهاجرت می کنند، از مزایای اقامت تحصیلی هلند برخوردار می شوند، این روش یکی از کارهایی است که افرادی که قصد مهاجرت به هلند از طریق تحصیل را دارند باید طی کنند.تحصیل در هلند

دانشگاه های هلند از سطح علمی بسیار بالایی برخوردارند به همین علت تحقیقات علمی دانشگاه ها اعتباری بین المللی دارند.

با توجه به همین مسئله مهاجرت به هلند در راستای اخذ اقامت هلند و دریافت تابعیت این کشور مورد تقاضای بسیاری است. زبان تحصیل در هلند به دو زبان انگلیسی و آلمانی می باشد.

شروع سال تحصیل در هلند معمولاً از اوایل سپتامبر می باشد البته دانشجویان جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های هلند می بایست از چند ماه قبل اقدام به تحویل مدارک و ثبت نام در دانشگاه مورد نظر کنند.

متقاضیان ادامه تحصیل در دانشگاه های هلند می بایست حتما مدرک دیپلم را داشته باشند در غیر این صورت افراد با حداقل ۲۱ سال سن می توانند در امتحان ورودی دانشگاه ها شرکت کرده و با کسب نمره قبولی به تحصیل در دانشگاه های هلند به تحصیلات خود ادامه دهند.

تحصیل در هلند در مقطع لیسانس

طول مدت تحصیل ۴ سال می باشد و در پایان این دوره دانشجویان موظف به ارائه پژوهش مورد علاقه شان می باشند. سیستم آموزشی کشور هلند به دلیل حساسیت بسیار زیاد دولت هلند به روی زبان آلمانی طوری طراحی شده است تا تمامی رشته های ارائه شده به زبان آلمانی ارائه شوند .

افرادی که متقاضی ورود به این مقطع هستند می بایستی مدرک دیپلم را داشته باشند تا بتوانند در این دوره شرکت کنند. هم چنین این نکته حائز اهمیت است که دوره ۴ ساله لیسانس به زبان آلمانی تدریس می شود و فرد متقاضی می بایستی مدرک زبان آلمانی B1یا B2را داشته باشد.

که بهتر است در ایران این مدرک را کسب کرده و بعد به کشور هلند مهاجرت تحصیلی کند زیرا گذراندن دوره ی کالج زبان آلمانی در کشور هلند دوره ای است که سفارت را متقاعد و راضی به دادن ویزا به متقاضی می کند و حتماَ باید پذیرش در یک مقطع تحصیلی را برای رفتن به سفارت ارائه دهید.

تحصیل در هلند

تحصیل در هلند | شرایط و مدارک لازم | معرفی دانشگاه های برتر هلند

حق کار

دانشجویان مقطع کارشناسی کشور هلند مجوز کار در محدوده ای ۱۰ ساعته بصورت هفتگی دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین ۸ تا۱۰ یورو به ازای هر ساعت می باشد که که مجموع درآمد های حاصله از کار دانشجویی میتواند هزینه های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال پوشش دهد.

هزینه های زندگی

دولت هلند با توجه به این که به دانشجویان در هفته اجازه کار ۱۰ ساعت را داده است. آنها می توانند بابت هر ساعت کار بین ۷ تا ۱۰ یورو را کسب کرده قسمتی از مخارج زندگی خود را پرداخت نمایند.

هزینه زندگی در هلند حداقل ۵۰۰ یورو در ماه می باشد که بیشترین هزینه را مسکن در بردارد. ذکر این مطلب از اهمیت بالایی برخوردار است که هر فرد که قصد ادامه تحصیل در کشور هلند را داشته باشد قبل از رفتن به هلند و برای رفتن به سفارت باید نامه ای مبنی بر پشتوانه مالی نشان دهد که مبلغ آن برابر یک سال زندگی در هلند است.

کسانی که قصد دارند بعد از پایان تحصیل خود در کشور هلند مشغول به کار تمام وقت شوند می بایستی به زبان هلندی مسلط بوده و دوره ی تحصیلی خود را به خوبی گذرانده باشند تا بتوانند شغل مناسبی را پیدا کنند و در نتیجه بعد از کسب شغل ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند.

این نکته را نیز باید ذکر کرد که گرفتن اقامت دائم در کشور هلند بسیار دشوار است و طولانی و افراد می بایستی مدت زمان زیادی را در کشور هلند کار کنند تا طول دوره را سپری کرده و اقامت دائم را اخذ کنند و پس از اخذ اقامت دائم پروسه گرفتن پاس هلندی را بگذرانند.

تحصیل در هلند در مقطع فوق لیسانس

هلند با داشتن چندین دانشگاه معتبر اروپا، به همین دلیل بسیاری از علاقه مندان به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر نظیر دکترا کشور هلند را برای اتمام دوره فوق لیسانس خود انتخاب می کنند، چرا که ایشان می توانند شانس خود را جهت اخد بورسیه های تحصیلی در مقطع دکترا افزایش دهند.

دوره تحصیلات کارشناسی ارشد در کشور هلند دو ساله است .

تحصیل در هلند

تحصیل در هلند | شرایط و مدارک لازم | معرفی دانشگاه های برتر هلند

زبان تدریس

دروس دانشگاهی کشور هلند به دو صورت داچ و انگلیسی تدریس میشوند.

متقاضیان به اخذ پذیرش تحصیلی به زبان داچ، می بایست مدارک دال بر تسلط به این زبان را ( در سطح B2)قبل از ورود به دانشگاه کسب نمایند. گفتنی است کشور هلند مجوز یادگیری زبان آلمانی را در کشور هلند به دانشجویان اعطا نمی نماید.

همان طور که در مطالب قبلی ذکر کردیم متقاضیان می توانند در دانشگاه های انگلیسی زبان تحصیل کنند. افرادی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند می بایستی مدرک IELTS 6-6.5 را به دانشگاه ارائه دهند.

حق کار

دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد کشور هلند مجوز کار در محدوده ای ۲۰ ساعته بصورت هفتگی دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین ۸ تا۱۰ یورو به ازای هر ساعت می باشد که که مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی میتواند براحتی هزینه های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال پوشش دهد.

هزینه های زندگی

دولت هلند با توجه به این که به دانشجویان در هفته اجازه کار بین ۱۰ تا ۲۰ ساعت را داده است. آنها می توانند بابت هر ساعت کار بین ۱۰ تا ۷ یورو را کسب کرده قسمتی از مخارج زندگی خود را پرداخت نمایند.

هزینه زندگی در هلند حداقل ۵۰۰ یورو در ماه می باشد که بیشترین هزینه را مسکن در بردارد. حال این سوال مطرح میگردد که آیا هر کس می تواند در حین تحصیل خود، کار دانشجویی پیدا کند یا خیر ؟

پیدا کردن کار دانشجویی در هر کشوری به پارامترهای متفاوتی نظیر سطح آگاهی فرد از زبان کشورها، تجربه کاری، ویژگی های شخصی فرد، زمان ورود شخص به کشور و چندین عامل دیگر وابسته است.

تحصیل در هلند در مقطع دکترای

شامل ۴ سال تحصیلی می باشد اکثریت دانشجویان دکترا در زمان تحصیل به صورت استادیار انتخاب می شوند و موظف به انجام پژوهشی نوین هستند.

کشور هلند همانند سایر کشورهای پیشتاز در بحث تحصیل، به دانش جویان در حال تحصیل در مقطع دکترا، توجه ویژه ای دارد و جهت پرداخت مخارج تحصیل ایشان، شرایط ویژه ای را جهت تسهیل طول دوره ی دکترا در این کشور در این کشور فراهم آورده است.

بصورت کلی تحصیلات در مقطع دکترا در دانشگاه های کشور هلند به ۲ صورت تحصیل با بورسیه تحصیلی و تحصیل در شرایطی که دانشجو شهریه ی دانشگاه را شخصا پرداخت می کند، صورت می پذیرد.

تحصیل در شرایطی که دانشجو مستلزم به پرداخت هزینه در دانشگاههای کشور هلند می باشد، همانند اخذ پذیرش د مقطع فوق لیسانس کشور هلند می باشد ولیکن در این مطلب شرایط لازم جهت اخذ فرصت تحصیل در مقطع دکترا به همراه اخذ بورسیه تحصیلی می پردازیم.

با توجه به این نکته که کشور هلند برای افرادی که در مقطع دکترا در این کشور مشغول به تحصیل هستند، حقوقی ماهیانه به میزان تقریبا ۲ هزار دلار را مدنظر قرار می دهند، فلذا دانشجویان ایرانی رقابت بسیار سختی را در راستای اخذ بورسیه دکترا در کشور هلند در پیش دارند.

تحصیل در هلند

تحصیل در هلند | شرایط و مدارک لازم | معرفی دانشگاه های برتر هلند

در جهت اخذ بورسیه ی تحصیل مقطع دکترا در کشور هلند فرد متقاضی می بایست پارامترهای ذیل را احراز نمائد :

۱)در دست داشتن مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر

۲)اخد مدرک دال بر تسلط کافی و زبان انگلیسی (حداقل آیلتس ۶٫۵)

۳)جلب نظر یک استاد مشاور (supervisor) که تز دکترا فرد را پشتبانی نماید.

۴)داشتن تالیفات از قبیل مقالات بین المللی ، کتاب و …

۵)داشتن همه و یا تعدادی از آیتم های ذکر شده،می توان در راستای افزایش شانس فرد در جهت اخذ پذیرش نقش بسزایی ایفا نماید.

زبان تدریس

بسیاری از رشته های مهندسی در مقطع دکترا در کشور هلند به زبان انگلیسی ارائه میشوند.

حق کار

دانشجویان مقطع دکترا کشور هلند مجوز کار در محدوده ای ۳۰ ساعته بصورت هفتگی دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین ۸ تا۱۰ یورو به ازای هر ساعت می باشد که که مجموع در آمد های حاصله از کار دانشجویی میتواند هزینه های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال پوشش دهد.

حال این سوال مطرح میگردد که آیا هر کس می تواند در حین تحصیل خود، کار دانشجویی پیدا کند یا خیر ؟

پیدا کردن کار دانشجویی در هر کشوری به پارامترهای متفاوتی نظیر سطح آگاهی فرد از زبان کشورها، تجربه کاری، ویژگی های شخصی فرد، زمان ورود شخص به کشور و چندین عامل دیگر وابسته است.

هزینه های زندگی

هزینه های زندگی در هلند برای دانشجویان به صورت میانگین بین ۷۰۰ تا ۹۰۰ یورو در ماه می باشد که شامل هزینه های مسکن ، غذا ، رفت و آمد ، بیمه و سایر هزینه هایی است که دانشجو ملزم به پرداخت آن ها در زمان تحصیل و در مقطع دکترا در کشور هلند می باشد.

معرفی دانشگاه های برتر هلند

دانشگاه صنعتی دلفت

تحصیل در هلند

تحصیل در هلند | شرایط و مدارک لازم | معرفی دانشگاه های برتر هلند

دانشگاه صنعتی دلفت (TU Delft) بزرگ‌ترین و از اولین دانشگاه‌های فنی عمومی، یعنی یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های هلند است.

این دانشگاه ابتدا به عنوان یک آکادمی سلطنتی برای مهندسان غیرنظامی تاسیس شد که فقط در حد آموزش به کارمندانی از دولت که در یک کمپانی خاص (Dutch East India Company) کار می‌کردند، فعالیت داشت.

پس از جنگ جهانی دوم، تعداد دانشجویان دانشگاه دلفت به طور چشمگیری افزایش یافت. با این که ساختمان اصلی دانشگاه در مرکز شهر ساخته شده است، اما در حال حاضر مجموعه‌ای با نام «Mekelpark» در مجاورت شهر دلفت و به‌منظور انتقال تمامی قسمت‌های دانشگاه، طراحی شده است.

جالب توجه است که در پشت‌بام کتابخانه دانشگاه دلفت، از چمن به‌عنوان یک عایق طبیعی استفاده شده است. این دانشگاه چیزی در حدود ۲۰،۰۰۰ دانشجو دارد که تقریبا یک‌چهارم این تعداد را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند.

در رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌ها، دانشگاه صنعتی دلفت در رشته‌های مهندسی و فناوری جزو ۲۰ دانشگاه اول و در علوم زیستی جزو ۵۰ دانشگاه اول قرار گرفته است.

دانشگاه آمستردام

تحصیل در هلند

تحصیل در هلند | شرایط و مدارک لازم | معرفی دانشگاه های برتر هلند

دانشگاه آمستردام (UVA) که در سال ۱۶۳۲ تاسیس شده، سومین دانشگاه قدیمی‌ و باسابقه در کشور هلند است. دانشگاه آمستردام حدود ۳۰،۰۰۰ دانشجو دارد و به این ترتیب پرجمعیت‌ترین دانشگاه در میان دانشگاه‌های هلند است.

این دانشگاه در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان جزو ۵۰ دانشگاه برتر است و به‌ویژه در رشته‌های هنر، علوم انسانی و علوم اجتماعی رتبه‌های بالاتری دارد.

دانشگاه آمستردام توانسته از بالغ بر ۱۰۰ کشور جهان، بیش از ۳۰۰ دانشجوی بین‌المللی جذب کند و در این دانشگاه حدود ۱۵۰ رشته تحصیلی هم به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.

قرار گرفتن پردیس اصلی دانشگاه در مرکز شهر آمستردام و وجود چندین ساختمان از مجموعه دانشگاه در اطراف شهر به‌صورت پراکنده، می‌تواند سبب ایجاد ارتباط و اتحاد خوبی بین دانشجویان و مردم محلی شود.

با توجه به نشریات علمی و بودجه تحقیقاتی در دانشگاه آمستردام، این دانشگاه یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های تحقیقاتی اروپا به شمار می‌آید.

کتابخانه مرکزی دانشگاه شامل بیش از ۴ میلیون جلد کتاب و هزاران نسخه خطی، نامه، نقشه و دیگر آثار نادر است. دانشگاه آمستردام تا کنون پنج موزه افتتاح کرده است.

مرکز تحقیقات و دانشگاه واخنینگن

تحصیل در هلند

تحصیل در هلند | شرایط و مدارک لازم | معرفی دانشگاه های برتر هلند

دانشگاه واخنینگن (Wageningen) با تمرکز بر تخصص‌های علوم کشاورزی و محیط زیست، یکی از بهترین موسسات جهان در رشته‌های علوم زیستی و علوم اجتماعی است. این دانشگاه جزو ۵۰ دانشگاه برتر در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان است.

در علوم زیستی هم در بین ۲۰ دانشگاه اول دنیا قرار دارد. کمتر از ۱۰،۰۰۰ دانشجو در کل مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و مدارک حرفه‌ای در دانشگاه واخنینگن حضور دارند.

زبان تدریس در برخی رشته‌های مقطع کارشناسی، بخشی به زبان هلندی و بخشی به زبان انگلیسی است. اما مجموعا ۴۰ رشته در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد منحصرا به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند.

این دانشگاه تعداد قابل توجهی دانشجوی بین‌المللی جذب می‌کند. به همین دلیل در حدود ۲۰ درصد کل دانشجویان آن، از خارج از کشور هستند.

در دانشگاه واخنینگن در مقطع کارشناسی ۲۰ رشته مختلف، از جمله رشته‌های مرتبط با حوزه کسب و کار، توسعه بین المللی و علوم بهداشتی ارائه می‌شود. ۲۹ رشته هم در مقطع کارشناسی ارشد و تماما به زبان انگلیسی تدریس می‌شود.

مدت زمان تمام دوره‌ها دو سال کامل است.

شهر واخنینگن در مرکز کشور هلند واقع است، اما از آمستردام و قسمت مرز با آلمان خیلی دور نیست. شعار دانشگاه واخنینگن در جهت تمرکز بر مشکلات اجتماعی و تجاری: «به سوی کشف پتانسیل طبیعت برای بهبود کیفیت زندگی» است.

دانشگاه اراسموس روتردام

تحصیل در هلند

تحصیل در هلند | شرایط و مدارک لازم | معرفی دانشگاه های برتر هلند

آموزش و تحقیق در دانشگاه اراسموس روتردام، ۴ حوزه علمی گسترده با تمرکز بر سلامت، ثروت، حکومت و فرهنگ دارد.

در این دانشگاه، دانشجویان در یک محیط کاملا بین‌المللی که هم استاد و هم دانشجو از کشورهای مختلف حضور دارند درس می‌خوانند.

در سطح کارشناسی، اغلب برنامه‌ریزی‌ها بر اساس تدریس به زبان هلندی است، اما یک سری برنامه‌های بین‌المللی طراحی‌شده هم برای تدریس به زبان انگلیسی وجود دارند که دانشجویان را برای مشاغل بین‌المللی در حوزه‌های کسب و کار، ارتباطات و رسانه  آماده‌ می‌کنند.

حدود ۴۰ درصد دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند.

در دانشگاه اراسموس روتردام برنامه‌ها در اغلب مدارج بالاتر مثل کارشناسی ارشد پژوهش‌محور، کارشناسی ارشد آموزش‌محور، تحقیقات و دکترا بر اساس تدریس به زبان انگلیسی است.

این دانشگاه چهار پردیس دانشگاهی دارد. البته اغلب امکانات در پردیس وودستاین (Campus Woudestein) واقع شده‌اند که به «قلب دانشگاه» هم معروف است.

همچنین در پردیس دانشگاه یک مرکز فرهنگی شامل سالن تئاتر و محوطه نمایشگاهی وجود دارد. دانشجویان در شهر روتردام یک اقلیت خاص به شمار می‌آیند و بسیاری از کارفرمایان چندملیتی مستقر در شهر برای استخدام فارغ‌التحصیلان بااستعداد به دانشگاه چشم دوخته‌اند.

دانشگاه لیدن

تحصیل در هلند

تحصیل در هلند | شرایط و مدارک لازم | معرفی دانشگاه های برتر هلند

دانشگاه لیدن (Leiden University) در سال ۱۵۷۵ تاسیس شد و قدیمی‌ترین دانشگاه در میان دانشگاه‌های هلند است.

این دانشگاه روابط خود را با اعضای خانواده سلطنتی هلند، که اغلب به عنوان دانشجو در آن‌جا حضور داشته‌اند، حفظ کرده است.

علاوه بر بسیاری از چهره‌های برجسته فکری و فرهنگی، بسیاری از سیاستمداران و رهبران هم در این دانشگاه تحصیل کرده بودند. در «دوران طلایی هلند» فیلسوفانی مانند «اسپینوزا» و «دکارت» در دانشگاه لیدن حضور داشتند.

تاکنون ۱۶ نفر از برندگان جایزه نوبل از جمله « آلبرت انیشتین» و «انریکو فرمی» به این دانشگاه پیوسته‌اند.

در هر دو دوره کارشناسی و تحصیلات تکمیلی بیش از ۲۰۰ رشته به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. ۲۰،۰۰۰ دانشجو از ۱۰۰ کشور مختلف در این دانشگاه تحصیل می‌کنند.

علیرغم قدیمی و ریشه‌دار بودن دانشگاه لیدن، این دانشگاه به نوآوری و استفاده از سبک‌های غیر معمول آموزش که بر کار گروهی و یادگیری فردی تمرکز دارند، شناخته شده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *