021-28422910
info@utiran.com
  • نمونه سوالات مدارس

برگزاری دو نوع آزمون در کنکور ۹۸

برگزاری دو نوع آزمون در کنکور ۹۸

گردهمایی مشترک شواری معاونین و مدیران کل آموزش و پرورش سراسر کشور با حضور وزیر آموزش و پرورش رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس برگزار شد. به گزارش خبرگزاری مهر، پیش از ظهر دیروز گردهمایی مشترک شواری معاونین و مدیران کل آموزش و پرورش سراسر کشور با حضور وزیر آموزش و پرورش و رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در اردوگاه شهید باهنر برگزار شد.
این گردهمایی باهدف تعامل بیشتر بخش‌های مختلف آموزش‌وپرورش و ضرورت هماهنگی در خصوص اجرای تبیین برنامه‌های این وزارتخانه، برگزار شد.در روز اول این گردهمایی که روز پنجشنبه با سخنرانی سیدمحمد بطحایی به پایان خواهد رسید، فاطمه مهاجرانی رییس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان، گفت: برنامه مرکز آموزش مربیان طرح شهاب است و با همکاری چند استان طراحی و تدوین‌شده است. سمپاد مهارتی با همکاری معاونت آموزش متوسطه و استان البرز در سال تحصیلی آینده در استان البرز انجام خواهد شد که به دنبال بازخورد آن هستیم و در صورت موفقیت در استان‌های دیگر اجرا خواهیم کرد. در حال حاضر تنها در یک مدرسه، سمپاد مهارتی را خواهیم داشت.
وی ادامه داد: اعلام نتایج المپیادها در دو فاز انجام می‌گیرد، فاز اول در برخی حوزه‌ها در هفته آینده و فاز دوم در هفته اول مرداد است. ایران ، میزبان المپیاد زیست‌شناسی ٢٠١٨ است که به رغم تحریم‌هایی که علیه ایران شده است، استقبال خوبی از این مسابقات شده است و میزبان ٧٠ کشور برای المپیاد زیست‌شناسی خواهیم بود.در این گردهمایی علی زرافشان معاون آموزش متوسطه نیز بیان کرد: یکی از برنامه‌هایی که در راستای سند تحول بنیادین در آموزش‌وپرورش طراحی و دنبال می‌شود، برنامه تعالی_مدیریت است که تنظیم آن منطبق بر شرایط بوده و از روزمرگی در مدارس جلوگیری می‌کند. برنامه تعالی در راستای عملیاتی کردن سندتحول در فصل چهارم آمده و جزو ویژگی‌هایی هست که برای مدرسه در افق چشم‌انداز درنظرگرفته شده و در سال تحصیلی آینده، تمامی مدارس توسطه تحت پوشش تعالی مدیریت قرار خواهند گرفت.
وی اظهار کرد: در سال تحصیلی جاری در ۸ استان، برنامه ایران مهارت را  با همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای داشتیم که دریک درصد مدارس تمام  استان‌ها اجرا شد و از معلمان  و متخصصان مراکز دولتی و غیردولتی در آن استفاده خواهد شد. همه استان‌ها در بخش تأمین و آموزش نیروی انسانی و تجهیز کتب درسی بررسی‌های لازم را انجام داده‌اند و شرایط به نحوی است که برای سال تحصیلی آینده مشکلی نخواهیم داشت. در حقیقت پایه دوازدهم اولین خروجی از ساختار ۳-۳-۶ است.زرافشان گفت: در کنکور ۹۸ دو نوع آزمون خواهیم داشت، یکی برای فارغ‌التحصیلان نظام قبلی و دیگری برای فارغ‌التحصیلان جدید است و تأثیر سابقه تحصیلی در کنکور ۹۸ حدود ۳۰ درصد خواهد بود. ثبت‌نام در ورودی پایه هفتم مدارس نمونه دولتی بر اساس مصوبه شورای عالی آموزش‌ و پرورش و بدون آزمون ورودی خواهد بود و تنها در مناطق کمتر برخوردار مدارس نمونه دولتی را خواهیم داشت و در دیگر مناطق ثبت‌نام دانش آموزان، مدرسه محور است و اولویت با  دانش‌آموزانی خواهد بود که در پایه ششم، ارزشیابی خیلی خوب کسب کرده‌اند.رضوان حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی در این مراسم اظهار کرد: هر چند در یک جنگ نابرابر اقتصادی هستیم ولی نباید خدمت‌رسانی به قشر محروم دچار وقفه شود چون علاوه بر پیامدهای نامطلوب اجتماعی و تربیتی پیامدهای امنیتی هم خواهد داشت. کودکان نباید ناظر گفتمان‌های یاس و ناامیدی اقتصادی خانواده‌ها باشند، کودکان سرمایه اجتماعی کشور هستند و حفظ نشاط و شادابی آنان بسیار مهم است.وی از مدیران کل خواست تا با جدیت بخشنامه ممنوعیت ورود مؤسسات به مدارس ابتدایی را پیگیر باشند و فقط کتاب‌های درسی در مدارس آموزش داده شود.
حکیم‌زاده بیان کرد: در راستای شادابی و نشاط دانش آموزان دختر و توانمندسازی معلمان ابتدایی برنامه مشترکی در دست انجام داریم و برنامه مشترکی با کانون پرورش فکری کودکان به نام کانون و مدرسه داریم که حمایت مدیران کل در استان‌ها را می‌طلبد. برنامه اصلی معاونت آموزش ابتدایی برنامه تدبیر است که مصمم به انجام این برنامه و حذف طرح‌ها و برنامه‌های موازی هستیم.
حسین خنیفر رئیس دانشگاه فرهنگیان دیگر سخنران این همایش، گفت: آموزش عمومی مطالبه ملت است و تجربه نشان داده است هر ملتی در هر شرایطی سه خواسته دارد که شامل خوراک، پوشاک و آموزش عمومی است و باید از ظرفیت آموزش در توسعه استفاده کرد. دانشگاهفرهنگیان در تربیت معلمان نقش بسزایی در فرایند تعلیم و تربیت و توسعه کشور دارد همه دانشگاه‌ها در مورد ورودی‌ها و در برخی رشته‌ها روزی به اشباع می‌رسند و ما می‌توانیم پزشک و مهندس از خارج کشور بیاوریم ، اما معلم را نمی‌شود از خارج وارد کرد.وی ادامه داد: اینکه در کشور چالش‌هایی در الگوگیری و بومی‌سازی، کمبود مطالعه، ضعف در مطالعات تطبیقی وجود دارد؛ همه به آموزش برمی‌گردد و باید برنامه‌های بلندمدت و مهارتی داشته باشیم. باید تبیین و تبلیغ در جامعه انجام گیرد و تلاش داریم از بهترین‌های کنکور برای جذب دانشجو اقدام کنیم ، جذب هیئت‌علمی توانمند و متخصص ازجمله اقدامات دانشگاه فرهنگیان است.همچنین مهدی نوید ادهم دبیر کل شورای عالی آموزش‌وپرورش در این مراسم گفت: تلاش می‌کنیم تا با انجام تدابیری، فشار و استرس کمتری به دانش آموزان وارد شود. سند تحول بیش‌ازپیش در دستور کار وزارتخانه قرار دارد و ۴ لایه مدیریتی پیگیر زیر نظام‌های سند تحول است و تمام فعالیت‌های معاونت‌ها در حوزه سند دائماً رصد می‌شود و با یک فهم مشترک و یک معماری درست سند در حال اجرایی شدن است. سه مدل؛ از بالا به پایین، از پایین به بالا و مدل تلفیقی برای اجرای سند تحول پیشنهادشده بود که مدل تلفیقی برای اجرای سند انتخاب شد.
همچنین رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی، گفت: حل مشکلات آموزش‌وپرورش نیازمند عزم ملی است.محمدرضا عارف در گردهمایی مشترک اعضای شورای معاونین و مدیران کل آموزش‌وپرورش که با حضور وزیر آموزش‌وپرورش در اردوگاه فرهنگی – تربیتی شهید باهنر تهران برگزار شد  گفت: پرسودترین سرمایه‌گذاری در کشور، سرمایه‌گذاری در آموزش‌وپرورش است.وی ادامه داد: پرسودترین سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاری در بخش آموزش‌وپرورش است و سرمایه‌گذاری در این بخش، پیش‌نیاز و زیرساخت ارتقای کیفیت در قسمت‌های مختلف جامعه و موجب مصونیت جامعه است.وی با اشاره به‌ضرورت اجرای سندتحول، اظهار کرد: تدوین این سند بیش از ۲۰ سال طول کشید و بسیاری از صاحب‌نظران و کارشناسان و حتی همه وزرای بعد از انقلاب روی مطالب آن کاردند و ازنظر من این سند یکی از معتبرترین اسناد کشور و یک سند مترقی است و به همه ساحت‌های تربیتی در مدرسه توجه کرده است.عارف در ادامه افزود: کمک‌هایی که به‌صورت سلیقه‌ای و دفعتاً به آموزش‌وپرورش می‌شود راهگشا نیست و باید به دنبال منابع مالی پایدار باشیم، البته طرح اقتصاد آموزش‌وپرورش در مجلس مطرح است و ۲ کمیسیون آموزش و بودجه با همکاری کارشناسان آموزش‌وپرورش این پروسه را دنبال می‌کنند.وی رسالت دانشگاه فرهنگیان را سنگین دانست و گفت: این دانشگاه مانند سایر دانشگاه‌ها باید به تولید علم بپردازد و معلم پرورش دهد.رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس ضمن تشکر از وزیر آموزش‌وپرورش به خاطر عزم جدی در حذف آزمون‌ها در مدارس، اظهار کرد: تا ۱۰ سال قبل متقاضی دانشگاه‌ها بیش از ظرفیت بود، اما امروزه که متقاضی کمتر از ظرفیت است چه ضرورتی دارد کنکور برگزار شود، لذا حداقل در رشته‌هایی که ظرفیت‌ها خالی مانده است کنکور حذف شود.وی افزود: کتاب‌های درسی مستمراً باید تغییر کند و محتوای آن مورد تجدیدنظر قرار گیرد و با توجه به تغییر نیازهای روز جامعه، محتوای آموزشی باید تغییر کند به‌طوری‌که درده‌های قبل شاهد ممنوعیت استفاده از لب تاپ در مدارس بودیم اما امروزه استفاده از IT در مدارس ضروری است.

برگزاری دو نوع آزمون در کنکور ۹۸

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *