021-28422910
info@utiran.com
  • نمونه سوالات مدارس

ایران رتبه ۱۶ در تولید علم دنیا را دارد | ایران بالاترین نرخ رشد تولید علم در دنیا را دارد

پایگاه استنادی علوم جهان اسلام،  محمدجواد دهقانی در خصوص رشد تولید علم در ۲۰ سال اخیر در ایران اظهار کرد: تحلیل های انجام شده توسط گروه علم سنجی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام حاکی از آن است که جمهوری اسلامی ایران در ۲۰ سال اخیر (۱۳۹۶-۱۳۷۶) با متوسط رشد سالانه ۶۲/‏۲۱ (بیست و یک ممیز شصت و دو صدم) بالاترین نرخ رشد تولید علم  در دنیا را داشته است.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: افزون بر این، گزارش اخیر مؤسسه نیچر ایندکس “NATURE INDEX” ( مورخ ۲۴ ژانویه ۲۰۱۸) حاکی از آن است که جمهوری اسلامی ایران در دهه اخیر با ۲۲ درصد نرخ رشد سالانه در مقایسه با سایر کشورهای جهان، بزرگ ترین جهش علمی را در حوزه‏ های علوم و فنی و مهندسی انجام داده و توانسته است مقام نخست را در جهان کسب کند.

وی افزود: بررسی رشد کمیت تولید علم دنیا که براساس پایگاه استنادی وب آو ساینس (ISI) نشان می دهد که کمیت تولید علم دنیا در سال ۱۹۹۷ از ۱۳۰۳۵۳۴ مورد به ۲۷۰۱۶۱۷ مورد در سال ۲۰۱۷ افزایش یافته و به عبارتی در طول این ۲۰ سال دو برابر شده است.

دهقانی گفت: نتایج نشان می‏دهد که از میان کشورهای اسلامی در ۲۰ سال گذشته تنها سه کشور ترکیه (با رتبه ۳۰)، مصر (رتبه ۴۱) و عربستان (رتبه ۴۷) در میان ۵۰ کشوری که بیشترین کمیت علم دنیا تولید می کنند، حضور داشته اند وجایگاه جمهوری اسلامی ایران در آن سال، ۵۴ بوده است.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام اعلام کرد: در حال حاضر پس از گذشت ۲۰ سال ودرسال ۲۰۱۷، هفت کشور اسلامی در لیست ۵۰ کشور برتر تولید کننده علم قرار گرفته‏ اند و در این میان کشورهای ایران و ترکیه در زمره ۲۰ کشور برتر دنیا و به ترتیب در جایگاه های ۱۶ و ۱۸ دنیا قرار گرفته اند.

وی افزود: سهم جمهوری اسلامی ایران در تولید علم در سال ۱۳۷۶ برابر با ۰۷۵/‏۰ درصد (هفتاد و پنج هزارم درصد) بوده که در سال ۱۳۹۶ به ۸۳/‏۱ درصد (یک ممیز هشتاد و سه) رسیده است و با حدود ۲۵ برابر افزایش از جایگاه ۵۴ در دنیا به جایگاه ۱۶ ارتقاء یافته است.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: همچنین سهم تمامی کشورهای اسلامی در تولید علم در ۲۰ سال مورد بررسی از ۴/‏۱ درصد به ۲/‏۸ درصد افزایش یافته و سایر کشورهای اسلامی نیز از جمله مالزی جایگاه ۲۷، عربستان ۳۴، مصر ۳۷، پاکستان ۳۸ و اندونزی در جایگاه ۴۳ قرار دارند.

منبع : باشگاه خبرنگاران

جهت آگاهی از آخرین اخبار و اطلاعیه های رسمی کنکور و دانشگاه کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *