021-28422910
info@utiran.com
  • نمونه سوالات مدارس

آیا رشته تجربی خوب است ؟ | رشته تجربی چه شغل های دارد ؟

چه رشته ای بهتر است؟ چه شغلی بهتر است؟ کدامیک را انتخاب کنم؟ بهترین رشته دبیرستان چیست و….

اینها سوالاتی است که بسیاری از دانش آموزان تجربی قبل از انتخاب رشته با آنها روبرو هستند. تردیدهای زیادی در ذهن آنها وجود دارد. البته وقتی می خواهید انتخابی درست داشته باشید، این موارد طبیعی است.

بهترین راه برای کاهش شک و تردیدها، افزایش اطلاعات و آگاهی است. در مورد انتخاب رشته هم همین طور است! اگر سعی کنید شناخت و اطلاعات درستی را بدست آورید، کار برایتان بسیار راحت تر خواهد شد.

 البته یادتان باشد برای انتخاب رشته قبل از کسب اطلاعات، باید از روش درستی استفاده کنید. اگر روش تان درست باشد، رفتن بقیه مسیر بسیار آسان تر می شود.

آیا رشته تجربی خوب است ؟آیا رشته تجربی خوب است ؟

شرایط پذیرش رشته علوم تجربی

برای ورود به این رشته دو شرط لازم است:

در امتحانات پایه نهم قبول شده باشید.

 نمره های لازم برای این رشته را به شرح زیر گرفته باشید:

میانگین مجموع نمرات دروس تخصصی این رشته (ریاضی و علوم) در پایه هفتم و هشتم، و پایه نهم با ضریب سه، در درس ریاضی کمتر ۱۳ و درس علوم تجربی کمتر از ۱۴ نباید باشد.

حال شما دانش آموز عزیز اگر قصد دارید وارد رشته تجربی شوید، باید قبل از آن بدانید که دروس رشته تجربی چه هستند، رشته های دانشگاهی تجربی در دانشگاه های کشور کدامند، دانشگاه های معتبر رشته تجربی و نحوه پذیرش آنها به چه صورت است، بهترین رشته های علوم تجربی چه هستند و …

آیا رشته تجربی خوب است ؟آیا رشته تجربی خوب است ؟

دروس رشته علوم تجربی در دبیرستان چه هستند؟

دانش آموزان رشته علوم تجربی دبیرستان باید در دروس زیست شناسی و شیمی قوی باشند.

 البته یادتان باشد اگر دانش آموزی در درس هایی مثل ریاضی و فیزیک هم وضعیت خوبی داشته باشد، مطمئنا از سایر دوستان و رقیبان خود جلوتر خواهد بود.

برخی از کتاب های اصلی علوم تجربی در دوره دوم متوسطه شامل این موارد می باشد: فیزیک، ریاضی، آزمایشگاه، شیمی، زیست شناسی، زمین شناسی، علوم زمین، امار، عربی، انگلیسی، زبان و ادبیات فارسی

شما دانش آموز علوم تجربی باید هم این درس ها علاقه کافی داشته و هم در آنها قوی باشید تا بتوانید نتیجه خوبی در کنکور سراسری تجربی کسب کنید.

آیا رشته تجربی خوب است ؟آیا رشته تجربی خوب است ؟

توانمندی های لازم دانش آموزان رشته علوم تجربی

توانمندی های لازم دانش آموزان رشته علوم تجربی معمولاً به طبیعت، محیط زیست و انسان برمی‌گردد. علاقه دانش آموزان به این مباحث اهمیت دارد.

داشتن توانمندی‌هایی چون حوصله، سختکوشی، پشتکار، دقت و ریزبینی، حافظه و تجسم قوی، برای موفقیت در متوسطه دوم و همچنین بسیاری از رشته‌های دانشگاهی مرتبط با آن ضروری است.

یک اشتباه رایج: گروهی از دانش آموزان که در درس‌های ریاضی یا فیزیک احساس ضعف و ناتوانی می‌کنند و بیشتر تمایل به خواندن دروس حفظی دارند، رشته تجربی را انتخاب می‌کنند.

درحالی‌که باید گفت اولاً این تصور که دروس اصلی این رشته مانند زیست شناسی و شیمی صرفاً جنبه حفظی دارند اساساً نادرست است. اگر جنبه مفهومی آنها را دستکم بگیرید قطعاً پشت کنکور می‌مانید. ثانیاً ارزش درس های ریاضی و فیزیک ۷۰ درصد فیزیک، شانس قبولی در رشته پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه های بزرگ منتفی است.

همچنین بدون ریاضی قوی کسب موفقیت در برخی از رشته های دانشگاهی مانند شیمی، حسابداری و … دشوار است.

آیا رشته تجربی خوب است ؟آیا رشته تجربی خوب است ؟

شاخه های رشته علوم تجربی کدامند؟

رشته علوم تجربی یکی از رشته های اصلی در کنکور سراسری است که در سال ۹۶ حدود ۵۸۰.۰۰۰ نفر داوطلب در آن شرکت کرده اند که حدود ۱۵۵۰۰۰ نفر از آنها در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی پذیرفته می شوند.

دروس اختصاصی تجربی که در کنکور مهم هستند و دانش آموزان تجربی باید آنها را مطالعه کنند، دروس ریاضی، زمین شناسی، زیست شناسی، فیزیک و شیمی می باشند.

رشته علوم تجربی دارای ۵ زیر گروه است که ضریب دروس اختصاصی در آنها متفاوت هستند. باید توجه داشته باشید که رشته های دانشگاهی مورد نظر شما در کدام زیر گروه قرار گرفته و ضریب دروس اختصاصی آنها چه تفاوتی با هم دارند.

جدول زیر ضرایب دروس در زیر گروه های رشته تجربی  را نشان می دهد:

آیا رشته تجربی خوب است ؟آیا رشته تجربی خوب است ؟

دروس رشته علوم تجربی

دانش آموزان رشته علوم تجربی در هر پایه ۳۵ واحد درسی را می‌گذرانند. جدول زیر دروس این رشته را نشان می‌دهد.

آیا رشته تجربی خوب است ؟آیا رشته تجربی خوب است ؟

دروس ریاضی، زیست شناسی، شیمی، فیزیک و زمین شناسی دروس تخصصی این رشته بود و در کنکور ضریب بالاتری نسبت به بقیه دروس دارند. لازم به ذکر است که با توجه به شرایط موجود، احتمال حذف درس زمین شناسی از کنکور قوت دارد.

رشته های تجربی کدامند؟

با توجه به زیر گروه های جدول بالا می توان رشته های دانشگاهی تجربی را در چند دسته ارائه کرد.

رشته های تجربی زیرگروه ۱ عبارتند از: بیوتکنولوژی، پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی، اتاق عمل، بینایی سنجی، دبیری زیست شناسی، علوم آزمایشگاهی، علوم تغذیه، فیزیوتراپی، اعضای مصنوعی،  پرستاری، شنوایی شناسی، علوم و صنایع غذایی، کاردرمانی، گفتار درمانی، مامایی، تکنولوژی پرتوشناسی، هوشبری، زیست شناسی، ساخت پروتزهای دندانی، بهداشت مواد غذایی، بهداشت و بازرسی گوشت، زیست فناوری و برخی از رشته های دیگر

رشته های تجربی زیرگروه ۲ عبارتند از: داروسازی، دبیری شیمی، مهندسی بهداشت محیط، مهندسی بهداشت حرفه ای، شیمی، بهداشت عمومی، فناوری اطلاعات سلامت، تکنولوژی پزشکی هسته ای و چند رشته دیگر

رشته های تجربی زیرگروه ۳ عبارتند از: زمین شناسی، اقیانوس شناسی

رشته های تجربی زیرگروه ۴ عبارتند از: حسابداری، مدیریت مالی، مدیریت صنعتی، مدیریت کسب و کارهای کوچک، مدیریت فرهنگی هنری، الهیات، علوم قضایی، اقتصاد اسلامی، علوم اقتصادی، علوم انتظامی و چند رشته دیگر.

رشته های تجربی زیرگروه۵ عبارتند از: اقتصاد کشاورزی، مددکاری اجتماعی، آموزش تربیت بدنی، امنیت اطلاعات، کتابداری در شاخه پزشکی و چند رشته دیگر.دقت کنید که آینده خود را تنها به رتبه کنکور خود واگذار نکنید. با کسب آگاهی بیشتر، خودتان می توانید بدون نیاز به مشاور و خیلی بهتر برای آینده خود تصمیم گیری کنید.

 

برای مشاوره با مجرب ترین مشاوران موسسه علمی آموزشی یوتیران کلیک کنید

 

آیا رشته تجربی خوب است ؟آیا رشته تجربی خوب است ؟

 

پرطرفدارترین رشته های تجربی در بین دانش آموزان کدامند؟

مطابق آمارها پرطرفدارترین رشته های تجربی در بین رتبه های زیر ۱۰۰ کشوری به ترتیب دو رشته ی پزشکی و دندانپزشکی بوده ودربین رتبه های زیر ۱۰۰۰کشوری به ترتیب پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی بوده است.

رشته های پرطرفدار تجربی برای رتبه های ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰کشوری نیز به ترتیب این موارد بوده اند: پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی، علوم آزمایشگاهی، دامپزشکی، علوم تغذیه، رادیولوژی، روانشناسی، پرستاری، بینایی سنجی، زیست شناسی، اتاق عمل، شنوایی شناسی، علوم قرآن، علوم قضایی، علوم تربیتی، هوشبری، شیمی، زیست شناسی سلولی مولکولی، دبیری شیمی، کار درمانی، مامایی، مدیریت، اعضای مصنوعی، حسابداری، گفتار درمانی وعلوم قرآن.

 

برای مشاوره با مجرب ترین مشاوران موسسه علمی آموزشی یوتیران کلیک کنید

 

آیا رشته تجربی خوب است ؟آیا رشته تجربی خوب است ؟

رشته های بدون کنکور تجربی کدامند؟

دانش آموزان رشته تجربی می توانند در تعدادی از رشته های تجربی بدون کنکور و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی وارد شوند. رشته های بدون کنکور تجربی در گروه های مختلف هستند. اسامی رشته های غیرپزشکی تجربی که صرفا بر مبنای سوابق تحصیلی در برخی از دانشگاه های غیر علوم پزشکی دانشجو می پذیرند عبارتند از (بر اساس دفترچه سال ۹۶)

علوم و مهندسی باغبانی، مهندسی علوم دامی، کاردانی تولید و بهره برداری ازگیاهان دارویی و معطر، مهندسی طبیعت، علوم و مهندسی محیط زیست، اقتصاد کشاورزی، زمین شناسی، علوم و مهندسی جنگل، علوم و مهندسی خاک، مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی، ترویج و آموزش کشاورزی پایدار، گیاه پزشکی، کاردانی تکنولوژی تولیدات دامی، زیست شناسی گیاهی، شیمی محض، مهندسی فضای سبز، علوم و مهندسی صنایع غذایی (کشاورزی)، شیمی کاربردی، علوم و مهندسی شیلات، اقیانوس شناسی، زیست شناسی دریا، زیست شناسی جانوری، زیست شناسی، مهندسی صنایع چوب و فرآورده های سلولزی، مهندسی صنایع مبلمان، کاردانی شیمی آزمایشگاهی، کاردانی تکنولوژی مرتع و آبخیزداری، کاردانی تولید و فرآوری خرما

البته لازم به ذکر است که برخی از این رشته ها در برخی از دانشگاه ها با آزمون پذیرش دارند. برای اطلاع از این موارد می توانید به دفترچه آزمون سراسری مراجعه کنید.

 

برای مشاوره با مجرب ترین مشاوران موسسه علمی آموزشی یوتیران کلیک کنید

 

آیا رشته تجربی خوب است ؟

گروه دیگری از رشته های بدون کنکور تجربی، رشته های مربوط به گروه پزشکی هستند که در دانشگاه های علوم پزشکی تدریس می شوند. این رشته ها که در مقطع کاردانی بوده و به صورت نیمه متمرکز پذیرش دارند، عبارتند از:

کاردانی اتاق عمل، کاردانی بهداشت حرفه ای، کاردانی بهداشت عمومی-بهداشت خانواده، کاردانی بهداشت عمومی- مبارزه با بیماری ها، کاردانی بهداشت محیط، کاردانی تکنسین سلامت دهان، کاردانی تکنولوژی رادیولوژی دهان فک و صورت، کاردانی علوم آزمایشگاهی، کاردانی مامایی،  کاردانی هوشبری

تعدادی از رشته های میان رشته ای نیز هستند که دانش آموزان تجربی می توانند بدون کنکور وارد آنها شوند.این رشته ها در دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی و پیام نور عمدتا صرفا بر اساس سوابق تحصیلی دانشجو می پذیرند. برخی از این رشته ها شامل موارد زیر می باشد: حسابداری، روانشناسی، مدیریت امور بانکی، مدیریت بازرگانی، مدیریت صنعتی، مدیریت جهانگردی، مدیریت بیمه، مدیریت مالی

برای اطلاع از کلیه رشته ها و شرایط دانشگاه ها می توانید  به دفترچه آزمون سراسری مراجعه کنید.

 

برای مشاوره با مجرب ترین مشاوران موسسه علمی آموزشی یوتیران کلیک کنید

 

آیا رشته تجربی خوب است ؟آیا رشته تجربی خوب است ؟

بهترین رشته های تجربی چه هستند؟

شاید نتوان یک معیار مشخص کرد که بر اساس آن رشته های تجربی را از بهترین تا بدترین دسته بندی کرد.

چرا که نظر و اولویت بندی افراد با هم بسیار متفاوت است. بنابراین زمانی که از بهترین رشته های تجربی سخن می گوییم برخی معیارها را که برای عموم دانش آموزان مورد قبول است ملاک قرار داده ایم.

یکی از معیارهای اصلی تعیین کننده خوب بودن یا نبودن رشته های دانشگاهی، علاقه شماست. شما اگر بتوانید علایق واقعی تان را به درستی شناسایی کنید، بسیار راحت تر می توانید رشته ای را که برای شما مناسب ترین است پیدا کنید.

قبل از هر چیز بفهمید واقعا به چه رشته و شغلی علاقه دارید، در چه حوزه هایی استعداد و توانایی دارید و بعد سایر اطلاعات لازم را جمع آوری کنید. (برای شناخت بیشتر خودتان می توانید از تست های شخصیت شناسی کمک بگیرید).

بازار کار یکی دیگر از معیارهایی است که در شناخت شغل های تجربی باید مد نظر قرار گیرد. اگر شما همه موارد به جز بازار کار رشته های علوم تجربی را بررسی کنید، قطعاکافی نیست.

بازارکار ، وضعیت فعلی شغل ها در شهرهای مختلف کشور و همچنین جهان را مشخص می کند، نشان می دهد چقدر تقاضا برای این شغل ها در شهرهای مختلف وجود دارد، آیا پس از فارغ التحصیلی می توان به راحتی کار پیدا کرد یا خیر و …. در رشته های تجربی وضعیت بازارکار متفاوت است.

 

برای مشاوره با مجرب ترین مشاوران موسسه علمی آموزشی یوتیران کلیک کنید

 

آیا رشته تجربی خوب است ؟آیا رشته تجربی خوب است ؟

به عنوان مثال بازارکار رشته هایی مانند پزشکی و دندانپزشکی از رشته هایی از جمله دامپزشکی بهتر است.

همچنین از طرف دیگر چون وضعیت تاسیس مطب برای آنها در تهران و برخی از شهرهای بزرگ در حد اشباع است، اگر کسی بتواند در سایر شهرها مطب تاسیس کند، مطمئنا درآمد خوبی کسب خواهد کرد. همچنین به عنوان یک نمونه دیگر می توان گفت بازارکار پرستاری از بسیاری از رشته های پیراپزشکی وضعیت بهتری دارد.

یوتیران آرزومند موفقیت شما دانش آموزان ایران زمین است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *