021-28422910
info@utiran.com

انواع سهمیه ها در کنکور سراسری ۹۷

سهمیه ها در کنکور سراسری

در کنکور سراسری داوطلبان بر اساس سهمیه خود به چند دسته ی سهمیه مناطق ، سهمیه رزمندگان ، سهمیه ایثارگران ، سهمیه خانواده شهدا و سهمیه بهیاران تقسیم بندی می گردند.

سهمیه یک از بند های مهم در هنگام ثبت نام کنکور سراسری می باشد. ازجمله مشهور ترین سهمیه های کنکور که به گوش بچه های دبیرستانی میخورد سهمیه جانبازان و ایثارگران است اما سهمیه های دیگری هم وجود دارد که داوطلبان اغلب دوران پیش دانشگاهی و یا شاید هنگام ثبت نام برای کنکور راجع ان مطلع شوند که از جمله ی انها میتوان به سهمیه مناطق و بهیاران و سهمیه خانواده شهدا اشاره نمود.

بطور کلی سهمیه های کنکور را میتوان به چند دسته تقسیم کرد:

سهمیه ها در کنکور سراسری

سهمیه مناطق در کنکور سراسری

رایج ترین سهمیه ،سهمیه مناطق است که شامل سه گروه منطقه ی ۱/۲/۳ میشود.

داوطلبان مناطق مختلف در هر جای ایران با توجه به محل زندگی خود در یکی از این مناطق دسته بندی میشوند.

تقسیم مناطق با توجه به چه مواردی انجام میشود و چه دلیلی برای این کار وجود دارد ایا غیر از این است که داوطلبان کل کشور باهم رقابت میکنند؟

شهر های پیشرفته در سهمیه مناطق جز منقطه یک نیمه پیشرفته جز منقطه ۲ و مناطق محروم تر جزو منطقه ۳هستند

از کجابدانیم جزو کدام منطقه  هستیم؟

با پرسش از مشاور یا معلم و یا برای مطمئن شدن در بخش نظرات سایت یوتیران سهمیه منطقه ی خود را میتوانید جویا شوید.

نحوه ی دسته بندی شما در سهمیه فقط به منطقه سکونت فعلی شما ربط ندارد.

تصور کنید دانش اموزی تمام سال های تحصیل خود را در شهر تهران گذرانده و سال اخر یعنی دوره ی پیش دانشگاهی را در شهری از مناطق ۲یا سه گذرانده ایا با دانش اموزی که تمام تحصیلات خود رارد منطقه ۳گذرانده یکسان است؟

خیر دانش اموزان دبیرستانی که در یکی از رشته های انسانی ریاضی یا تجربی  تحصیل کرده اند باید سال دوم سوم و پیش دانشگاهی خود را در منطقه مورد نظر برای استفاده از سهمیه کنکور گذرانده بشند و دانش اموزان هنرستانی (فنی حرفه ای و کاردانش)باید سال اول دوم و سوم پایانی خود را در منطقه مورد نظر برای استفاده از سهمیه گذرانده باشند.

میتوان گفت تقریباهمه ی داوطلبان ازاین سهمیه استفاده میکنند اما تعداد محدودی هم نه.

مثلا داوطلبی که تحصیلات دبیرستان خود را در ایران نگذرانده باشد .

سهمیه ی رزمندگان در کنکور سراسری

خانواده ی رزمندگانی که حداقل ۶ماه فعالیت داوطلبانه بطور متوالی یا متناوب و یا سربازان وظیفه در جهبه را داشته  باشند مشمول  این سهمیه خواهند بود. این مورد شامل همسر و فرزندان رزمندگان میشود.

داوطلبان شامل این سهمیه برای قبولی در رشته و دانشگاه مورد نظر باید حداقل ۷۵% از اخرین نمره ی قبولی در مورد ذکر شده راکسب کرده باشند تا مجاز به ورود در رشته و دانشگاه دلخواه را باشند.

تصدیق این مورد توسط جهاد کشاورزی یاسازمان بسیج مستضعفین انجام میشود که در صورت تایید شدن در زمان تکمیل فرم ثبت نام باید کد ۱۲ رقمی  را دریافت کنند.

سهمیه ی ایثارگران در کنکور سراسری

جانبازان محترم با هر درصدی برای شرکت در کنکور مجاز به استفاده از این ایتم هستنداما تا کنکور های قبل از سال۹۶ خانواده های ایثارگرانی که در صد جانبازی  ان ها زیر۲۵%بود شامل این سهمیه نمیشدند ولی امسال بند جدیدی  برای خانواده های جانبازان زیر۲۵%اضافه شد.

۲۵%از سهمیه کل کنکور سراسری مربوط به دسته ی بالا است امسال با اضافه کردن بند جدید سهمیه ۵% به این لیست اضافه شد

خانواده های محترم جانبازان زیر۲۵% و ارتش در صورت داشتن ۶ماه سابقه ی فعالیت متوالی و ۹ماه سابقه ی متناوب باشد میتواند ازین سهمیه استفاده کند.

افرادی که دارای بیش از۱۲ ماه  سابقه خدمت در نیروهای مسلح سپاه ارتش و نیروی انتظامی در دوران دفاع مقدس بوده اند چه بصورت پیمانی یا رسمی شامل این سهمیه میشوند.

برای مثال اگر سه نفردارای رتبه های یکسانی در کنکور سراسری باشند  شانس قبولی افراد دارای سهمیه بالای ۲۵%جانبازی سپس زیر۲۵%بیشتر ازفردی است که شامل این دوسهمیه نیست.

نکته ی دوم این است که حتی اگرصندلی های دانشگاه و رشته ی مورد نظر خالی بماند  داوطلبین شامل هردو دسته ی این سهمیه باید حداقل۷۰%نمره ی اخرین قبولی رشته ی دانشگاه مورد نظر خود را کسب کنند دراین صورت امکان قبولی در مورد ذکر شده وجود ندارد.

توجه کنید همسر و فرزندان ایثارگران نیازی به مراجعه به سایت ایثار راندارند و کافیست  بند مربوط در تقاضا نامه ی ثبت نامی را پر کنند تا توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران تایید شود.

سهمیه خانواده شهدا در کنکور سراسری

این سهمیه درست مثل سهمیه مناطق عمل میکند  و فقط در انتخاب رشته های  بومی اثردارد و شامل  خانواده ی شهدا (خواهر برادر و پدر و مادر و همسر و فرزندان) میشود.

سهمیه بهیاران در کنکور سراسری

این سهمیه شامل کسانی میشود که دیپلم نظام قدیم  یا نظام جدید در مدارس کار و دانش را دارند.

سهمیه ی این افراد فقط برای ورود به رشته ی پرستاری با اخذ تاییدیه از سازمان مربوطه امکان پذیراست.

نکات قابل توجه برای استفاده از این سهمیه  قابل بررسی است

۱-داشتن حداقل ۳سال سابقه کاردر مراکز دولتی یاخصوصی بعنوان بهیار

۲-داشتن مدرک پیش دانشگاهی برای افرادی که  در نظام قدیم تحصیل کرده اند .و داشتن دیپلم نظام جدید از مراکز کار و دانش  و یا داشتن مدرک اشتغال به تحصیل  دوره ی پیش دانشگاهی به شرط جدا بودن از محیط اموزشی و تحصیل

 ۵% از ظرفیت تمام دانشگاه هایی که رشته پرستاری رادارند مربوط به این دسته ازافراد است. و تاکنون خبر جدیدی راجب تغییر ظرفیت در این مورد اعلام نشده است.

 

4 thoughts on “انواع سهمیه ها در کنکور سراسری ۹۷

 • بهمن ۱۱, ۱۳۹۶ at ۳:۴۶ ب.ظ
  Permalink

  با توجه به اینکه کارت ایثارگری بنده دارای کد ۱۰ رقمی بوده وگواهی وزارت دفاع نیروهای مسلح دارای خدمت داوطلبانه در ارتش رادارا می باشم تکلیف چیست ؟ کد ایثارگری درخاستی ۱۲ رقمی میباشد ودر ضمن گزینه ای برا ی فرزندان سربازان وظیفه که در زمان جنگ حضور داشتند هنگام ثبت نام کنکور ندارد ؟؟؟؟؟!!!!

  Reply
  • بهمن ۱۱, ۱۳۹۶ at ۵:۱۳ ب.ظ
   Permalink

   با سلام
   شما باید به ارگانی که در آن خدمت کرده اید مراجعه کرده و درخواست کد پیگیری ۱۲ رقمی کنید سپس کد (۱۲ رقمی) را هنگام ثبت نام در قسمت مربوطه وارد نمایید.
   جهت دریافت مشاوره رایگان به آیدی تلگرام suportutiran@ مراجعه نمایید.

   Reply
 • اسفند ۲, ۱۳۹۶ at ۵:۱۵ ب.ظ
  Permalink

  سلام من اهل ابادانم خواستم بدونم منطقه چند محسوب میشم به تلگرامم بفرستین ممنون میشم ۰۹۰۳۵۲۳۴۸۷۶

  Reply
  • اسفند ۸, ۱۳۹۶ at ۴:۴۶ ق.ظ
   Permalink

   با سلام
   آبادان منطقه ۳ محسوب می شود

   Reply

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *