021-28422910
info@utiran.com
  • آزمون آنلاین زیست شناسی

اصول قبل و بعد از مطالعه | افزایش اعتماد به نفس در مطالعه

اصول مطالعه

اصولی كه پیش از مطالعه باید در نظر گرفت شامل مواردی چون تعیین هدف و انگیزه مطالعه , تعیین مدت زمان لازم تعین مقدار مورد مطالعه و اجتناب از برخی موارد از جمله پر بودن معده , اظطراب های نابجا و تخیلات است .

ــ اصولی كه در هنگام یا حین مطالعه باید رعایت شود شامل مواردی چون مطالعه فعال و جدی , حفظ آرامش , دوری از عوامل اخلالگر ( جلسات خانوادگی , صدای تلویزیون و رادیو و محیط پر سر و صدا و . . . ) یاداشت برداری از نكات مهم , برخورد سوالی با مطالب آموختنی , ترك افكار منفی از طریق تمكز حواس , دادن استراحت به خود هنگام مطالعه ( هر ۴۵ دقیقه تا یك ساعت ۱۰ دقیقه لازم است ) و علامت گذاری نكات معهم و مفاهیم كلیدی است .

ــ اصولی كه باید بعد از پایان مطالعه مد نظر قرار گیرد مواردی چون تكرار مفاهیم و نكات مهم آموخته ها و مرور آنها از طریق شفاهی و كتبی , تاكید بیشتر بر نكات علامت گذاری شده و در صورت امكان مباحثه است .

ــ داشتن هدف و انگیزه از عوامل مهم روند یادگیری هستند امام صادق (ع) می فرماید : انسان بی هدف دور خود می چرخد ولی از جای خود دور نمی شود . ( اصطلاحاً نرمش ذهنی ) چهار كلید طلایی مطالعه شامل برنامه ریزی ـ روش های صحح مطالعه ـ مرور مطالب ـ علاقه , فعالیت و اعتماد به نفس هستند .

ــ‌ در موارد و حالات ذكر شده فرایند یادگیری مختل خواهد بود : ( در هنگام ناراحتی جسمی و عاطفی و روحی و احساس غمگینی و عصبانیت و پرخاشگری , در جا های شلوغ كه محل رفت و آمد دیگران است پس از دیدن فیلم های پر هیجان , در مكانی كه هوا خیلی گرم یا خیلی سرد است , نور شدید یا نور كم است , مواقعی كه فوق العاده سیر یا گرسنه هستند , در حالت خواب آلودگی و خستگی و چرت زدن , بلافاصله بعد از صرف غذا در حالیكه مجبورید به حرف دیگران گوش دهید و گوش دادن به موسیقی و . . . و صرف تنقلات ـ مطالعه در جای گرم و نرم كه به درد استراحت می خورد .

ــ بهترین برنامه ریزی به وسیله خود فرد نوشته می شود چراكه هیچ كس به اندازه شما از جزعیات كارتان , عادات , روش مطالعه , محیط , شرایط زندگی و تحصیلتان آگاه نیست .

ــ یكی از روش های موفق بهبود مطالعه و یادگیری روش ( پس ختام ) است شامل : خواندن اجمالی یا پیش خوانی ـ سوال كردن ـ خواندن ـ تفكر ـ از حفظ گفتن ـ مرور كردن می باشد .

ــ‌ فنون اساسی روش دقیق خوانی شامل : سازمان دادن مطالب ـ حاشیه نویسی و علامت گزاری و خلاصه كردن می باشد .

ــ در مطالعه فعال و جدی آغاز مطالعه با دقت و اصطلاحاً آرام و بدون شتاب و در صورت امكان صفحات نخست دو بار خوانده شود تا ذهن آمادگی لازم را پیدا كند .

ــ یكی از راه های مقابله با حواس پرتی این است كه به هنگام مطالعه یك تكه كاغذ در دسترس قرار دهید و هر گاه مطلبی ذهن شما را اشغال كرد فوری یكی دو كلمه در مورد آن بر روی كاغذ بنویسید و زمانی را هم كه تصمیم دارید به آن مطلب یا مشكل رسیدگی كنید یادداشت كنید.

ــ كلید اساسی تمركز حواس شامل سوال كردن ـ استنباط كردن ـ تجسم كردن ـ علامت گزاری و حاشیه نویسی ربط دادن و عبارت خوانی می باشد .

ــ در برنامه ریزی درسی , برنامه باید قابل انعطاف باشد و برای هر درسی وقت كافی منظور شود .

( هر ساعت درس مدرسه نیاز به دو ساعت مطالعه دارد )

ــ فاصله میان آموزش هر درس در محیط آموزشی با مطالعه آن در منزل تا حد ممكن كم باشد .

تنوع آموزشی بهتر از تراكم آموزشی است .

ــ مطالعه مطالب مشابه پشت سر هم یك عامل برای تداخل اطلاعات است .

ــ زمان مناسب برای مطالع درسی مشكل پس از مطالعه یك درس ساده است .

ــ حتماً خود را به مطالعه منظم و مداوم روزانه عادت دهید .

ــ جدی خواندن و جستجو گرانه خواندن مطالب و فعال بودن در حین مطالعه ( یادداشت برداری , خلاصه كردن , مطالب مهم و كلیدی را مشخص كردن و سوال كردن از خود و . . . ) كمك زیادی به یادگیری می كند .

ــ به كیفیت یادگیری و مطالعه بیندیشید نه به كمیت آن ( درك و فهم كامل مطالب ) .

ــ عمدتاً انسان مطالب عمیق واستدلای را در اوایل روز بعد از استراحت بهتر یاد می گیرد ( مثل ریاضی , آمار , حسابداری ) مطالب نظری را بعدازظهر بهتر یاد می گیرد ( مثل فلسفه , زیست شناسی , منطق ) و مطالب ذوقی مثل زبان , قواعد دستوری و نظری صرف را در شب بهتر یاد می گیر مانند ( ادبیات فارسی , زبان انگلیسی , تاریخ و جغرافیا ) .

ــ به یاد داشته باشید هوشمندانه ترین شیوه مبارزه با ترس و اضطراب امتحان آماده ساختن خودتان است بهترین تضمین در برابر نگرانی و دلهره امتحانات همانا معرفت و آگاهی كامل از مورد درسی است و این امر آنگاه میسر می شود كه مطالعه مداوم روزانه و مرور مرتب درس ها را پیش از امتحانات انجام داده باشید .

ــ به نظر بعضی متخصصان ساعات صبح و چهار تا شش بعدازظهر از ایده ال ترین ساعات مطالعه است .

ــ پس از گذشت ۲۴ ساعت از مطالعه و یادگیری تقریباً %۸۰ مطالب فراموش می شود با مرور صحیح از فراموشی جلوگیری كنید.

ــ لازم است مرور و مطالعه را چند و حتی چندین ساعت قبل از شروع امتحانات قطع كنید تا فكر و ذهن از حالت فعالیت و برانگیختگی خارج شده و استراحت كوتاهی داشته باشد .

ــ در تغذیه روزانه از مواد غذایی تازه و سبك مانند سبزیها و میوه ها استفاده كنید ؛ از تفقلات طبیعی از جمله كشمش كه اثر عجیبی بر حافظه دارد استفاده شود . تا حد امكان مواد نشاسته ای مصرف كنید . مصرف ماست و دوغ موجب خواب آلودگی می شود كه لازم است كاسته شود .

ــ سعی كنید تا حد امكان در یك مكان مطالعه كنید , خود را نسبت به یك مكان شرطی كنید زیرا محیط آشنای یك مكان موجب تمركز حواس می شود .

ــ بهترین وضعیت برای مطالعه نشستن پشت میز مطالعه است

ــ به اندازه كافی ۶ تا ۸ ساعت بخوابید ؛ بیش از اندازه هم نخوابید .

ــ نكات مهم درسی و كلاسی را به صورت كلیدی یادداشت كنید . كلمات كلیدی در واقع كوتاه ترین و پر معناترین كلمه ای است كه با دیدن آن مفهوم جمله تداعی شده به خاطر آورده می شود .

ــ یادداشت برداری باعث نظم یافتن مطالب وخاطر سپردن بهتر و تمركز حواس می شود .

ــ با علاقه و اشتیاق برای رسیدن به هدف درس بخوانید نه از روی اجبار .

ــ پیش از خوابیدن آنچه را كه خوانده اید یكبار مرور كنید .

ــ مرور فعال و صحیح : بلافاصله + یك روز بعد + یك هفته بعد + یك ماه بعد +۴ ماه بعد .

ــ استعداد و اعتماد به نفس دو سرباز هستند كه به اتفاق هم می توانند چند لشكر را شكست دهند . به گفته ارشمیدس : نقطه اتكایی به من بدهید كره زمین را بر سر اهرمی بلند خواهم كرد .

ــ در طول مطالعه حافظه تصویری ( چشمی ) را فعال كنید . كد گذاری , رمز گذاری , علامت گذاری و واژه سازی روش های خوبی هستند .

ــ فراموش نكنید معمولاً ۲۴ ساعت مانده به موعد امتحان بیشترین ساماندهی و نظم بخشی ذهن و یادگیری صورت می گیرد لذا از دغدغه ها , اضطراب ها , كارهای غیر ضروری , دخالت ها و مشغولیات كاذب , رسانه ها , مجلات و . . . دوری كنید .

ــ بهترین آماده سازی در شب قبل از امتحان مرور و تكرار الگوهای سازماندهی شده است .

ــ علت اصلی و اساسی اغلب اضطراب ها و تنش ها در دوره امتحان و آزمون ها می تواند ناشی از عوامل چندی باشد كه برخی از آنها شامل نداشتن دید مثبت و سازنده نسبت به امتحان ,برنامه ریزی گسیخته هنگام مطالعات , عدم تغذیه مناسب , توهمات و ابهام ذهنی , سلب اعتماد از خویشتن , خستگی و فرسودگی دستگاه اعصاب و عدم توجه به اهتمام به ایجاد و مقدمات امتحان از جهت روحی , روانی و جسمی است .

ــ با كمك استعداد و اعتماد به نفس بالا و اراده و پشتكار , موفقیت تحصیلی كسب می شود .

ــ به گفته ادیسون : نبوغ نتیجه %۹۹ فعالیت + %۱ استعداد است

دانش آموز گرامی بهتر است این جملات را مرتب تكرار كنید و تصور مثبتی از خود داشته باشید و تلقین کنید :

ـ من می توانم در تحصیل موفق بشوم .

ـ من توان آموختن درس هایم را دارم .

ـ من می توانم آنچه را كه می خوانم به یاد بسپارم .

ـ من می توانم بر افكار پریشان خود مسلط شوم.

 

منبع:blogfa.com67.aspx

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *