021-28422910
info@utiran.com
  • آزمون آنلاین زیست شناسی

افزایش آزادی عمل مدارس | بخشنامه های زیاد خلاقیت را از معلمان گرفته

سید محمد بطحایی با اشاره به اینکه براساس سند تحول بنیادین مدرسه مرکز اصلی تعلیم و تربیت بوده و کانون اصلی برنامه‌های آموزش‌وپرورش، مدرسه است، اظهار کرد: اما در سال‌های اخیر نقش مدارس کمرنگ شده و صرفا به مجری برنامه‌ها تبدیل شده‌اند.

وی افزود: آنقدر بخشنامه‌های متعدد به مدارس می‌فرستیم که مدیر و معلم هیچ خلاقیت و نوآوری ندارند و فقط بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های ارسال شده از سوی ستاد را اجرا می‌کنند اما باید مدارس را به جایگاه واقعی خود بازگردانیم.

وزیر آموزش‌وپرورش گفت:‌مدرسه کانون اصلی است و تمام سازمان‌های بیرون مدرسه باید نقش پشتیبانی‌کننده از آن را داشته باشند و به تدریج باید بسیاری از تصمیماتی که به مدرسه ابلاغ می‌شود، کم و مدارس  را آزاد بگذاریم تا طبق سیاست‌های اعلام شده، خودشان برنامه‌ها را طراحی و اجرا کنند البته سیستم نظارتی آنها را ارزیابی می‌کند تا کیفیت اجرای برنامه‌‌ها در مدارس رصد شود.

بطحایی عنوان کرد: از مهر ۹۷ بخشی از مدارس تحت پوشش این برنامه قرار می‌گیرند و مدیران مدارس ارزیابی شایستگی‌محور شده و گواهی نامه صلاحیت به آنها ارائه می‌شود تا به تدریج مدرسه‌محوری در آموزش‌وپرورش آغاز شود. با متغیرهای مختلف مدیران مدارس را می‌سنجیم و آنها به دلیل اهمیت نقششان باید به صورت مستمر در دوره‌های آموزشی و مهارت آموزی شرکت کنند و با آزمون‌هایی که گرفته می‌شود گواهینامه بر اساس میزان صلاحیت به آنها اعطا می‌شود.

وی تصریح کرد: سامانه نظارت و کنترل کیفیت را طراحی کرده‌ایم که همزمان با اجرای برنامه مدرسه‌محوری مستقر می‌شود و سیاست‌هایی که در مدرسه باید مورد اجرا قرار بگیرد کنترل می‌کند اما به مدارس اجازه نوآوری می‌دهیم.در راستای سیاست مدرسه‌ محوری سه طرح داریم که یکی از آنها انتخاب و انتصاب مدیران براساس شایستگی سالاری است تا افرادی که صلاحیت دارند داوطلب شده و شرایط آنها بررسی و مصاحبه شود که در صورت کسب امتیاز مدیر مدرسه خواهند شد.

بطحایی در پایان عنوان کرد:‌برای مهر ۹۷ برنامه‌های مفصلی برای مهارت آموزی دانش‌آموزان داریم.

منبع : تسنیم

جهت آگاهی از آخرین اخبار و اطلاعیه های رسمی کنکور و دانشگاه کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *